Kedinizi Evde Tartma

dk okuma süresi

Koyu renk yüzlü gri bir kedi, ön patileri geriye sarkmış şekilde koltuğun arkasında uzanıyor. Kedinin gözleri ve kulakları doğrudan kameraya bakıyor

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yaşamı boyunca kedinizin ağırlığını takip etmek, gerçekten yararlı bir alışkanlıktır ve bazı durumlarda gerçek bir hayat kurtarıcı olabilir. Kediler, seyahat veya veteriner ziyaretlerini sevmemeleriyle bilinir; bu nedenle kedinizi evde tartabilirseniz sizin ve kedinizin stres düzeylerini düşük tutabilirsiniz. Bu makalede, kilo takibinin neden önemli olduğunu ve kedinizi evde nasıl tartabileceğinizi inceleyeceğiz.

Kedinizi evde tartma

Kedinizi yavruyken sahiplendiyseniz bu, onu banyo tartılarına alıştırmak için harika bir zamandır. Yavru kediler çok hafif olduğundan, özellikle yavru kediniz varsa dijital tartı edinin. Çok küçük kedileri ilk başta tartmanın en iyi yolu mutfak tartılarıdır.

Başlangıçta, kedinizi iki haftada bir tartmak idealdir. Böylece siz ve veteriner hekiminiz, sağlıklı bir oranda büyüdüğünden emin olabilirsiniz. Çoğu kedi, yaklaşık altı aylıkken yetişkin bir kedi boyutundadır; bu noktadan itibaren onu aylık olarak tartmaya devam edebilirsiniz. Peki nasıl yapacaksınız?

     

  • Çoğu dijital tartı, birkaç saniye içinde sonucu verir; yani kedinizi birkaç saniye sabit tutabiliyorsanız onu tartıya yerleştirmeniz ve beklemeniz yeterlidir. Sabit kalmasına teşvik etmek için güzel bir ödülü elinizde tutabilirsiniz. Çoğu kedi mama ödülleriyle eğitilebilir ve başarabilirseniz onları tartıya oturtmak tartmanın en kolay yoludur.

  • Biraz hareketli veya kıpır kıpırsa kedi kutusunu kullanmak da iyi bir seçenektir. Tüm kedi ebeveynleri için kedileri kedi kutusuna alıştırmak da iyi bir alışkanlıktır. Çoğunlukla kedilerimiz, kedi kutusunu veteriner hekime veya bakım yerine giderken görür; bu nedenle kutuların gerçekten olumsuz etkileşimleri vardır. Kutuyu, kedinizin en sevdiği yatakla birlikte güzel, sessiz bir yere yatak olarak yerleştirin. Kedinizi içeriye girmeye teşvik etmek için kutuya ödüller yerleştirin.

    Kedinizi tartacağınız zaman onu kutuya yerleştirin ve kutuyla birlikte tartın. Kutunun tartıya eşit bir şekilde yerleştirildiğinden ve yere değmediğinden emin olun. Ağırlığı not edin ve kedinizin dışarı çıkmasını sağlayın. Kutuyu, yatak gibi içindeki nesnelerle birlikte tartın ve kutunun ağırlığını, kediyle birlikte kutunun ağırlığından çıkarın.

  • Kedinizi tutmak ve kendi ağırlığınızı tartmak da üçüncü seçenektir. Çoğu kedi kucağa alınmayı sevmez; bu nedenle bu yöntemi yalnızca kedinizin kaçmaya çalışarak size ve kendisine zarar vermeyeceğinden eminseniz yapın. Kutu tekniğinde olduğu gibi kediyle ve daha sonra da kedi olmadan tartılın ve ikisinin arasındaki fark, kedinizin ağırlığını verir.

Kilo takibi neden önemlidir?

Kedinizin ağırlığını bilmek önemlidir. Siz ve veteriner hekiminiz kedinizin yetişkin ağırlığından memnun olduğunda kiloyu korumak, sağlığı için çok yararlıdır. Yaş ilerledikçe ve kısırlaştırmadan sonra, kediniz daha az kaloriye ihtiyaç duyabilir ve kilo almasını önlemek, vermesini sağlamaktan daha kolaydır. Yukarı yönlü bir değişimi fark etmek, herhangi bir soruna karşı avantajlı durumda olmanızı sağlar. Aynı şekilde kilo kaybı da hastalıkların en erken işareti olabilir, bu nedenle kiloda iki yönlü değişimi de fark etmek gerçekten önemlidir. Herhangi bir şüphe durumunda veteriner hekiminizle konuşun, biz bunun için varız.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA