Kedilerde gebelik

Published by
min read

Kedinizi çiftleştirmeyi planlamıyorsanız, en iyi yöntem her zaman onu kısırlaştırmaktır. Kedilerde gebelik önemli bir olaydır ve kedinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir.

Anne kedi, doğum bakımını çoğunlukla kendi başına daha iyi yapar ve normal olarak en iyisi bunu ona bırakmaktır. Ancak işinin kolaylaşmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Açık belirtiler

Kedinizin gebe olduğunu gösteren bazı belirtiler vardır. İlk gösterge, kızgınlık döngüsünün sona ermesi olabilir. Bir diğer erken belirti, kedinizin meme uçlarının şişerek daha koyu, kırmızı bir renk alması olacaktır. Gebe bir kedi aynı zamanda daha fazla yiyecek ve muhtemelen 'sabah rahatsızlığı' belirtileri gösterecektir. Beş hafta sonra kedinizin şişen karnı belirginleşecek ve doğum yapıncaya kadar büyümeye devam edecektir.

Davranışlarda çarpıcı bir değişiklik görebilirsiniz. Birden bire özellikle sevecen olabilir ve sizin etrafınızda zaman geçirmek isteyebilir. Bunu karşılık, daha önce arkadaş canlısı olan kedinizin aksileştiğini ve kedini soyutladığını da fark edebilirsiniz. Endişelenmeyin; bunların her ikisi de tamamen normal davranışlardır.

Kediler, doğumu genellikle biraz güç bir şekilde gerçekleştirir. Kediniz için endişeleniyor ya da gebe olup olmadığını doğrulamak istiyorsanız, onu veteriner hekiminize götürün. Veteriner hekim, sağlıklı olduğundan emin olmak için müstakbel anne kedinizi kontrol edecek ve fizik muayene ya da ultrasonografi ile gebeliği doğrulayacaktır.

Hazırlık

Doğuma kadar olan aylarda müstakbel anne kediniz için yapmanız gereken fazla bir şey yoktur; yalnızca yeterli, sağlıklı bir şekilde beslenmeye ve bol su içmeye devam ettiğinden emin olmalısınız.

Gebelik doğrulanır doğrulanmaz, kedinize ve yavrularına fazladan besin maddesi sağlamak için, mamasını değiştirerek Hills Science Plan Kitten gibi yüksek kaliteli bir yavru kedi mamasına geçmelisiniz. Yavru kediler sütten kesilinceye kadar bu mamaya devam etmelisiniz. Anne kedinizin hemen yemediğini görürseniz şaşırmayın. Onun karnı yavru kedilerle doludur ve muhtemelen günde bir kaç kez küçük porsiyonlar halinde yemeyi tercih edecektir.

Doğum tarihi yaklaştıkça, kediniz muhtemelen doğum yapmak için sessiz, yumuşak bir yer aramaya başlayacaktır. Kedinize havluyla kaplanmış kutuya benzer bir yer sağlayın ve bunu kullanmaya teşvik edin. Ancak sonunda hazırladığınız yeri kullanmayı tercih etmezse endişelenmeyin.

Doğumun çok yakın olduğu, çoğunlukla kedinizin memelerinden süte benzer bir akıntı olmasından anlaşılır. Kedinizin vücut sıcaklığını takip ediyorsanız, bu sıcaklık doğumdan hemen önce genellikle 38.9 C derecenin altına düşecektir.

Doğum başladığında, kediniz çok yüksek sesle bağırmaya başlayabilir ve siz de kasılmaları görebilirsiniz. Unutmayınız ki, pek çok durumda kedi doğumu tamamen kendi başına gerçekleştirebilir.

Bunu yavaşça yapın

Bir batında doğan ortalama yavru sayısı 2 ila 5 arasındadır. Kedi, yavrular arasında çoğunlukla herhangi bir yerde 10 dakika ila bir saatlik bir mola verecektir. Vücudunun içinde hala yavrular olduğunu biliyorsanız ve bu mola önceki yavruların doğumundan sonra üç saatten uzun sürerse, kedinizi veteriner hekime götürmelisiniz.

Yavru kediler doğarken, amniyon membranını ya da kesesini yırtmaları gerekir. Anne çoğunlukla bu iş için onlara yardımcı olacaktır; yardım etmezse, yavruyu serbest bırakmak için bunu çok dikkatli bir şekilde kesmelisiniz.

Bir anne kedi, doğdukları zaman nefes almalarını uyarmak için yavrularını yalayacaktır. Bunu yaptığı için çok yorgun düşmesi ya da başka bir doğum nedeniyle dikkatini kaybetmesi halinde, bu sorumluluk size düşecektir. Yavruyu, aynı annesinin yalayacağı gibi bir havlu ile nazikçe okşayın. Yavu kediyi yüzükoyun yatacak şekilde döndürmelisiniz; bu, hava yollarındaki sıvının temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Plasentanın atılması

Her yavrudan sonra bir de plasenta çıkmalıdır. Bir plasenta içerde kalırsa, annede enfeksiyona yol açabilir. Her yavru için bir plasenta görüldüğünden emin olmak için bunları sayın. Annenin bazı plasentaları ya da tümünü yediğini görürseniz şaşırmayın. Bu tamamen normal ve güvenlidir. Annenin vücudunda bir plasenta kaldığını fark ederseniz, onu hemen veteriner hekime götürmeniz gereklidir.

Anne kedi çoğunlukla göbek kordonunu da ısırarak koparacaktır. Bunu yapmazsa yardım etmeniz gerekir. Yavru kedilerin vücudundan yaklaşık 2,5 cm uzaklıkta, sağlam bir ipi kordonun çevresine sıkıca bağlayın. Kordonun bundan 2,5 cm uzaklıktaki bölümüne bir ip daha bağlayın ve daha sonra, keskin bir makas kullanarak bağlanmış iki ipin arasından kordonu kesin.

Yavru kediler doğduğunda ve temizlendiğinde, hemen annelerinin meme uçlarına yaklaşmalı ve emmeye başlamalıdır. Bu noktada kedinize ve yavrularına uzunca bir zaman tanımanız güvenlidir. Yeni kardeş yavru kedileriniz için tebrikler.

Related Articles

 • Kedimin Derisi Kuru Mu? İpucu ve Tavsiyeler

  Kedilerde aşırı kuru derinin belirtilerini nasıl tespit edeceğinizi, deri tahrişine neyin neden olabileceğini ve kedinizin derisindeki kabuklanmayı hafifletmeye nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.
 • Kedi Anksiyetesi: Stresli Kedinizi Anlamak

  Kediler de anksiyete yaşar! Kedilerde anksiyete belirtilerini, bunun genel sağlıklarına etkilerini ve endişesini rahatlatmaya yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin
 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.
 • Kedinizdeki Deri Problemlerinin Kontrolü

  Eğer bir kediniz varsa onların tüylerini temiz tutmak için gösterdiği çabayı görmüşsünüzdür. Bu son derece iyi bakımlı dış görünüm sayesinde onu rahatsız eden deri sorunlarını tespit etmek biraz zaman alabilir.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Tuna

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Turkey

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli hindi seçeneği ile tam ve dengeli beslenme