Yeni Evcil Hayvan Sahibi: Kedi

Bir kedi sahibi olmak mı istiyorsunuz? Deneyiminizi olabildiğince sorunsuz hale getirmek için buradaki makalelere göz atın. 

0 Sonuçları Sırala:

İlişki

Evcil Hayvan Sahiplenirken Neler Bekliyorsunuz

Şu an belki de kendinize "Eve bir kedi alayım mı?" diye soruyorsunuz. Bu, heyecan verici bir soru olmakla birlikte, aynı zamanda ciddiye alınması gereken bir sorudur. Eve bir kedi almak büyük bir karardır, bu yüzden tuvalet kabını ve oyuncaklarını almadan önce şu soruları düşünün: Güvenilir bir veteriner tanıyor musun? Eviniz evcil hayvan için uygun mu? Bir kediye nazik davranılmasının önemi hakkında oda arkadaşlarınız veya küçük çocuklarınızla konuştunuz mu? Bu sorular sadece bir başlangıç. Yeni en iyi arkadaşınızı gelecek yıllar boyunca nasıl mutlu ve sağlıklı tutacağınıza ilişkin cevaplar ve faydalı bilgiler almak için daha fazlasını okuyun. 

EVİNİZİ BİR KEDİ İÇİN HAZIRLAMAK 

Eve bir kedi yavrusu getirmek, sadece mobilyaların yeniden düzenlenmesini gerektirmez, aynı zamanda önceliklerin de biraz değiştirilmesini gerektirir. Öncelikle, kimyasallar, temizlik maddeleri, giysiler, ayakkabılar vb. gibi tüm tehlikeli ve değerli şeylerin evde bulunmadığından veya ulaşamayacakları yerlere kaldırıldığından emin olmanız gerekir. Bu, dolapların kilitli, tezgah üstü ve yerlerin temiz olması ve elektrik kablolarının ortalıkta olmaması veya duvarlara sabitlenmesi anlamına gelir. Ayrıca, kediyi çocuklarla hemen bir araya getirmemeniz gerekir. Bu işi yavaş ve stressiz yapın böylece onlar aile içerisindeki yerlerini doğal olarak bulurlar. Evdeki diğer evcil hayvanlara gelince, bu iş daha incelik gerektirir. Evdeki diğer evcil hayvanlarınızın, yeni bir evcil hayvana ait bir oyuncağı veya nesneyi koklamasını sağlayarak işe başlayın ve daha sonra bu çabayı ilerleterek yeni evcil hayvanla bir araya gelme süresini artırmayı hedefleyin. Herkes birbirine iyice alışana kadar bu toplantıları sizin gözetiminizde yapın.

Eve Alma Sonrası

İlk kez eve bir kedi almak korkutucu olabilir, ancak işe doğru adımla başlamak anlamında yapabileceğiniz pek çok şey var. Temel ihtiyaçları hazırlayıp (tuvalet kabı, mama, yatak, su kapları vb.) onu rahat ettirin. Zehirli bitkileri ve bazı tehlikeli oyuncakları ortamdan çıkartarak, temizlik malzemelerini kilitleyerek ve klozet kapağını kapatarak onun için güvenli bir ortam oluşturun. Birbirinizi tanıdığınızda, o size neyi sevdiğini ve sevmediğini zamanla ifade edecektir. Sadece işi yavaştan almayı unutmayın ve yeni keşfedilen dostluğa ait her anın tadını çıkartın.