Kediler Çocuklarla İyi Anlaşır mı?

Yayımlayan : Christine O'Brien
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsunuz ancak kedilerin çocuklarla iyi anlaşıp anlaşmadığını mı merak ediyorsunuz? Neyse ki çoğu kedi, çocuklarla çok iyi anlaşır. Ailenize çocuk dostu bir kedi sahiplenirken dikkat etmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz.

Kediler ve Çocuklar

Kedilerin çocuklarla iyi anlaşıp anlaşmadığını merak ediyorsanız muhtemelen evinizde çocuğunuz var ya da yeni bir çocuğunuz olacak. Doğru mizaca sahip bir kedi sahiplenirseniz ve ortamı doğru şekilde yönetirseniz kediler ve küçük çocuklar kesinlikle birlikte güvenli ve mutlu bir şekilde yaşayabilir. Çocuklar için en iyi kediler nazik, dost canlısı ve sabırlıdır. Söylentilere göre çoğu kedi huysuz olsa da bunun nedeni genelde yanlış anlaşılmalarıdır. Aslında çoğu kedi sevecen evcil hayvanlardır.

Edinburgh Üniversitesi'ne göre, kedi gibi bir evcil hayvanınız olması çocuğun fiziksel ve duygusal sağlığını, gelişimini ve sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Evcil hayvanlar çocuklar için harika bir rahatlama kaynağıdır ve stresi ve endişeyi azaltmaya yardımcı oldukları bilinmektedir. Bir evcil hayvana bağlılık hissi, çocuklarda yetişkinlerle, ebeveynleriyle ve arkadaşlarıyla daha iyi iletişim kurmayla ilişkilendirilir.

Bir anne küçük bir çocukla turuncu kediyi tanıştırıyor

Kişilik Testi

Evinize en iyi uyum sağlayacak kediyi bulmak için çocuklarınızın yaşlarını ve kişiliklerini dikkate almanız gerekir.

Ürkek kediler, küçük çocukların olduğu evlere kolay uyum sağlayamaz. Battersea Cats’ Home, çekingen kedilerin bu kalabalık ve çoğunlukla tahmin edilemez ortamları yaşamak için çok stresli bulabileceğini belirtmektedir. Bu durumlarda kediniz saklanabilir veya kum kutusunun dışına tuvaletini yapma gibi sorunlar geliştirebilir. Bunun yerine sosyal, özgüvenli ve yüksek seslerden rahatsız olmayan bir kedi size daha uygun olacaktır.

Eğlenceli, oyuncu ve enerjik olsa da yavru kediler, bebeğiniz veya küçük çocuğunuz varsa en iyi tercih olmaz. İnsanlarda olduğu gibi yavru kediler de çok fazla eğitim ister. Cats Protection'ın açıklamasına göre yavru kediler, patilerini kullanmayı öğrenmeye devam ettiklerinden oyun oynarken sert hareketler yaparak çocuğunuzun yaralanmasına yol açabilir. Yavru kediler de, kedinin yumuşak tüylü bir oyuncak olmadığını henüz anlamayan bir çocuğun tahmin edilemez veya gürültülü davranışlarından korkabilir.

Heyecanlı yapıda olan hem genç hem de yetişkin kediler, dört yaşındaki ve daha büyük çocuklar için harikadır ancak üç yaş ve altındakilerle iyi anlaşamayabilirler. Enerjik yetişkin kediler, çok küçük çocukların tuhaflıklarını tolere edemeyebilir ve çocuklar, dinlenirken onları rahatsız ederse ya da oyun oynamaya çalışırken yanlışlıkla onları sıkıştırırsa saldırabilirler.

Yaşlı bir kedi sahiplenme ihtimalini göz ardı etmeyin. Daha yaşlı kediler, sıcak bir kucakta kıvrılma isteklerini karşılayabilecek ve yaşlı bir kedinin belirli ihtiyaçlarını giderebilecek biraz büyük çocuklar için mükemmel arkadaş olurlar.

Sahiplenme İpuçları

Yerel barınağınızın web sitesine ve sosyal medya sayfalarına birlikte bakmak da dahil olmak üzere çocuğunuzu sahiplenme sürecine dahil edin. Yine de bir kediyi eve getirmeye karar vermeden önce birlikte hayvan barınağını ziyaret etmek için tüm aileyi bir araya getirin. Çocuklarınızın ve kedilerinizin birbirine nasıl tepki verdiğini görmek önemlidir.

Barınak çalışanlarına ve gönüllülere, ilgilendiğiniz kedilerle ilgili birçok soru sorun. Bu sorulardan bazıları şunlar olabilir:

 • Kedi insanlarla nasıl anlaşıyor?
 • Sosyal mi yoksa utangaç mı?
 • Kedi daha önce çocuklarla iletişim kurdu mu?
 • Herhangi bir öfke, korku ya da aşırı heyecan belirtisi gösteriyor mu?

Sakin ve sessiz, neşeli ve gürültülü veya ikisinin arasında olmak üzere ailenizin yaşam stilinizi belirtin. Böylece barınak personeli, ailenize en uygun kediyi bulmanıza yardımcı olabilir.

Barınak çalışanlarının da size çok fazla soru sorabilir. Bakımlarında olan kedilerin iyiliklerini düşündüklerini ve ailenizin onlara uygun olacağından emin olmak istediklerini unutmayın. Sonuçlar hiç kimse, ailenize uygun olmadığı için kediyi barınağa geri götürmek zorunda kaldığınız üzücü bir durumda kalmak istemez.

Çocuklar İçin En İyi Kediler

Genç çocukları olan bir aileye uygun olacak bazı en dost canlısı kedi türleri aşağıda verilmiştir:

 • The Governing Council of the Cat Fancy (GCCF), Siyam kedilerinin sesli, sosyal ve dışa dönük olduğunu belirtiyor. Bu sosyal kediler ailenin bir parçası olmayı sever, sahiplerine bağlılık gösterir ve çocuklarla mutlulukla oyun oynar.
 • Ragdoll: Uysal yapılarıyla bilinen ragdoll kediler, insan ailelerini çok sever ve birlikte oyun oynamaya bayılır. Çok hareketli oldukları için kısmen daha büyük çocukları olan evlere uygundurlar. Değişikliğe çok kolay uyum sağlarlar.
 • Birman kedisi: Bu ırk, son derece nazik ve dost canlısıdır. GCCF, Birman kedileri "verecek çok fazla sevgisi olan mükemmel arkadaşlar" olarak tanımlar. Oyun oynamaya bayılırlar ve çocuklara karşı sabırlı ve toleranslı olduklarından mükemmel aile hayvanlarıdır. Ayrıca Birman kedileri yumuşak ve sessiz bir şekilde miyavladıklarından çocuğunuzu uykudan uyandırma ihtimalleri de düşüktür.

Bu liste, size ırklara bağlı olan huylarla ilgili bilgiler sağlasa da yerel barınakta mükemmel kediler bulabileceğinizi unutmayın. Kedinin ırkını tam olarak bilmeseniz bile çocuklarınızla birlikte barınağı ziyaret ettiğinizde nasıl bir kişilikleri olduğunu anlayabilirsiniz.

Kedinizi Eve Getirme

Bazı kedilerin çocuklu evler için harika arkadaşlar olabileceğini zaten belirttik ancak kedinizi eve getirmeden önce kendinizi hazırlamanız da önemlidir. Çocuklarınıza kediyle güvenli şekilde etkileşim kurmayı öğretmek, son derece önemlidir. Kedinize, yeni çevresine alışması için zaman tanıyın. Kediniz çok sosyalse bu mükemmel! Başka güvensiz görünürse ona, kendi gizli yeri de dahil olmak üzere çok fazla alan tanıdığınızdan emin olun. Geçişi kolaylaştırmak için kedinin yeni ev arkadaşlarını yavaşça tanıması için ona zaman verin.

Kedilerin yeni çevrelere uyum sağlaması stresli olabilir ve bu nedenle, evinize getirdikten sonra sindirim bozukluğu veya idrar sorunları geliştirebilir. Kedinizin bu sorunları yaşadığını fark ederseniz müdahale edilmesi gereken altta yatan sağlık sorunları olmadığından emin olmak ve yardımcı olacak tedaviler olup olmadığını öğrenmek için veterinerinizle konuşun.

Çocuklarınıza en uygun kedileri araştırmak ve ailenizi bir kediye hazırlamayı öğrenmek için ayırdığınız zaman, çocuğunuzun ve kedinizin sevgi dolu, uzun süreli bir bağla bağlandığını gördüğünüzde karşılığını bulacaktır.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yazar, anne ve iki Mavi Rus kedisinin evini yönettiği uzun süreli bir kedi annesidir. Evcil hayvanlar, hamilelik ve aile yaşamı hakkında yazdığı çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de yayımlanmıştır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien.


İnceleyen: Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »