Evlatlık Kedi mi Beslemek İstiyorsunuz? İşte Bilmeniz Gerekenler

Yayımlayan : Kara Murphy
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evinizde nasıl kedi veya yavru kedi besleyebileceğinizi öğrenmek mi istiyorsunuz? Uzun süredir evlatlık kedi "ebeveyni" olan Fiona Branton, bunu kesinlikle yapmanız gerektiğini söylüyor. İlk gönüllü evlatlık kedi bakımı, 2006 yılında hamile bir kedi oldu. Yavru kediler doğduğunda büyülendi. "Altı yavrusu oldu ve hepsi çok sevimliydi" diyor. "Çok eğlenceliydi." Evlatlık kedi ya da yavru kedi beslemek için gönüllü olmanın size uygun olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Barınaklar Neden Kedileri Evlatlık Veriyor?

Branton, ilk yavru anne kedisinden sonra Erie, Pensilvanya'daki evinde düzinelerce evlatlık kedi besledi. Bazıları yalnızca birkaç hafta kalırken diğerleri yıllarca kaldı.

Şu anda sokak hayvanlarının ve terk edilmiş hayvanların kurtarılması, tedavisi ve sahiplendirilmesi için çalışan bir Erie kuruluşu olan Because You Care, Inc. (BYC) yönetim kurulu başkanı olarak çalışan Branton, bazı barınakların en azından bazı kedilere bakması için evlatlık ailelerden yararlandığını belirtiyor. BYC, barınağa gelen her kedinin, sahiplendirilmeden önce gönüllü bir evlatlık aileye verilmesi konusunda benzersizdir. Kuruluş, kedilerin barınak ortamı yerine bir eve yerleştirilmesinin, kedinin kişiliğinin, alışkanlıklarının ve sağlığının daha iyi takip edilmesini sağladığını gördü. Böylece BYC personeli, her kediyi onun için en uygun evlere yerleştirebiliyor.

Yukarıya doğru kameraya bakan saf ırk kızıl Somali kedisi.

Onaylanma

Evlatlık kedi ya da yavru kedi beslemek istiyorsanız ilk adım, bir evlatlık ev gönüllüsü olarak barınak tarafından onaylanmanız gerekir. Bazı evraklar doldurmanız gerekir ve belki de bir eğitim almanız ve özgeçmiş kontrolünden geçmeniz gerekir. Hatta bir barınak çalışanı, geçici bir evcil hayvan için gerekli düzenlemeleri yaptığınızdan emin olmak amacıyla evinize uğrayabilir. Kontrol edebileceği bazı parametreler şunlar olacaktır:

 • Başka evcil hayvanlarınız var mı? Diğer evcil hayvanlarınızın aşılarının güncel olması ve evinizde başka bir evcil hayvan beslemek için doğru mizaca sahip olmaları gerekir.
 • Evlatlık evcil hayvanın ayrı bir yerde tutulabileceği bir alan var mı? Branton, yeni evlatlık evcil hayvanların ayrı bir yerde tutulabileceği, kedilere uygun bir oda olmasının önemli olduğunu belirtiyor. Kedinin aşılarının yapılmamış olması, strese girebilmesi ve siz evde olmadığınızda etrafa zarar vermesi ya da sadece yalnız kalacak bir yere ihtiyacı olması gibi geçici izolasyonun birçok nedeni olabileceğini belirtiyor.
 • Evinizin diğer üyeleri evlatlık hayvan bakımı konusunda nasıl hissediyor? Ne de olsa evdeki herkesin, geçici bile olsa yeni bir evcil hayvanın bakımı konusunda hemfikir olması gerekir.
 • Evlatlık bir kediye bakmak için gereken zamana ve esnekliğe sahip misiniz? Kedinizin evinize gelmesinin nedenlerinden biri onun sosyalleşmesidir. Bu nedenle onunla etkileşime geçmek için sık sık evde olmanız gerekir.
 • Evlatlık bir kediye bakmak için gereken zamana ve esnekliğe sahip misiniz? Evlatlık ailelerin, bazı hayvanların mobilyaları çizmemeyi ya da tezgahlar atlamamayı öğrendikleri bir ortamdan gelmiyor olabileceğini anlamaları gerekir. Bazı kediler ayrıca idrar püskürtebilir, insanlardan saklanabilir ya da sevmeye çalışanları tırmalayabilir. Davranış sorunlarıyla başa çıkmak için gereken sabra ve şefkate sahip misiniz?

Barınağa Sorulacak Sorular

Onay sürecinde aklınızdaki soruları sorma konusunda özgür hissetmelisiniz. Aşağıdaki gibi soruların yanıtlarını bilmek istersiniz:

 • Barınak mama, kum ve tıbbi bakım maliyetini karşılıyor mu?
 • Barınağın birlikte çalıştığı bir veteriner hekim var mı?
 • Evinizi olası sahiplere açmanız ya da kediyi sahiplendirme etkinliklerine götürmeniz gerekecek mi?
 • Uyum sağlayamazsanız kedinizin evinizden alınmasını isteyebilir misiniz?
 • Evinizde beslemek istediğiniz kedileri veya yavru kedileri seçme fırsatınız olacak mı?
 • Kediyi siz sahiplenmek isterseniz bu fırsatınız olacak mı?

Bu soruların yanıtı, barınağa göre değişiklik gösterir. Yanıtlar ne olursa olsun, devam etmeden önce barınağın uygulamaları ve kuralları konusunda rahat olduğunuzdan emin olun.

Yavrularını emziren sarı gözlü gri kedi

İhtiyaç Duyacağınız Malzemeler

Evinize evlatlık kediler gelmeye başlamadan önce, onların bakımını yapmak için elinizde neler olduğunu düşünmeniz gerekir. Barınak bu malzemelerin tamamını veya bazılarını sağlayabilir:

 • Taşıma kutusu: Kediyi veteriner randevularına ya da sahiplenme etkinliklerine götürmeniz gerekebilir.
 • Yüksek kaliteli mama: Kedinin yaşına ve sahip olabileceği sağlık sorunlarına uygun olan yaş ya da kuru mama seçin.
 • Kum kabı ve kum: Yavruları olan bir anne kediniz varsa normal bir kum kabı yavrulara yüksek geleceğinden kenarları alçak bir kap ya da fırın tepsisi işe yarayabilir.
 • Oyuncaklar: Evlatlık kedi ebeveyni olarak işinizin bir parçası kediyi sosyalleştirmektir, yani oyun olmazsa olmaz.
 • Tırmalama direği: Evlatlık kedinize tırmalayacak iyi bir yer göstermeniz gerekir. Tüm kedilerin bu doğal alışkanlığı doğru yerlere yönlendirilmelidir.

Özel İhtiyaçları Olan Kedilerin Bakımını Üstlenme

Evlatlık kedilerin evinizde ne kadar kalacağı birkaç faktöre bağlıdır. Branton, sağlıklı kedilerin evinde yalnızca birkaç hafta kalırken özel ihtiyaçları olan kedileri yıllar boyunca onunla yaşadığını belirtiyor. Kısa süre önce, hayatının sonuna kadar yanında kalacağını düşündüğü kedi immün yetmezlik virüsü (FIV) pozitif bir kediyi evlatlık olarak aldı. Önceki ailesi taşınırken kediyi bırakmıştı.

"O yaşlı bir kedi, bir gözü yok ve mama yerken gerçekten çok zorlanıyor" diyor. "Yani bu durumda, onun uzun süreli bakımevi olacağım."

ASPCA, ihtiyacı olan bir evcil hayvanı evine almayı ve ilerlemiş yaşı, hastalığı ya da davranışsal sorunları nedeniyle sahiplenilmesi zor olan bir kediye bakmayı belirtmek için bu tür bakıma "fospice" (evlatlık ve bakım) adı veriyor.

ASPCA, "Bu program, sahiplenilmek için tıbbi olarak yeterince sağlıklı olmayan ancak doğru bir tıbbi tedaviyle altın yıllarını yaşayabileceği sıcak ve sevgi dolu bir ev ortamına ihtiyacı olan bir kediye evinizi ve kalbinizi açmayı içeriyor" diye belirtiyor. FIV gibi bir rahatsızlığı olan kedinin bakımı için gönüllü olursanız çoğu barınak, ilaç verme ve yemesi kolay yiyecekler hazırlama konusunda gereken eğitimi size sağlayacaktır.

Veda Etmek Zor mu?

Branton, evlatlık bakımın en zor kısmının kediyi yeni evine uğurlamak olduğunu söylüyor.

"Evlatlık kesinlikle yapmaya değer bir şey" diyor. "Ama aynı zaman biraz tatlı acı bir tarafı da var çünkü aşık olduğunuz harika bir hayvanı kaybediyorsunuz. Yeni bir tanesi için yer açtığınızı düşünmeniz gerekiyor." Aynı zamanda kediye sosyal beceriler ve kibarlık kazandırarak onu destekleyici ebedi evine hazırlıyorsunuz.

Branton, gerçekten veda edemiyorsanız barınağın hayvanı kalıcı olarak sahiplenmenize izin verme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtiyor.

"Bu çok fazla görülen bir durum" diye gülüyor. "İnsanlar aşık oluyor ve kedi kalıyor."

Branton, kendisi de evlatlık olarak aldığı birçok kediyi sahiplenmiş.

"Kalbinize giden yolu buluyorlar" diyor. "Onların doğru yerde olduklarını biliyorsunuz."

Yazarın Biyografisi

Kucakta uzanan küçük kahverengi ve beyaz yavru kedi.

Kara Murphy

Kara Murphy, Pensilvanya'nın Erie şehrinde yaşayan freelance bir yazar ve evcil hayvan sahibidir. Maddie isminde bir goldendoodle köpeği var.

İlgili Yazılar

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised Genç Yetişkin Kedi Pouch

  Kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarını karşılayan, lezzetli hindi seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • Hill's VET ESSENTIALS Neutered Genç Yetişkin Kedi Maması

  <P>Kısırlaştırılmış kedilerde, kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3 kat daha fazla obezite ve üriner sistem problemi gözlenir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve "Kilo Kontrolü Formülü" ne sahiptir. Kilo Kontrolü Formülü (weight management formula), yağ yakımına ve kas oluşumuna yardımcı olur.  </P> <UL> <LI> Üriner sistem sağlığını destekleyen kontrollü mineral seviyeleri</LI> <LI> Vücuttan yüksek düzeyde besin maddesi emilimini sağlayan, yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler</LI> <LI> Yüksek kaliteye sahip içerikler sayesinde üstün lezzet - % 100 Memnuniyet Garantisi </LI></UL>
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>