En Dost Canlısı Beş Kedi Irkı

Yayımlayan : Christine O'Brien
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedilerin bağımsız ve zaman zaman mesafeli olduklarına yönelik bir ünleri vardır. Bu stereotipin nedenleri olsa da en dost canlısı kedi ırklarının ne kadar sosyal ve sevgi dolu olabileceğine oldukça şaşırabilirsiniz.

Her kedi yavrusunun veya kedinin, kendi benzersiz kişiliği olduğunu unutmamak önemlidir. Belirli bir ırk, başka bir ırktan daha dost canlısı ve enerjik kabul edilse de o ırktaki her kedi, özelliklerini diğer kedilere göre daha az veya daha fazla gösterebilir. Ancak yeni bir tüylü dost arıyorsanız evinizi paylaşmak isteyebileceğiniz bazı sevimli kedi ırklarını burada bulabilirsiniz!

1. Maine Coon

patilerini öne uzatmış yatan maine coon yavru kedi

Maine Coon, en dost canlısı kedi ırkları listesinin ilk sırasında yer alır. Büyük boylarının sizi kandırmasına izin vermeyin. Aileler için harika olan bu tatlı huylu ırkın korkulacak hiçbir özelliği yok. Uzun ve ipeksi tüyleriyle bir Maine coon kediyi sürekli taramanız gerekir ancak ikinizin bağ kurması için bu harika olur.

2. Siyam Kedisi

Mavi gözlü Siyam yavru kedi.

Belki de en çekici kedi ırklarından biri olan Siyam kedileri, görkemli duruşları ve büyüleyici gözleriyle ünlüdür. Ama aynı zamanda gerçekten dost canlısı kediler olduklarını biliyor muydunuz? Governing Council of the Cat Fancy'ye (GCCF) göre bu sosyal, dışa dönük kediler "insanlarına son derece sadıktır" ve ailenin bir parçası olmaya bayılırlar.

Çoğu kedi, biraz çabayla en sevdiği oyuncuklarını getirme oyununu öğrenebilse de Siyam kedileri için bu biraz daha kolay olur.

3. Ragdoll

Büyük mavi gözlü, güzel ragdoll kedisi.

En dost canlısı kedilerden biri, 1960'larda kısmen yeni bir ırk olarak yetiştirilen tüylü Ragdoll kedisidir. GCCFye göre, tuhaf adları kucağa alındıklarında rahatlamalarından geliyor. Yani kucağınızda yuvarlanmaya, sarılmak için kucağa alınmaya veya evin içinde kucakta taşınmaya bayılırlar. Dairelerde veya küçük alanlarda yaşayan evcil hayvan sahipleri için idealler ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Ragdoll kediler, sevgi doludur ve insanlarına bağlıdır; yani onları, işten döndüğünüzde ön kapıda sizi karşılarken veya evin içinde arkanızda dolaşırken görebilirsiniz.

4. Habeş Kedisi

Camdan dışarı bakan Habeş kedisi

Dünyadaki en eski ırklardan biri olarak bilinen bu kediler, gelip kucağınıza oturmayabilir ancak ailelerini çok seven, sevgi dolu kedilerdir ve çok sosyaldir. GCCF'ye göre, Habeş kedileri sizi sevgi dolu bir "cıvıltıyla" karşılar ve odadan odaya sizi takip eder. Habeş kedileri, enerjik kedilerdir ve oyun oynamaya her zaman hazırdır. Meraklı olma eğilimi gösterirler ve dikkatinizi dağıtmayı ya da yüksek oturmak yerlerine tırmanmayı alışkanlık haline getirebilirler. Kucağınıza gelip yatmadan önce bitkin düşmelerini beklemeniz gerekebilir.

5. Birman kedisi

Ofis sandalyesinde uzanmış, mavi gözlü, 4 aylık erkek yavru Birman kedisi.

Dünyanın her yerinde en sevilen kedi olan "Kutsal Burma Kedisi", Myanmar olarak bilinen ulusal kökeniyle mistik bir özgeçmişe sahip olan, dost canlısı bir kedidir. GCCF, efsaneye göre, ilk kediye efendisini gözettiği ve tapınağını haydutlardan koruduğu için bir tanrıça tarafından dünyevi bir kürk verildiğini belirtiyor. İnsanlara karşı sadakatleri ve sevgileri, hâlâ en saygıdeğer özelliklerindendir. Birman kedilerinin iyi huylu yapıları, onları birden çok evcil hayvanı olan aileler için de iyi bir arkadaş yapar. İnsan sahipleri yanlarında olduğu sürece, tek kedili bir evde de aynı derecede mutlu olabilirler.

Hayatınızı bir kediyle paylaşmaya karar verdiğinizde ırkın, bir kedinin dost canlısı olmasındaki tek etken olduğunu unutmayın. Evsiz olan birçok kedi karma ırktır ve tatlı bir çift dik kulak ve yumuşak, çizgili bir kürkün altında da şaşırtıcı bir kişilik çıkabilir. Sosyal, sevgi dolu ve ailenize uygun olabilecek kedileri keşfetmek için yerel barınağınızı ziyaret edin. Çoğu kedinin dost canlısı olmasını sağlayan şeyin, sevgi ve bağlılık olduğunu unutmayın. Sevginizi onlara ne kadar gösterirseniz zaman içinde bu iyiliğin karşılığını alma ihtimaliniz o kadar yükselir.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien yazar, anne ve iki Mavi Rus kedisinin evini yönettiği uzun süreli bir kedi annesidir. Evcil hayvanlar, hamilelik ve aile yaşamı hakkında yazdığı çalışmaları Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de yayımlanmıştır. Instagram ve Twitter hesaplarını takip edin @brovelliobrien.


İnceleyen: Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »