Kaç Tane Kedi Irkı Vardır?

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediniz benzersiz olsa bile, aynı ırktaki diğer kedilerle birçok benzer özelliğe sahip olduğunu göreceksiniz. Tüylü kulakları, altın gözleri veya yüksek miyavlamaları, safkan bir atadan geliyor olabilir. Peki kaç tane kedi ırkı var?

Kedi Irklarının Tarihi

National Geographic'e göre, kedilerin ilk kez insan yerleşim yerleri etraflarında dolaşmaları ve tahıl depolarımızı tehdit eden kemirgenleri yemeye başlamaları sekiz bin yıl öncesine dayanmaktadır. Ancak kedi meraklılarının, belirli bir görünüm ya da tavır için kedileri kasıtlı olarak çiftleştirmeye başlamaları on dokuzuncu yüzyılda başlamıştır. Mısır Mausu gibi seçkin birkaç kedi ırkı, çoğunlukla Orta Doğu'nun çöllerindeki vahşi atalarına benzer (veya Karlı Kuzey Amerika'dan Maine Coon gibi). Ancak genel anlamda çoğu ırk, insanların, doğadaki en mükemmel hayvan dostlarından biri üzerinde oynamasıyla ortaya çıkmıştır.

Köpeklerin aksine, kediler, antik çağlardaki çiftliklerimizin etrafında dolaşan ilk vahşi kedilere kıyasla genetik olarak çok az değişmiştir. Kediler asla köpekler gibi belirli bir avlanma veya çobanlık görevi amacıyla çiftleştirilmedikleri için kedi ırkları arasındaki fark, örneğin bir Rottweiler ve Beagle arasındaki farktan daha az göze çarpar.

Kedi kafesindeki ahşap masada oturan pofidik, beyaz ve gri tüylü kedi

Kaç Tane Kedi Irkı Vardır?

Dünyada kaç tane kedi ırkı olduğunu bulmak, bu bilgiyi almak için nereye baktığınıza bağlıdır. Uluslararası kedi kütükleri ve diğer kuruluşlar, kabul ettikleri ırklar için tüm farklı nitelikleri listeler ve toplam sayı buna göre değişiklik gösterir. Yine de, tanınan kedi ırkları, köpek ırklarından çok daha azdır. Encyclopaedia Britannica yalnızca on beş kedi ırkı olduğunu belirtirken dünyadaki safkan kedilerin en büyük genetik kütüğü olan The International Cat Association, yetmiş üç farklı ırk olduğunu belirtmektedir. Diğer bilinen kütüklerin ve kuruluşların çoğu da bu iki sayı arasındadır.

Örneğin, Birleşik Krallık'ın birincil kedi kütük kuruluşu The Governing Council of the Cat Fancy (GCCF), 2022 itibarıyla 40 farklı ırkı tanımaktadır. Fédération Internationale Féline, kırk ülkedeki üye kuruluşlarla birlikte, dört kategoriye ayrılmış toplam kırk sekiz ırk olduğunu kabul eder.

Farklı kuruluşların, kedi ırklarını farklı şekilde nitelendirmesinin birkaç nedeni vardır. En basit neden genel sınıflandırma konusudur. Bazı kütükler, ebeveynlerinin adı ve ırkı, birkaç nesil geriye doğru takip edilemeyen safkan olmayan kedileri dikkate almaz. Ayrıca bazı kuruluşlar, bir sınıflandırmaya birden çok türü dahil ederken bazı kuruluşlar, bunları kendi kategorilerine ayırır. 

Peki, kaç tane kedi ırkı vardır? Belirlenmiş tek bir sayı yoktur. Bu da kedilerin kendi kurallarına uymayı sevdiğinin başka bir kanıtıdır.

Yeni Kedi Irkları Kabul Ediliyor mu?

Genelde kütüklerin kabul ettiği ırk listeleri çoğunlukla aynı kalır. Ancak nadiren yeni ırklar, geliştirilip ülkeye kabul edilir ve tanınmaları amaçlanır. Örneğin, GCCF 2020 yılında Lykoi ırkını tanımıştır.  

Ayrıca kedi ırkları, çoğunlukla belirli genetik özellikleri paylaşan birkaç kediden geliştirilir. Bu özellik, kolay anlaşılmıyorsa veya belirli bir hastalığa genetik yatkınlıkla bağlantılıysa çiftleştirme tartışmalı hale gelebiliyor. GCCF ve diğer kuruluşları, safkan kedilerin sağlıklı olduğundan ve irsi bozukluklara yatkın olmadığından emin olmaları için hayvan yetiştiricilerine yönelik katı kuralları bulunur.

En iyi kedi türü kedinin mavi gözleri, beş ayak parmağı veya muhteşem çizgileri olmasından çok, sizinle eve gelmek isteyen kedi türüdür! Barınaklarda safkan olmayabilecek binlerce kedi var ve hayat boyu evleri olması için sizi bekliyorlar. Kedinizin ırkı hakkında daha çok bilgi edinmeye çalışıyorsanız veya yeni bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız benzersiz ırk özellikleri hakkında bilgi edinme zamanıdır. Evcil hayvanınız hakkındaki en doğru bilgileri ve mutlu ve sağlıklı kalması için neye ihtiyacı olduğunu size veteriner hekiminiz sağlayabilir. Ayrıca karma ırk kedilere bakmayı da unutmayın. Birleşik Krallık'ta her yıl binlerce karma ırk kedi sahiplenilmeyi beklemektedir ve çoğu, ataları olan safkan kedilerle benzer genetik özelliklere sahiptir. Söz konusu bir kediyi sevmek olduğunda kaç tane ırk olduğu önemli değildir. Sizin için en iyi kedi, sevmekten kendinizi alamayacağınız kendi benzersiz özelliklerine sahip olacaktır.

 

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajları, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserleri içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Twitter'daki @ReinventingErin hesabından ulaşın veya http://erinollila.com adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
 • Hill's SCIENCE PLAN Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
 • Hill's SCIENCE PLAN Yavru Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Tuna bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>