Yeni Kedinizi Sosyalleştirmenin Altı Yolu

Yayımlayan : Jeanne Grunert .
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir kediyi yeni bir eve alıştırmak sabır ve sevgi ister. Hayvan barınağından sahiplenilen bir kedi bile, ne kadar sevgiyle karşılaşalar bile yeni ev arkadaşlarından korkabilir, utanabilir ya da güvensiz hissedebilir. Yeni arkadaşınızın, yeni evine ve orada yaşayan insanlara alışması amacıyla ona yeterli zaman ve alan tanımanın yollarını burada bulabilirsiniz.

1. Ayrıntılarıyla "Planlayın"

Kedi sosyalleşmesi sırasındaki göreviniz, olayları kedinizin bakış açısından görmektir: korkmuş ve sürekli kendisine sarılmak ve onu kucağına almak isteyen "devler" (siz ve aileniz) tarafından sarılmış yabancı bir ortamda. Bu, özellikle içine kapanık kediler için bunaltıcı olabilir. Bunun aklınızda bulundurarak ailenize, kediniz evin içinde dolaşırken güvenli mesafeyi korumaları gerektiğini belirtin. Yeni kedinizin koklaması, araştırması ve nihayetinde gerekirse kaçmak için güvenli yerleri belirlemesi gerekir. Bu sayede hangi odanın kime ait olduğunu öğrenmek için evin dahili bir "haritasını" çıkarabilirler.

2. Nazik Dev

İlk başta herkesin sessiz bir şekilde oturması ve kendi işiyle ilgilenmesi gerekir. Kediniz size gelirse elinizi yavaşça koklaması için uzatın. Sessiz bir şekilde hareket ederek kedinizin sırtını okşamaya başlayın. İzin verirse yanaklarını sevmek de tanışmak için mükemmel bir yoldur, bu şekilde kediniz kokusunu üzerinize sürerek sizin kendisine ait olarak işaretler. Herhangi bir endişe veya sevgi işareti için kuyruğuna bakın. Kedilerin kuyruğundan ne hissettiklerini anlayabilirsiniz.

3. Sürtünme Zamanı

Kediniz bir süredir ortalıkta yoksa veya bazı kişileri bir süredir görmüyorsa sanki onlar yeni birileriymiş gibi onlardan korkabilir. Boş zamanlarında ailenizin ve arkadaşlarınızın kendilerini kedinin koklamasına izin verdiklerinden emin olun. Kedi davranış bilimcisi Marilyn Krieger, başlangıç olarak işaret parmağının uzatılmasını öneriyor. Bu kokuyu, özel bir dostla ilişkilendirmeleri (ya da yeni ilişkilendirmeleri) birkaç dakika sürer. Yine de size sürtündüklerinde, mırladıklarında ya da bazı kedilerin uzun süredir görmediği birine merhaba deme şekli olan mutlu yeniden karşılama "cıvıltısını" verdiklerinde bağın kurulduğunu bilirsiniz.

4. Güvenli Bir Yer Sunun

Kedi sosyalleşmesi sürecinde her zaman, yalnızca evde yeni olduklarında değil, korktuklarında da gidebilecekleri güvenli bir yer olmalıdır. İlk başlarda, ürktüklerinde çekilebilecek bir yeri olması için kasalarını veya taşıma kaplarını odada bırakmalısınız. İçine kıvrılmaları için bir havlu veya yumuşak bir şey yerleştirin. Kolay giriş ve çıkış için kapı kesilmiş bir karton kutu da zaman içinde sosyalleşen kedinin özgüven geliştirmesine yardımcı olur.

5. Sosyal Davranışı Ödüllendirin, Diğerlerini Yok Sayın

Kediniz sizi ve ailenizi tanımak için geldiğinde övgü, ödül ve nazik dokunuşlarla karşılayın. Saklanırken kedinizin arkasından kovalamak yerine yok sayın. Kedi sosyalleşme sürecinde istenen davranışı ödüllendirmek ve istenmeyen yanıtları yok saymak önemlidir. Onlar vermeye sevgisini hazır olduğunda buna ne kadar açık olursanız onlar da o kadar az utangaç olur.

6. Bir Rutinle Güven Kazanın

Kediler, başlangıçtan itibaren başkalarının genel yapısına güvenebildiğinde kedi sosyalleşme süreci daha kolay olur. Bu, misafirlerden ve evin diğer sakinlerinden neler bekleyeceğini bildiğinden güvende hissetmelerini sağlar. Düzenli olarak sizi ziyaret eden akrabalarınızı ağırlarken bir sevme ve besleme rutini oluşturun. Bu, yabancılara daha kolay yaklaşmalarını ve onları daha kolay hatırlamalarını sağlar. Düzenli aralıklarla beslemek, sizin güvenilir olduğunuzu gösterir ve bunun sonucunda kendilerini daha az savunmasız hissederler. Tahmin edebileceğiniz gibi yemek, sağlık bir ilişki oluşturmak için harika bir motivasyon kaynağıdır.

Doğrudan etkileşime geçmeden kedinizin etrafından olabildiğince vakit geçirin. Size gelmesi veya sizinle oynaması için baskı yapmayın. Aynı odada televizyon izleyin veya kitap okuyun. Ortak alanlarda kaldığınız sürece nihayetinde gelip size katılmak için güvenli hisseder.

Klişe olabilir ama ağırdan alın. Kediler en azından bir açıdan insanlar gibidir: Dışa dönük, utangaç, agresif ve pasif olabilirler. Kedinizin kendi kişiliğine bağlı olarak ailenize hızlıca alışabilirler veya bu süreç birkaç gün sürebilir. Bu hızı kedinizin belirlemesine izin verin ve sevginizi kabul etmeye asla zorlamayın. Evde başka evcil hayvanlarınız varsa yeni bir kediyle diğer evcil hayvanları tanıştırmaya yönelik makalemizi okuyun.

Yazarın Biyografisi

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert serbest yazar, blog yazarı ve kitap yazarıdır. Altı kurtarılmış kedinin ve bir kurtarılmış köpeğin sahibidir. Çoğunlukla evcil hayvan bakımı, bahçecilik ve diğer yaşam tarzı konuları üzerine yazar. Yazar web sitesinde Jeanne ve yazıları hakkında daha fazla bilgi edinin.


İnceleyen: Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

 • Yetişkin Bir Kediyi Sahiplenme

  Yetişkin bir kedi söz konusu olduğunda, kedinin mizacı konusunda hemen ve çok iyi bir şekilde fikir edineceksiniz. Yavru bir kedinin küçükken gösterebileceği davranış şekli, büyüdükçe önemli ölçüde değişir (ve her zaman iyi yönde değişiklik göstermez!).
 • Yeni Yavru Kedinizi Bulmak: Nerede Aramalı

  Bir yavru kedi almak için birçok yer seçeneği mevcuttur. Bir barınak, hayvan yetiştiricisi, kurtarma organizasyonu ya da yerel gazetede kedi bulmanın yollarını öğrenin.
 • Kedileri Evde Yalnız Bırakma: Ne Kadar Süre Güvenli?

  Kedinizi evde bırakmaktan endişe mi duyuyorsunuz? Yavru veya yetişkin kedi olması ve sizinle olan ilişkisini düşünürseniz ne kadar sürenin güvenli olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Evlatlık Kedi mi Beslemek İstiyorsunuz? İşte Bilmeniz Gerekenler

  Evinizde evlatlık kedi ya da yavru kedi mi beslemek istiyorsunuz? Evlatlık kedi ebeveyni olmak için atılması gereken adımları öğrenin ve uzun süreli bir kedi ebeveyninden yararlı tavsiyeler alın.

İlgili ürünler