Muzlar Kediniz İçin Güvenli midir?

Yayımlayan : Christine O'Brien
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Muzlar, insanlar için besleyici ve tüketimi kolay bir atıştırmalıktır. Ancak bu, evcil hayvanlarınız için doğru olmayabilir. Örneğin, ailenizde bir kedi varsa muzların kediler için iyi olup olmadığını merak edebilirsiniz. Ayrıca tüylü dostlarınıza ödül olarak muz verip veremeyeceğinizi de. Biraz daha yakından bakalım.

Kediler Muz Yiyebilir mi?

Çikolata gibi çoğu "insan yiyeceği" kediler ve diğer evcil hayvanlar için zehirli olsa da ve onlara verilmemesi gerekse de muzlar, evcil hayvanlar için zehirli değildir. Bu, kedilerin küçük porsiyonlar halinde güvenli bir şekilde yiyebileceği meyvelerden biridir. Ancak kedinizin hiçbir şekilde muz kabuğu çiğnemediğinden emin olun. Meyvenin kabuğu boğulma tehlikesi yaratabilir ve sindirilemez.

Çok fazla miktarda muz tüketmek soruna neden olabilir ve sindirim yolunda sıkıntıya yol açabilir. UC Davis Veteriner Hekim Fakültesi, sindirim yolu sorunların "genellikle beslenmeyle ilgili dikkatsizliklerden" kaynaklandığını söylüyor. Örneğin kediniz, mutfak masasından midesine iyi gelmeyecek bir atıştırmalık çaldığında. Muzlar da bu kategoride yer alır çünkü kedilerin ihtiyacı olan belirli bir besin içermez. Kediler etobur hayvanlardır ve iyi pişirilmiş nişastaları sindirebilseler de beslenmelerindeki ani değişiklikler, sindirim yollarında soruna neden olabilir.

birçok muz demetinin arasında oturan beyaz kedi
Kediniz için kolay sindirilebilen ve ihtiyacı olan besinleri sağlayan bir yiyecek seçmek önemlidir. Kedinize muz verirseniz karşılaşabileceğiniz bazı sindirim sorunları ishal, kabızlık, kusma ve istifra olabilir. Bu veya başka normal olmayan belirtileri fark ederseniz derhal veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Muzlar yavru kediler için güvenli midir? International Cat Care'e göre sütten kesilmiş yavru kediler (genelde sekiz haftalıkken olur), "kaliteli bir yavru kedi maması" ile beslenmelidir. Bir yavru kedinin sindirim sistemi hâlâ gelişmektedir ve bu kadar erken bir aşamada insan yiyeceği vermek enflamasyona, iritasyona, hassasiyete ve başka rahatsızlıklara yol açabilir.

Ödül Zamanı: Muzlar Kediler İçin Yararlı mı?

Tufts Üniversitesi Cummings Veteriner Hekim Tıp Merkezi, ödüllerin evcil hayvanınızın aldığı kalorilerin %10'unu aşmaması gerektiğini söylüyor ve küçük bir muz, bu kalori sayısının çok üstünde.

Kediler, besleyici bir atıştırma olarak muz yiyebilir mi? Bunun yanıtı evet, ancak çok olmamak şartıyla. Karbonhidrat ve kalori değerleri yüksek olduğu için muzlar, kedi ödül mamaları listesinin üst sıralarında yer almaz ve kediniz muz yemek bile istemeyebilir. Cat Health'in belirttiğine göre kedilerin "tatlı" tadı reseptörleri çok güçlü değil ve bu yüzden muz gibi tatlı yiyecekleri tüketme eğilimi göstermezler. Ancak şans verildiğinde, çoğu kedi yeni bir şey deneme fırsatını değerlendirir.

Muzlar güvenli listede olsa da aşağıdakiler gibi kedinize asla vermemeniz gereken bazı meyveler bulunur:

 • Turunçgiller (portakal, mandalina, limon, greyfurt, lime vb.)
 • Vişne
 • Domates
 • Üzüm
 • Kuru Üzüm

Tüylü dostunuz bu veya başka zehirli yiyeceklerden yerse tedaviyi öğrenmek için derhal veteriner hekiminizi veya acil veteriner hekim kliniğini arayın.

Peki kediler muz yiyebilir mi? Kediniz için ara sıra, eğlenceli bir ödülün daha iyi bir seçeneği olarak ona, özellikle ihtiyacı olan besinlerle formüle edilmiş sağlıklı kedi ödülleri (çok fazla olmamak şartıyla) ve mamaları verin. Kediler, doğru bir protein ve diğer besinler dengesin sahip, et ağırlıklı bir beslenme planına ihtiyaç duyar. Bunların tümü, kedi dostunuzun en iyi haliyle kalmasına yardımcı olur.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D.; ödüllü bir yazar, uzun süreli bir evcil hayvan annesi ve Cat Writers' Association'ın (CWA) profesyonel bir üyesidir. Christine'i @brovelliobrien adıyla Instagram ve Twitter'da bulup takip edebilirsiniz.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler

 • Science Plan™ Feline Adult Optimal Care™ Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • i/d Kedi Maması

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Sterilised +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »