Besinler ve beslenme: Kedi

Kedinize neyle besleyeceğinizi bilemiyor musunuz? Bu makaleler size yardımcı olacaktır.

0 Sonuçları Sırala:

İlişki

Sağlıklı Bir Yaşam Yiyeceklerden Başlar

İster eve bir kedi almış olun veya kediniz yeni bir yaşam evresine giriyor olsun, muhtemelen siz de kedisinin ihtiyacı olan uygun beslenmeyi alıp almadığını merak eden bir evcil hayvan sahibisiniz. Evcil hayvanınızın yüksek kaliteli, dengeli beslenmesini sağlamak, kedinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmak anlamında yapabileceğiniz en iyi ve doğru şeylerden biridir.   

KEDİNİZ İÇİN EN İYİ BESLENME

Kedinizin mutlu bir hayatı olması için bir evcil hayvan sahibinin önemli sorumlulukları vardır. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam ise doğru beslenme ile başlar. Kediniz bol miktarda suyun yanı sıra, yaşam aşamasına en uyun doğru kedi mamasına ihtiyaç duyar. Öğünlerinin daima protein ve karbonhidrat, vitamin, mineral ve belirli yağ türlerinin tümünü içerdiğinden emin olun. Kedinizin sindim sorunları, üriner sorunları varsa veya deri alerjilerine sahipse ya da ekstra diş bakımına ihtiyaç duyuyorsa, bu gereksinimleri karşılamak için özel olarak hazırlanmış özel gıdaları tercih edebilirsiniz.  

Kedinizin Mamasını Değiştirme

Çoğu kimse, kedilerin tüm yaşamları boyunca aynı mamayı yiyebileceğini düşünür. Gerçekte ise kedilerin beslenme ihtiyaçları bulunduğu yaşam evresi, aktivite seviyesi ve genel sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Örneğin, sodyum, protein ve yağ miktarı düşük kedi mamaları, ekstra bir - iki kilo vermesi gereken yaşlı kediler için harika olabilir. Ancak, aynı mama doğru büyüme için besin maddesi olarak farklı ihtiyaçları olan bir yavru için yeterli olmaz. 

KAÇINILMASI GEREKEN YİYECEKLER

Muhtemelen kedilerin yemek masasında sizinle birlikte oturmaması gerektiğiyle ilgili birkaç nedeni siz de biliyorsunuzdur, örneğin insanların yediği yiyecekler onların sağlığı açısından iyi değildir, genellikle küçük hayvanlar için kalori açısından çok yüksektir ve bazı gıdalar kediler için zehirli olabilir. Dikkat etmeniz gereken pek çok zehirli yiyecek ve ev eşyası bulunmaktadır ancak burada dikkat edilmesi gereken en yaygın bazı gıda problemleri şunlardır: Soğan ve sarımsak zehirlidir ve kedilerde anemiye neden olabilir. Alkol, sadece çok az alınsa bile, kediler için zehirleyicidir. Bu gıdalardan birini aldıktan sonra kedinizin tuhaf davrandığını fark ederseniz, derhal veterinerinizi aramanız gerekir.