Kediler Pirinç Yiyebilir mi?

Yayımlayan : Christine O'Brien
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Pirinç, çoğu insanın beslenmesindeki temel gıdalardan biri olabilir. Peki kediler pirinç yiyebilir mi?

Kedilerin biraz pişmiş pirinç yemesi güvenlidir. Besin açısından dengeli kedi mamalarına katkı sağladığı için çoğu kedi mamasının içeriğinde pirinç görebilirsiniz. Kedinizin beslenmesinde pirinçle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Pirincin Kediler İçin Beslenme Avantajları Nelerdir?

Dünya genelindeki en popüler tahıllardan biri olan pirinç, çok farklı çeşitlerde yetiştirilen ve çok farklı şekillerden tüketilen bir tohumdur. Kediniz için sağlıklı bir yemek planı, besin açısından zengin malzemeler içerir ve bunlardan bazılarını pirinç sağlayabilir. Dengeli bir kedi maması ürününde, pirinci iyi bir temel gıda olabilir düşünebilirsiniz ancak kedinizin mutlu ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu diğer besinleri sağlayan başka içerikler de gereklidir.

Üzerinde pirinç dolu tahta kaşık bulunan, yan yana beyaz ve esmer pirinç yığını.Pirincin, kediniz için besleyici faydaları, pirincin üretilme şekline bağlıdır. Esmer (tam tahıl) ve beyaz (işlenmiş) pirinç arasındaki farklara bakalım.

Esmer Pirinç ve Beyaz Pirinç

Esmer pirinç, yenilebilir üç kısmının (özellikle kepek, tohum ve besi dokusu) tamamını içeren "tam" tahıl olduğundan insanlar ve evcil hayvanlar için sağlıklıdır. Ayrıca aşağıdakiler gibi, kedinizin sağlığı için birçok besleyici fayda da içerir:

 • Lif
 • Protein
 • B1 Vitamini (tiamin)
 • B6 Vitamini (piridoksin)
 • Demir
 • Magnezyum

Esmer ve beyaz pirinç arasındaki en büyük fark, tüketim için işlenme şekilleri ve içerdikleri besinlerin miktarıdır. Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Fakültesi'nin açıkladığı gibi kahverengi pirincin şekli bozulmadan kaldığı için, bu doğal olarak üretilen vitaminler ve diğer besleyici bileşenler açısından daha zengindir. Diğer yandan beyaz pirincin öğütme sırasında temel besinleri kaybolur. İşlenen pirinci genelde vitaminler ve demir eklenerek "zenginleştirilmiş" beyaz pirinç olarak adlandırılır.

Beyaz tabaktan pirinç yiyen çizgili kedi.
Kedinizin beslenme planına herhangi bir yeni yiyecek eklemeden önce, kedinizin için doğru tercih olduğundan emin olmak için veteriner hekiminizle konuşmak iyi bir fikirdir.

Pirinçle İlgili Diğer Hususlar

Pişirilmiş pirinç zararsız olsa da bunun yalnızca pişirilmiş pirinç anlamına geldiğini unutmamanız gerekir. Tuz ve soya sosu (yüksek düzeyde sodyum içerir) gibi insanlar sevebileceği diğer tüm ilave malzemeler kediniz için iyi olmayabilir. Havuç ve bezelye gibi sebzeler eklemek besleyici değerini artırsa da kedinizin beslenme planına yeni bir şey eklemeden önce veteriner hekiminizle konuşmak çok önemlidir.

Kediler Bozuk Midelerini Düzeltmek İçin Pirinç Yiyebilir mi?

Pirincin, sindirim sorunları için kullanılabileceğini duymuş olabilirsiniz. Bunun nedeni, son derece sindirilebilir olmasıyla ilgilidir. Ancak pirincin, kediniz için gereken eksiksiz ve dengeli beslenmeyi tek başına sağlamadığını unutmayın. Kediniz sindirim sorunları yaşıyorsa evcil hayvanınızı midesine ağır gelmeyecek dengeli, çok kolay sindirilebilir bir mamaya geçirme konusunda veteriner hekiminize danışın. Böylece kedinizi güvende tutmaya ve dengeli beslenmesini sağlamaya devam ederken pirincin (çoğu kolay sindirilebilir hazır evcil hayvan mamalarında bulunur) tadından aldığı zevki yaşamasını da sağlayabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D.; ödüllü bir yazar, eğitmen ve uzun süreli bir kedi annesidir. Cat Writers' Association'ın (CWA) profesyonel bir üyesidir ve What to Expect When You're Expecting ile NIU STEM Read dahil olmak üzere sektörün önde gelen şirketleri ve organizasyonları için yazıları vardır. Christine'i @brovelliobrien adıyla Instagram ve Twitter'da bulup takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler

 • Science Plan™ Feline Adult Optimal Care™ Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • i/d Kedi Maması

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
  Buy Now »
 • Sterilised +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »