Kedinizin Genel Kilosunda ve Sağlığında Doyumun Önemli Rolü

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Aşırı kilolu kediniz konusunda endişeli misiniz? Bazı insanlar, kedilerin şirin göründüğünü düşünebilir ancak kediniz düşündüğünüz kadar mutlu (veya sağlıklı) olmayabilir. Kilo sorunlarıyla ilgili olası nedenlerden biri, kedi maması yemenin ona doyum hissi vermemesidir. "Doyum" kelimesi, tok veya tatmin olmuş hissetmesi anlamına gelir ve bu, insanlarda olduğu gibi hayvanlar için de önemli bir histir. Kedinizin maması açlığını gidermiyorsa kedinizin, öğünleri arasında atıştırmalık için yalvardığını görebilirsiniz. Ancak kedinizin tok hissetmesine yönelik olan dengeli bir beslenmeyle, kedinizin kilosunu kontrol etmeye yardımcı olabilir ve öğünler arasında her zaman tok hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Kilo Neden Önemli?

İnsanlarda olduğu gibi, giderek daha fazla sayıda kedi ideal kilosunun üzerine çıkıyor ve bu da sağlık sorunlarına neden olabilir. International Cat Carea göre, aşırı kilolu kediler diyabet, mesane hastalıkları ve eklem iltihabı gibi uzun vadeli rahatsızlıklara özellikle daha yatkındır. Şişkin bir göbek bazılarına şirin görünse de sağlıklı bir kilo gerçekten kediniz için en iyisidir.

Kedinizin ekstra kilosu varsa endişelenmeniz normaldir. Yapmanız gereken ilk şey, kilo alımının altında yatan bir neden olup olmadığını öğrenmek için bir veteriner hekime danışmaktır. Büyük ihtimalle kediniz yalnızca çok fazla mama yiyordur ve çok az kalori yakıyordur. Muayene sonucunda altta yatan bir neden bulunamazsa beslenmesine doyuma odaklanacak şekilde değiştirmeyi düşünmenin zamanı olabilir.

Yalnızca Miktarı Azaltmayın

Kediniz yemeklerden sonra tok ve tatmin olmuş hissederse normal beslenme saatinin dışında mama için yalvarma olasılığı daha az olacaktır. Bu da tükettiği mamayı kontrol etmenizi çok daha kolay ve birlikte geçirdiğiniz zamanı çok daha keyifli bir hale getirir.

Bazı ebeveynler, yeni mamasını sevmeyebileceği için kedilerinin mamasını değiştirme konusunda endişelenirler ve yalnızca verdikleri mama miktarını azaltırlar. Bu mantıklı bir davranış değildir. Kediniz hem aç hisseder hem de protein veya vitamin ve mineraller gibi diğer önemli besinleri yeterince alamayabilir.

Güvenli, sağlıklı kilo verme için formüle edilen mamalar, bunların hepsini hesaba katar. Kedinizin tok hissetmesine yardımcı olacak lif açısından daha zengin ve tüm temel besin maddelerinin oranlarının uygun olması için dengeli olabilirler. Bazı kilo verme mamaları, kedinizin metabolizmasını yağ depolama yerine yağ yakacak şekilde bile değiştirebilir.

Hangi Mama Verilmeli?

Söz konusu evcil hayvan mamaları olduğunda kafa karıştırıcı derece çok seçenek vardır. Bilinen ve köklü markalara bağlı kalmak içinizin rahat olmasını sağlar ancak yine de özellikle kilo verme için formüle edilmiş doğru mamayı seçtiğinizden emin olmak önemlidir.

Kediniz için kilo verme planını mutlaka veteriner hekiminizle görüşün. Doğru mamayı seçmenize yardımcı olabilir, öğün miktarları konusunda tavsiye verebilir ve güvenli ve sağlıklı bir hızda kilo verdiğinden emin olmak için kedinizin ilerlemesini takip edebilir.

Süpermarketlerde ve hatta evcil hayvan mağazalarında ihtiyacınız olan özel kilo verme gıdaları bulunmayabilir. İdeal kiloya geri geldikten sonra süpermarketten satın aldığınız markaya geri dönebilirsiniz ancak herhangi bir değişiklik yapmadan önce veteriner hekiminizle görüşün.

Egzersiz İçin Zaman Ayırma

Yeşil gözlü, kahverengi bir tekir kedinin yakın çekimi.
Tabii ki söz konusu kedinizin kilosu olduğunda, sorun yalnızca mama seçimi değildir. En sevdikleri iki bacaklı dostları gibi, kedilerin de egzersize ihtiyaçları vardır. Günümüzde tipik bir ev kedisi, tükettiği kalorileri yakmaya yetecek kadar hareket etmiyor. Kedinizi memnun eden doğru kedi mamasıyla beslemenin yanı sıra her gün birlikte oyun oynamak için vakit ayırdığınızdan da emin olun.

Kedinizin, kilosunu korumak için size ihtiyacı vardır; bu nedenle birlikte bir plan oluşturma ve ona bağlı kalma konusunda tutarlı olmanız gerekir. Ona doğru mamayı vererek ve her gün hareket etmeye zaman ayırarak aşırı kilolu kedinizin kısa sürede sağlıklı ve canlı göründüğünü fark edebilirsiniz. Kediniz daha iyi görünür ve daha iyi hisseder, ayrıca bunu size borçlu olur.

Yazarın Biyografisi

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy Erie, Pa.'da serbest çalışan bir yazardır ve Olive adında bir kedisi vardır.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

İlgili ürünler