Kedinizin beslenmesi: düşünülmesi gerekenler

Kitten Image

Yavru kedinizi eve ilk getirdiğinizde en iyi yöntem, onu alışmış olduğu mamayla beslemeye devam etmenizdir. Tüm yavru kedi mamaları aynı değildir - örneğin bazılarının içeriğinde bulunan hammaddeler, diğerlerine kıyasla çok daha yüksek kalitededir. İşte bu yüzden, yavru kedinizin mamasını veteriner hekiminizin önerdiği bir mamayla değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu değişikliği yapmak için5 ila 7 günlük bir döneme ihtiyacınız olacaktır; veteriner hekiminiz size bu konuda tavsiyelerde bulunacaktır.Yeni mama onun tek maması oluncaya kadar, yeni mamanın oranını arttırıp, eski mamasının oranını azaltacak şekilde eski ve yeni mamaları karıştırmalısınız.

Anlayacağınız gibi, bir yavru kedinin midesi miniciktir; bu yüzden başlangıçta düşük miktarda, ancak sık öğünlere ihtiyacı olacaktır. Bu, yavru kediniz 6 aylık oluncaya kadar, günde neredeyse 4 kez temiz bir kaba taze mama koymanız anlamına gelmektedir.

Dikkatle seçin

Kolayca servis edilen kuru mama ya da konserve mama şeklinde sunulan bir "hazır" yavru kedi maması , yavru kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlayacaktır. Hangisini almanız gerektiğinden emin değilseniz, veteriner hekiminiz, evcil hayvanınız için en iyi olacak mama konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Ancak seçtiğiniz mama hangisi olursa olsun, ambalajın üzerindeki beslenme miktarlarına uygun olarak kullanmalı ve yavru kedinize fazla miktarda mama vermemeye dikkat etmelisiniz.

Susamış yavru kediler

İster inanın ister inanmayın,yavru kedilerin süte ihtiyacı yoktur. Ve bazı kedilerde, inek sütü aslında ishale neden olabilir. Bu yüzden, yavru kedinize biraz süt vermek istiyorsanız, özel olarak formle edilmiş kedi sütü mevcuttur. Bununla birlikte, lütfen yavru kedinizin kabında her zaman temiz içme suyu bulunmasını sağlayın. Yeterince su içmediğinden kuşkulanıyorsanız, sudaki kimyasalların tadını almış olması mümkündür; bu yüzden yavru kedinize şişe suyu vermelisiniz. Bazı kediler su pınarları ya da damlayan musluklar gibi akan su kaynaklarından su içmeyi tercih etmektedir; bu nedenle özellikle kediler için tasarlanmış olan su pınarlarından alabilirsiniz. Ve unutmayın ki, kuru, gevrek bir mamayla besleniyorsa, yavru kedinize bol miktarda su vermeniz zorunludur.

Endişelenmeyin, bazen rahatsızlanması normaldir

Yavru kedinizin hafif bir sindirim sorunu varsa ya da bir tüy yumağı kusması gerekiyorsa, çim yiyerek kendi kendine midesini bulandıracaktır. Bu oldukça doğaldır ve endişelenecek hiçbir şey yoktur. Ancak kusma devam eder ve başka semptomlar ortaya çıkarsa, veteriner hekiminize danışmanız gerekecektir.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Kedi nanesi kedim için güvenli mi? | Hill's Pet

  Kediler, kedi nanesini sever. Ve kedi nanesi tamamen güvenlidir - içeriğinde kedinize zarar verecek hiçbir şey yoktur.
 • Kedim maması konusunda iştahsız | Hill's Pet

  Kediniz mama konusunda iştahsız ise endişelenmeyin çünkü kediler son derece güç beğenmeleriyle ünlüdür. Gerçekten de bu, genellikle öğrenilen ve onlara aktarılmamış olan bir davranıştır.
 • Yeni bir mamaya başlama | Hill's Pet

  Bir yavru kediniz olduğunda, yıllar boyunca kediler hakkında duyduğunuz her şey aniden daha önemli görünür. Ancak büyürken size anlatılan efsaneler ve batıl inançların iç yüzünü anlamak zor olabilir.
 • Kediler ve akan su | Hill's Pet

  Bazı kediler suları konusunda son derece titizdir. Gün boyu içmeleri için onlara içme suyu bırakırsınız ancak suyu açtığınız anda, onlar da içmek için sıçrayarak gelirler.
 • Kedilerin balıkla beslenmesi | Hill's Pet

  Anneniz, balığın sizin için yararlı olduğunu muhtemelen sayısız kez söylemiştir. Peki kedilerin balıkla beslenmesi iyi bir fikir mi? Yakın tarihte yapılan araştırmaların sonuçları, muhtemelen böyle olduğunu düşündürüyor.
 • Yavru Kedi Mamaları | Hill's Pet

  Yavru kedinizi nasıl ve ne zaman beslemelisiniz? Yavru köpeğinizi doğru miktarda besin kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir ancak bu biraz ustalık ve dikkat gerektirebilir - yavru kedilerin beslenme gereksinimleri büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir.