Bir kedinin besin gereksinimleri bizden ne kadar farklıdır? | Hill's Pet

Published by
min read

Bir kedinin besin gereksinimleri bizden ne kadar farklıdır?

Ev yapımı evcil hayvan mamalarının incelendiği bir araştırmada, mamaların yüzde 90’ından fazlasının, evcil hayvanlar için dengeli beslenme sağlamadığı ve eksiklikleri olduğu saptanmıştır.*

 • Her türün çok farklı beslenme gereksinimleri vardır. Kediniz için mama hazırlamak, çocuklarınız ya da kendiniz için yemek pişirmekle aynı değildir. Kedilerin beslenme gereksinimleri insanlardan oldukça farklıdır.
 • Bir kedinin gereksinimlerini karşılamak üzere uygun biçimde dengelenmemiş olan mamalar sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin kalsiyum ve fosfor oranı, sağlıklı bir metabolizma için kalsiyum düzeyinin fosfor düzeyine kıyasla daha yüksek olduğu dikkatle belirlenmiş bir oran sağlayacak şekilde dengelenmelidir.**
 • Kedilerin insanlardaki gereksinime kıyasla çok daha yüksek miktarda taurine gereksinim göstermesi son derece önemlidir. Çok düşük miktarda taurin, kalp ve göz rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.
 • Kedinize kesinlikle çiğ et vermeyin. Çiğ etin işlem görmesi, insan beslenmesine yönelik yemeklerin pişirilmesinde her zaman kritik önem taşıyan bir aşamadır. Aynı zamanda evcil hayvan mamalarında da önemlidir. Çiğ etler sıklıkla salmonella, listeria ve hatta E. coli gibi evcil hayvanlar ve onların bakımını üstlenen insanlar için çok tehlikeli olan bakteriler içermektedir. Çiğ etle beslenen kediler ve diğer evcil hayvanlardan, onlarla temas halinde olan insanlara bakteri geçebilmektedir. Küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olan bireylerde ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.††

* Small Animal Clinical Nutrition IV Edition, page 169.
** Small Animal Clinical Nutrition IV Edition, page 310.
Small Animal Clinical Nutrition IV Edition, page 30.
†† FDA Notice December 18, 2002.

Related Articles

 • Kedi nanesi kedim için güvenli mi?

  154502253 Kediler, kedi nanesini sever. Ve kedi nanesi tamamen güvenlidir - içeriğinde kedinize zarar verecek hiçbir şey yoktur.
 • Kedinizin beslenmesi: düşünülmesi gerekenler

  Yavru kedinizi eve ilk getirdiğinizde en iyi yöntem, onu alışmış olduğu mamayla beslemeye devam etmenizdir. İşte bu yüzden, yavru kedinizin mamasını veteriner hekiminizin önerdiği bir mamayla değiştirmek isteyebilirsiniz.
 • Kediler için Tehlikeli veya Zehirli Gıdalar

  Kediniz söz konusu olduğunda onu besin ihtiyaçları için en uygun kedi mamasıyla beslediğinizden emin olmak istersiniz.
 • Kedim maması konusunda iştahsız

  154502253 Kediniz mama konusunda iştahsız ise endişelenmeyin çünkü kediler son derece güç beğenmeleriyle ünlüdür. Gerçekten de bu, genellikle öğrenilen ve onlara aktarılmamış olan bir davranıştır.