Kedilere Ne Kadar Islak Mama Verilmelidir?

dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedilerimiz için sunulan mama seçenekleri çok fazla ve bu, biraz bunaltıcı olabilir. Islak ve kuru mamaların yanı sıra yahniler, et suyunda mama parçaları, konserve ve ezme şeklinde gibi ıslak mamanın birçok çeşidi vardır. Peki kedinize ne kadar ıslak mama vermelisiniz? Kısaca yanıtlamak gerekirse bu tamamen size (ve kedinize) bağlı.

Eksiksiz ve dengeli

Kediniz hangi mamayla besleniyor olursa olsun, eksiksiz ve dengeli olmalıdır. Yani kedinizin yaşına bağlı olarak ihtiyacı olan tüm besin değerlerini, doğru ölçülerde sağlamalıdır. Eksiksiz ve dengeli olduğu ve her zaman yeterli miktarda taze su verdiğiniz sürece, kedinizi yalnızca kuru mamayla besleyebilirsiniz. Ancak ıslak mama ve hatta ıslak ve kuru mama karışımıyla beslemenin avantajları vardır.

Farklı dokuları tercih etme

Kediler, birçok açıdan özel canlılardır. Onları bu kadar sevimli yapan da budur. Söz konusu mamalar olduğunda da bu değişmez. Kediler, yaşamlarının ilk yıllarında belirli dokudaki mamalara kolayca alışabilirler. Yani erken yaşta yalnızca ıslak veya kuru mamayla beslerseniz kediniz asla başka bir şey yemek istemeyebilir. Bu bir sorun olmayabilir ancak zamanla durumlar değişir ve kedinizin farklı bir şey yemesi gerekebilir. Örneğin, kediniz kuru mama tercih ediyorsa ve sonrasında mesane taşı gibi bir sorun yaşarsa kedinizin su tüketimini artırmanın en kolay yolu olduğu için ıslak mamayla beslemek büyük bir fark yaratabilir. Diğer yandan, ıslak mama kuru mamaya göre daha pahalıdır; bu nedenle kediniz ıslak mama tercih ediyorsa ve mali durumunuz değişirse kuru mamaya geçiş yapmanız gerekebilir.

Bunu aklınızda bulundurarak, bir yavru veya yetişkin kedi sahiplendiğinizde, kedinizin yaşamı boyunca uyum sağlayabilmesi için hem ıslak hem de kuru mama verin.

Islak mamanın avantajları

  • Su tüketimi. Bahsettiğimiz gibi, ıslak mamanın en büyük avantajı su tüketimidir. Kedilerin ataları, çöllerde yaşayan Afrikalı yaban kedileridir; bu nedenle, vücutlarında suyu tutma konusunda çok iyilerdir ve çok fazla su içmezler. Ancak, özellikle de bahsettiğimiz gibi mesane taşları gibi belirli hastalıklar söz konusu olduğunda su tüketimi son derece önemlidir. İdrar çok yoğun olduğunda kristaller ve taşlar oluşma olasılığı çok yüksektir ve hasar gören mesane duvarı için çok daha tahriş edici olur ve büyük ihtimalle sistite yol açar.

  • Lezzetlilik. Çoğu kedi için ıslak mama gerçek bir ödüldür, bu nedenle kedinize çok fazla ödül vermeden, onunla güzel bir bağ kurmanın harika bir yoludur.

  • İlaç. Kedilerin ilaç içirmesi zor hayvanlar olduğu bilinir. Özellikle de kedinizin uzun süreli kullanması gereken ilaçlar olduğunda ıslak mama, ilacı saklamak için gerçekten yararlı olabilir.

  • Çeşitlilik. Islak mamalar farklı dokularda ve aromalarda sunulur, bu nedenle kedinizin mamaya karşı iştahlı olmasını devam ettirmenin kolay bir yoludur.

Peki kedinize ne kadar ıslak mama vermelisiniz?

Söylediğimiz gibi, bu tamamen size bağlıdır. Verdiğiniz ıslak ve kuru mama, eksiksiz ve dengeli olduğu sürece oranlarını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Kediler için az ve sık öğünler daha iyidir; bu nedenle kedinize günde iki kez kendiniz ıslak mama vermeyi ve günün geri kalanı boyunca zamanlayıcılı mama makinesi kullanmayı tercih edebilirsiniz. İsterseniz %100 veya %0 oranında ya da bunun arasında bir oranda ıslak mama verebilirsiniz. Yalnızca ikisinden de bir miktar vermenin, diğerine geçiş yapmanız gerektiğinde size yararlı olacağını unutmayın.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA