Yetişkin Kedinizi Nasıl ve Ne Zaman Beslemelisiniz?

Yetişkin kedinizi doğru miktarda besin kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir; ancak bu, incelik gerektiren bir iş olabilmektedir - beslenme gereksinimleri kediler arasında büyük değişiklik göstermektedir.

Hill’s, yetişkin kedinizin sağlığını korumaya yardımcı olmak için, bu dönemde aşağıdaki basit adımları önermektedir:

 • Kedinizi tartın
 • Onu beslenme kılavuzuna ve veteriner hekimin önerilerine dayanarak besleyin
 • Kedinizin fiziksel durumunu, ilk altı ay boyunca iki-üç haftada bir online büyüme takibi çizelgemizi kullanarak değerlendirin
 • Vereceğiniz mama miktarını uygun şekilde ayarlayın
 • Tekrarlayın

Mamanın Değiştirilmesi

Kedinizin mamasını Hill’s Science Plan Feline Adult Optimal Care ile değiştirmeniz durumunda, bu işlemi 7 günlük bir dönem boyunca kademeli olarak gerçekleştirmeniz gereklidir. Değişikliği, Science Plan tek mama oluncaya kadar, yeni mamanın oranını arttırıp, eski mamanın oranını azaltacak şekilde karıştırarak yapmalısınız. Böylece kediniz, Science Plan Feline Adult Optimal Care’in sağladığı üstün nitelikli beslenmeden yararlanabilecek ve lezzetinin tadını çıkarabilecektir. Siz ve Veteriner hekiminiz: Veteriner hekiminiz, kedinizin sağlığı ve refahı konusunda en iyi bilgi kaynağıdır. Bir evcil hayvanın ideal kiloya ulaşması ve bu kiloyu koruması yalnızca bazı sağlık risklerini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda kedinizin daha enerjik, daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesine de olanak sağlar; bu nedenle kedinizin kilosu konusunda düzenli olarak veteriner hekiminizden tavsiye isteyiniz.

Cat Eating

Veteriner hekiminize, yetişkin kediniz için en iyi besleme yönteminin, aşağıdaki üç yöntemden hangisi olduğunu sorunuz:

Sınırsız Beslenme: Kedinizin tüketimi için her zaman mama mevcuttur.

Süresi Sınırlı Beslenme: Kedinizin tüketimi için yalnızca sınırlı bir süre boyunca mama mevcuttur.

Öğün Tarzı Beslenme: Kedinizin tüketimi için her gün, belirlenmiş öğün saatlerinde ölçülü miktarda mama mevcuttur.

Su: Kedinize her zaman yeterli miktarda içme suyu sağlamalısınız. Uzun bir süre boyunca içmek için su bulamaması, kedinizin sağlığına zarar verecektir.

Ev yemekleri & Ödül bisküvileri: Yediklerinizden bir parça onlara da vermek cazip gelebilir fakat bu şekilde beslenme yapılması, kedinize doğru bir besin dengesi sağlamamaktadır. Çok fazla verilmesi kilo almaya ya da dengesiz beslenmeye yol açabildiğinden, ev yemeği vermekten uzak durmalısınız.

Bir sonraki aşama: Yaklaşık yedi yıl sonra kediniz yaşamının yaşlılık dönemine ulaşacaktır. Yaşlı kedilerin beslenme gereksinimleri genç yetişkinlerden farklıdır ve dolayısıyla evcil hayvanınızın mamasını değiştirmeniz gereklidir. Hill's™ Science Plan™ Feline Mature Adult, yedi yaşındaki ve daha büyük kediler için üstün beslenme sağlamaktadır. Bu nedenle, kedinizi Science Plan Feline Mature Adult ile besleyerek, onun yaşlandıkça genç kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Kedinizin beslenmesi: düşünülmesi gerekenler | Hill's Pet

  Yavru kedinizi eve ilk getirdiğinizde en iyi yöntem, onu alışmış olduğu mamayla beslemeye devam etmenizdir. İşte bu yüzden, yavru kedinizin mamasını veteriner hekiminizin önerdiği bir mamayla değiştirmek isteyebilirsiniz.
 • Kedim maması konusunda iştahsız | Hill's Pet

  Kediniz mama konusunda iştahsız ise endişelenmeyin çünkü kediler son derece güç beğenmeleriyle ünlüdür. Gerçekten de bu, genellikle öğrenilen ve onlara aktarılmamış olan bir davranıştır.
 • Yeni bir mamaya başlama | Hill's Pet

  Bir yavru kediniz olduğunda, yıllar boyunca kediler hakkında duyduğunuz her şey aniden daha önemli görünür. Ancak büyürken size anlatılan efsaneler ve batıl inançların iç yüzünü anlamak zor olabilir.
 • Kediler ve akan su | Hill's Pet

  Bazı kediler suları konusunda son derece titizdir. Gün boyu içmeleri için onlara içme suyu bırakırsınız ancak suyu açtığınız anda, onlar da içmek için sıçrayarak gelirler.
 • Kedilerin balıkla beslenmesi | Hill's Pet

  Anneniz, balığın sizin için yararlı olduğunu muhtemelen sayısız kez söylemiştir. Peki kedilerin balıkla beslenmesi iyi bir fikir mi? Yakın tarihte yapılan araştırmaların sonuçları, muhtemelen böyle olduğunu düşündürüyor.
 • Yavru Kedi Mamaları | Hill's Pet

  Yavru kedinizi nasıl ve ne zaman beslemelisiniz? Yavru köpeğinizi doğru miktarda besin kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir ancak bu biraz ustalık ve dikkat gerektirebilir - yavru kedilerin beslenme gereksinimleri büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir.