Kedi Maması Etiketi Okuma

Yayımlayan : CHRISSIE KLINGER
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Beslenme, kedinizin sağlığında büyük bir rol oynar; bu nedenle kedi dostunuz için doğru kedi mamasını seçmek önemlidir. Ancak hem yeni hem de deneyimli evcil hayvan sahipleri, kedi maması etiketlerindeki bilgileri anlamakta zorlanabilirler. Kedinizin mamasını seçerken bilgiye dayalı bir karar verebilmeniz için kedi maması etiketlerinin nasıl okunacağını öğrenmek üzere okumaya devam edin.

Kedi maması etiketinde neler yer alır?

Kedi maması etiketlerindeki bilgiler, Gıda Standartları Kurumu (FSA) tarafından düzenlenir. Kanun gereği, ürünle ilgili belirli bilgileri içermesi (yasal ve zorunlu beyanlar olarak bilinir) ve tüm bilgilerin doğru ve gerçeğe dayalı olması gerekir. Kedi maması etiketleri, müşterileri ürünün yapısı, içeriği ve kalitesi hakkında yanlış yönlendirmemesi gerekir. Gerekli bilgiler şu şekildedir:

 • Ürün adı ve açıklaması. Buna hayvan türleri, yaşı ve ürünün yönelik olduğu tüm belirli ihtiyaçların yanı sıra evcil hayvan mamasının türü ("eksiksiz" veya "tamamlayıcı") de dahildir. Örneğin "Yetişkin kediler için eksiksiz evcil hayvan maması." 

  • “Eksiksiz", talimatlardaki gibi beslendiğinde evcil hayvan mamasının, kedinizin her gün ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağladığı anlamına gelir.

  • "Tamamlayıcı", mamanın ya başka mamalarla karıştırılmasının ya da kedinize ödül veya atıştırmalık olarak verilmesinin amaçlandığı anlamına gelir.

 • Bileşim (içindekiler listesi). İçindeki malzemeler, içindeki ağırlıklarına göre azalan sırada (en yüksekten en düşüğe) listelenmelidir. Bulunulan konuma bağlı olarak bazı evcil hayvan maması üreticileri, içindeki malzemeleri iki şekilde listeler: kategori adına göre (ör. et ve hayvansal gıdalar, sebzeler, tahıllar, mineraller vb.) veya malzeme adlarına göre (ör. kümes hayvanı eti, ton balığı, havuç, buğday, pirinç vb.). Çoğunlukla uzun bir malzeme listesi olduğundan, diğer malzemeler ayrı ayrı listelense bile etikette tek bir "mineraller" kategorisine gruplandırılabileceğine dikkat edin. Üretici, etikettte belirli bir malzemeye dikkat çekerse içindekiler listesinde, dahil edilen bu malzemenin miktarı belirtilmelidir. 

 • Katkı maddeleri. Evcil hayvan maması içerikleri ya besleyici malzemeler (ör. tavuk ciğeri, ton balığı, havuç vb.) ya da katkı maddeleri (ör. A vitamini, E vitamini, betakaroten, eser maddeler, aminoasitler vb.) olarak kabul edilir. Evcil hayvan mamasında kullanılan katkı maddelerinin çoğu, insan yiyeceklerinde de kullanılır ve ürünün besleyiciliğini tamamlamak için esastır.

  Birleşik Krallık ve AB yönetmelikleri, tüm katkı maddelerinin evcil hayvan mamasında kullanımının güvenli ve izinli olduğundan emin olmak için oldukça katı bir sürece sahiptir ve üreticilerin, etikette belirli katkı maddelerinin kullanımını bildirmelerini gerektirir. "Katkı maddeleri" kelimesinin ardından kategorilerini, adlarını ve/veya tanımlama numaralarını ve miktarlarını görebilirsiniz. Vitaminler ve pro-vitaminler de üründeki miktarlarıyla birlikte bu başlık altında veya evcil hayvan mamasının raf ömrü sonunda içermesi garanti edilen miktarla birlikte analitik bileşenler listesi altında yer alabilir.

 • Analitik bileşenler. İnsan gıdaları etiketlerinin üzerindeki besinsel bilgilere benzer şekilde, evcil hayvan maması üreticilerinin şu maddelerin miktarlarını bildirmesi gerekir:

  • Ham protein.

  • Yağ.

  • Ham lif.

  • Ham kül.

  • %14'ten fazla nem içeren ürünlerdeki nem.

 • "Ham" ve "kül" gibi terimler kafa karıştırıcı olabilir! "Ham", besinle ilgili size miktarından başka bir bilgi sağlamayan tahmini miktar anlamına gelir. "Kül" ise evcil hayvan mamasına kül eklendiği değil, laboratuvarda ürünü analiz etmek için kullanılan yöntemlerden kalan artık anlamına gelir. Kül yerine "yakılmış kalıntı" veya "inorganik madde" olarak da görebilirsiniz.

 • Besleme rehberi ve Kullanma talimatları. Mama etiketi, kedinize mamadan ne kadar ve ne sıklıkla vermeniz gerektiğine yönelik öneriler içermelidir. Besleme rehberinin ortalama bir evcil hayvana göre geliştirildiğini unutmayın. Bu nedenle lütfen her zaman kedinizin boyunu, yaşını ve aktivite miktarını göz önünde bulundurun. Önerilen miktarla besleyerek başlayın ve kedinizin kilo ve vücut durumunu takip ederek gerekirse mamanın miktarını ve sıklığını ayarlayın.

 • Saklama koşulları. Bu talimatlar, mamanın tazeliğini ve güvenliğini korumak için mamayı nasıl saklamanız gerektiğini belirtir. Örneğin, "kuru ve serin yerde saklayın" veya "açtıktan sonra buzdolabında saklayın" gibi talimatlar içerebilir.

 • Net miktarlar. İnsan gıdalarında olduğu gibi evcil hayvan mamasının net ağırlığı da pakette belirtilmelidir.

 • Tavsiye edilen son tüketim tarihi. AA/YY veya GG/AA/YY şeklinde yazılan tarih (mikrobiyolojik olarak bozulabilir evcil hayvan mamaları için) ürünün raf ömrünü belirtir. 

 • Şirket adresi. Etikette şirket adının ve etiketlemeden sorumlu şirket yöneticisinin adresi yer almalıdır. Birleşik Krallık'ta bu, Büyük Britanya veya Kuzey İrlanda'da bir adres olmalıdır.

 • İletişim bilgileri. Ücretsiz telefon hattı, e-posta adresi, web sitesi veya üretici/distribütör ile iletişim kurmanın farklı bir yöntemi gibi iletişim bilgilerini de etikette bulabilirsiniz.

 • Seri numarası ve üretim tesisinin onay numarası. İzlenebilirlik araçları olarak bilinen seri numarası ve üretim tesisine verilen onay numarası, ürünün izlenebilirliğini sağlamak için etikete yazdırılmalıdır.

Her bir kedinin kendine özgü besinsel ihtiyaçları olduğunu unutmamak önemlidir. Veteriner hekiminiz, kedinizin yaşına, sağlık durumuna, bulunduğu ortama, yaşam şekline ve ırkına göre belirli malzemeler ve besinler konusunda size yol gösterebilir.

Salon penceresinin yakınındaki bir mama kasesinin yanında oturmuş ve mama yiyen güzel tekir kedi.

İçindekiler ve Besinler: Etikette Bakılması Gerekenler

İçindekiler ve besinler aynı şey midir? Hem siz hem de kediniz için hayır. İçindekiler, evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için evcil hayvan mamalarında bulunan ham maddelerdir. Diğer bir deyişle içindekiler, besin sağlayan araçlardır.

Söz konusu kedi maması olduğunda hem içindekiler hem de besinler önemlidir. İçindekilerin her biri, kedinizin mamasına benzersiz bir besin grubu sağlarken tüm gerekli besinleri doğru oranda sağlayan eksiksiz ve dengeli bir beslenme oluşturur. Kedinizin ihtiyaç duyduğu temel besinler ve önerilen içindeki malzemeler için veteriner hekiminizle görüşün.

Yüksek protein diyetleriyle ilgili söylenenler, bazı kedi ebeveynlerinin ekstra protein içeren kedi mamaları aramalarına neden olabilir. Ancak protein, kediniz için hayati bir besin olsa da veteriner hekiminiz size kedinizin yüksek proteinli bir beslenmeye ihtiyacı olduğunu söylemedikçe daha fazla protein daha iyisi olmayabilir. Aynı diğer malzemelerde veya besinlerde olduğu gibi, doğru porsiyonlarda dengeli bir şekilde verilmesi gerekir.

Kedinizin sağlıklı kalmak için protein dışında diğer besinlere de ihtiyacı vardır. En iyi kedi mamaları; protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi temel besinlerin dengeli bir karışımını tüketmelidir. Örneğin Hill's Pet kedi mamaları, kedinizin sağlığını desteklemek için eksiksiz ve dengeli mamalardır.

Kedinizin mamasının etiketinde alışık olmadığınız bir şey mi fark ettiniz? Bazen içindekiler için bilimsel terimler kullanılabilir ve bu da onu içindekiler listesinde gördüğünüzde kafa karıştırıcı veya endişelendirici olabilir. Ancak bunlar aslında kedinizin sağlığı için gerçekten çok önemlidir. Kedinizin mama etiketindeki bir malzemeden şüphelenirseniz veteriner hekiminizle konuşmayı ihmal etmeyin. Onlar harika bir bilgi kaynağıdır ve her bir malzemenin, kedinizin sağlığında oynadığı rolü anlamanıza yardımcı olabilir.

UK Pet Food (önceki adıyla Pet Food Manufacturers' Association veya PFMA), FEDIAF ya da Hill’s Pet sayfalarını ziyaret ederek kedi mamalarının içindeki malzemeler ve etiketleme hakkında daha fazla kullanışlı kaynak bulabilirsiniz. Belirli ürünleri sorgulamak için doğrudan bir kedi maması üreticisiyle iletişime de geçebilirsiniz.

Kediniz İçin Doğru Mamayı Seçme

Birkaç farklı etikete baktıktan sonra veteriner hekiminizle konuşun ve düşüncelerini alın. Veteriner hekiminiz kedinize özel ihtiyaçların hepsini bilir ve onun için en iyi mama konusunda size bilgiye dayalı öneriler sağlayabilir. Kedinizin sevdiğinden emin olmak için kedi mamasından küçük bir miktarda alarak başlayın ve kedinizin sindirimini bozmamak için kademeli olarak yeni mamaya geçiş yapın. Çoğu kedi bir mamanın tadını çok sevse de bazı kediler, (aynı çocuklar gibi) seçici olabilir. Hill's Pet %100 para iadesi garantisi sağlar, yani kediniz mamasını sevmezse paranızı geri alabilirsiniz.

Son olarak, sağlıklı bir kedi maması, sizin ve veteriner hekiminizin kedinizin besinsel ihtiyaçlarını karşıladığı konusunda hemfikir olduğunuz mamadır. Bir kediye yıllar boyunca belirli bir kedi mamasını vermeniz, yeni bir kedi için de o mamanın en iyi seçenek olduğu anlamına gelmez. Bazı kediler zaman içinde yaşlarına, yaşam şekillerine veya genetiklerine bağlı olarak ilave besinsel ihtiyaçlar geliştirebilirler ve diyetetik kedi mamasına ihtiyaç duyabilirler. 

Düzenli veteriner hekim kontrolleri ve kedinizin beslenmesinin ve davranışlarının sık sık izlenmesinin yanı sıra evcil hayvan maması etiketlerini okumayı bilmek de sorumlu bir ebeveyn olmanın temel parçalarıdır. Artık neye baktığınızı daha iyi anladığınıza göre bir sonraki kedi maması etiketi okuyuşunuzda bilgiye dayalı bir satın alma kararı verebilirsiniz. Hill's® kedi mamalarıyla ilgili sorularınız olursa bize ulaşın veya şu adresten bizimle bir sohbet başlatın: www.HillsPet.com.tr

Yazarın Biyografisi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Bir evcil hayvan ebeveyni olan Chrissie Klinger, evini, evcil hayvanı, iki çocuğu ve kocasıyla paylaşmaktan çok mutlu. Chrissie ders vermediği veya blog yazmadığı zamanlarda, tüm aile üyeleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanmakta. Evcil hayvan ebeveynlerinin evcil hayvanlarıyla daha aktif ve anlamlı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak makaleler yazmaktadır.

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler

 • Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Science Plan™ Feline Adult Optimal Care™ Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »