Kedilerin balıkla beslenmesi

Anneniz, balığın sizin için yararlı olduğunu muhtemelen sayısız kez söylemiştir. Peki kedilerin balıkla beslenmesiiyi bir fikir mi? Yakın tarihte yapılan araştırmaların sonuçları, muhtemelen böyle olduğunu düşündürüyor. Ve kedilerin çoğu balığın lezzetini sevdiğinden, kediler için harika bir haber bu.

Tüm balıklar eşit mi yaratılmıştır?

Balık bu kadar iyiyse, yalnızca hafifçe buharda pişirilmiş ya da sütte buğulanmış küçük bir dil balığından oluşan olağan dışı bir ev yemeği verebilmenin cazip olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak aslında kedinizin balıktan maksimum besin yararını almasını istiyorsanız, okumaya devam edin…

Dengeli beslenme kapsamında, diğer tüm besin maddeleri gibi balık da verilmelidir. Ve yalnızca balıktaki bazı özel besin bileşenlerini tüketmenizin çok büyük bir yarar sağlayabildiğini gösteren kanıtlar giderek artmaktadır.

Her şeyden önce balık, gerek kedi, gerekse kedi sahibi için mükemmel bir protein kaynağıdır. Bu, her gram için, kedilerin vücudunda son derece kullanılabilir olan yüksek miktarda protein sağladığı anlamını taşımaktadır. Tam bir eşleşme olmasa da, ihtiyaç duyduğumuz doğru oranda amino asit - proteinin yapı taşları - içermektedir.

Olumsuz bir yönü ise, bazı balık türlerinin belirli bazı vitaminlere zarar vermesidir. Bu nedenle, dengeli beslenmenin sağlanabilmesi halinde, kedilerin balıkla beslenmesi son derece bilimseldir. Kedi sahipleri için bir diğer sorun, fazla miktarda balık içeren kedi mamalarının, açık söylemek gerekirse berbat ve giderilemeyen bir koku yaymasıdır!

Teknoloji

Neyse ki, teknolojinin yardım elini uzatabildiği bir alan bu. Balıktan en iyi besinlerin alınarak kedi mamalarına ilave edilmesiyle, severek yediği tavuk, sığır ya da kuzu çeşitlerinden hangisi olursa olsun, maması kedinize önemli sağlık yararları sağlayabilir.

Bir balıkçılık dereceniz olmasa da, muhtemelen dil balığı ve morina balığı gibi beyaz etli balıkların, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklardan farklı olacağından kuşku duymuşsunuzdur. Gerçekten de, balıklarda bulunan yalnızca bir 'süper besini' izole etmiş olsaydık, bunun balık yağı olması gerekirdi.

Doğal tercihiniz beyaz etli balıklar olabilir; ancak bunların içeriğindeki değerli yağlar çok düşük miktardadır ve dolayısıyla, ilk tercihiniz yağlı balıklar olmalıdır.

Sağlıklı seçenek

Balık yağını yararları konusunda bilim adamları tarafından yayımlanan araştırmalar oldukça şaşırtıcıdır. Kedinizin yüksek bir görme yeteneği olmasını ister misiniz? Balık yağını deneyin. Yaşlı kedinizin eklem problemleri mi var? Balık yağını deneyin. Kedinizin biraz daha akıllı olmasını ister misiniz? Balık yağını deneyin.

Hill's Pet Nutrition'dan veteriner hekim Libby Sheridan, bu durumu şöyle açıklıyor: "Beyin ve bağlantılarının gelişmesi olan nörolojik gelişimde rol oynadığını bildiğimiz, bir omega 3 yağ asidi olan ve DHA olarak adlandırılan özel bir balık yağı vardır. Bu gelişimin bir bölümü yavru kedi hala anne karnındayken gerçekleşmekle birlikte, doğumdan sonra bazı değişikliklerin meydana geldiği de açıktır.

Hayvanın gördüğü, işittiği, dokunduğu ve pek çok yeni şey içeren bir deneyim yaşadığı ortamlardan elde edilen tüm bilgileri alması için beynin bir süre 'plastik' kalması gerekli olduğundan, bu, anlaşılabilir bir durumdur. Artık tüm yavru kedi mamalarına, devam eden bu gelişmenin güçlenmesine yardımcı olan besin maddesini, yani DHA'yı ilave ediyoruz. Yalnızca ilk birkaç ay boyunca yavru kedilerin doğru şekilde beslenmesiyle, herkesin daha uyanık ve koşullara daha fazla uyum sağlayabilen bir kedisi olabilir.

Bir denge sorunu

Vücutta, bu özel yağ asidi türleri ile ilgili olarak sürekli bir dengeleme kuralı vardır. Bu yağ asitlerinin omega 6 ve omega 3 adı verilen iki ana türü vardır.

Omega 3'lerin değerli formları, keten tohumu gibi bazı bitkisel yağlarda ve balıkta, özellikle de yağlı balıklarda bulunmaktadır. Her bir grup, belirli bir ölçüde diğer grupların etkilerini de taşımaktadır. Bu nedenle, bir türden daha fazla ve diğerinden daha az verilmesiyle farklı etkiler görülmesi mümkündür. Genel olarak, hayvansal yağlar açısından zengin bir beslenmenin, omega 3'e kıyasla daha fazla omega 6 ile sonuçlanacağı ve evcil hayvanlar (ve muhtemelen insanlar) için çok daha fazla omega 3 tüketimi hedeflenerek sağlığın korunabileceği düşünülmektedir.

Bununla birlikte, birkaç uyarı gereklidir: kedinize yalnızca fazladan balık yağı vermeyi düşünmeyin. Herhangi bir besinin çok fazla verilmesi, vücudun dengesini bozabilir ve sorunlara neden olabilir. Özellikle kediniz rahatsızsa, bir besin katkısı vermeden önce veteriner hekiminizden tavsiye isteyin. Çoğu durumda, veteriner hekiminizin reçete edebileceği, doğru şekilde formüle edilmiş bir takviye ya da evcil hayvanınızın tüm özel besin gereksinimlerini karşılayabilen ve bu tıbbi durum için uygun olan, veteriner hekimler tarafından formüle edilmiş, özel bir mama uygun olacaktır.

Libby Sheridan, sağlıklı kedilerin sahipleri için oldukça mantıklı bir tavsiyede bulunuyor: "Kedi maması için alışveriş yaparken, etiket üzerindeki alımlı kadın görüntülerinin aklınızı çelmesine izin vermeyin. Besinlere balık yağları ilave edilmiş olduğunu belirten etiketleri araştırın: bu araştırmanın doğruluğu, tüm kedi kuru mamalarımıza balık yağı ilave etme kararını vermemiz açısından son derece ikna edici oldu. Ve daima, kaynağını temiz, kirletilmemiş sulardan yakalanan doğru balık türlerinin oluşturduğu doğru yağların kullanıldığını bildiğiniz saygın bir markayı satın alın."

Tıpkı annenizin söylediği gibi: balık, sağlıklı bir seçenektir!

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Kedi nanesi kedim için güvenli mi? | Hill's Pet

  Kediler, kedi nanesini sever. Ve kedi nanesi tamamen güvenlidir - içeriğinde kedinize zarar verecek hiçbir şey yoktur.
 • Kedinizin beslenmesi: düşünülmesi gerekenler | Hill's Pet

  Yavru kedinizi eve ilk getirdiğinizde en iyi yöntem, onu alışmış olduğu mamayla beslemeye devam etmenizdir. İşte bu yüzden, yavru kedinizin mamasını veteriner hekiminizin önerdiği bir mamayla değiştirmek isteyebilirsiniz.
 • Kedim maması konusunda iştahsız | Hill's Pet

  Kediniz mama konusunda iştahsız ise endişelenmeyin çünkü kediler son derece güç beğenmeleriyle ünlüdür. Gerçekten de bu, genellikle öğrenilen ve onlara aktarılmamış olan bir davranıştır.
 • Yeni bir mamaya başlama | Hill's Pet

  Bir yavru kediniz olduğunda, yıllar boyunca kediler hakkında duyduğunuz her şey aniden daha önemli görünür. Ancak büyürken size anlatılan efsaneler ve batıl inançların iç yüzünü anlamak zor olabilir.
 • Kediler ve akan su | Hill's Pet

  Bazı kediler suları konusunda son derece titizdir. Gün boyu içmeleri için onlara içme suyu bırakırsınız ancak suyu açtığınız anda, onlar da içmek için sıçrayarak gelirler.
 • Yavru Kedi Mamaları | Hill's Pet

  Yavru kedinizi nasıl ve ne zaman beslemelisiniz? Yavru köpeğinizi doğru miktarda besin kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir ancak bu biraz ustalık ve dikkat gerektirebilir - yavru kedilerin beslenme gereksinimleri büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir.