Yaşlı Kediniz İçin Doğru Mamayı Seçmek

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yaşlı Kedilerin Beslenme İhtiyaçları

Kedinizin beslenme ihtiyaçları büyüdükçe değişir ve bu mama verme zamanlarını ikiniz için de zorlaştırabilir. İnsanlar gibi, kediler de yaşla birlikte önemli fiziksel değişikliklere uğrar. Bu değişikliklerin bazılarını anlamak ve yaşlı kedinizin mamasını değiştirmek, kilosunu ve sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Kilo Yönetimi

Kedilerde obezite genellikle orta yaşta ortaya çıkar. Kedinizin daha az yemesine rağmen kilo aldığını fark ederseniz, bu durum metabolizmanın yavaşlamasına veya aktivite seviyelerinin azalmasına bağlanabilir. Kediler genellikle fazlasıyla hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürdükleri için mamaları kilo alımına neden olabilecek şekilde yoğun kalori içermektedir. Bu, özellikle yaşlı kedilerde kalp, solunum, deri ve eklem sorunları gibi kronik tıbbi problemlere yol açabilir. Kedinizin mama miktarını azaltmak veya onu kademeli olarak daha düşük kalorili bir mamaya geçirmek kiloları azaltabilir.


Kilo vermek bazen yaşlanma sürecine atfedilse de, altta yatan bir hastalığın sonucu da olabilir. Yaşlı kedinizin sağlıklı bir iştahı olmasına rağmen yine de kilo veriyorsa, kalp hastalığı, tiroid disfonksiyonu, kanser veya diyabet belirtileri için veterinerinize danışın. İştah azalması; periodontal hastalık (diş eti ve diş problemleri), gastrointestinal rahatsızlık, böbrek yetmezliği veya tat duyusunda azalma ile ilişkili olabilir.

Yaşlı kedinizin sağlığını korumak

Kedinize ne kadar mama vereceğinizi belirlerken, uygun yaşlı kedi beslenmesi için aşağıdaki yönergeleri izleyin:

 • Kalori alımını fiziksel ve çevresel koşullara göre yavaşça ayarlayın (örneğin, kapalı mekan ve dışarıda yaşayan kediler, kısırlaştırılmış kediler vb)
 • Kedinize aktif olabileceği uyarıcı bir ortam sağlayın
 • Enerji yoğunluğu daha düşük bir mamaya geçin (yağı azaltılmış veya lifli)
 • Porsiyon kontrolü ve öğün beslemesi uygulayın
 • Mama arama araçlarını devreye sokun (mama dağıtıcı kaplar, mama dolu oyuncaklar)
 • Mama erişimine engel olun (bebek geçitleri, yükseltilmiş mama istasyonları)

Size yardımcı olabiliriz

Yaşlı kediniz için en iyi kedi mamasını seçmek, ona daha yüksek bir yaşam kalitesi sağlayacaktır. Antioksidanlar, yağ asitleri ve bir prebiyotik kaynağıyla takviye edilmiş mamaların sağlık açısından kedilere faydalı olduğu kanıtlanmıştır. İçerdiği sindirimi kolay formül ve özel antioksidanlar, Omega-3 yağ asitleri ve diğer doğal besin maddeleri sayesinde, Science Plan® Adult 11+ Age Defying evcil hayvan maması size yardımcı olabilir:

 • Gençlik canlılığını destekleyen beslenme
 • Yaşlı kedileri daha çevik, hareketli ve interaktif tutmaya yardımcı olacak özel bir multivitamin karışımı
 • Göz, kalp, böbrek ve eklem sağlığını desteklemek için en uygun temel besin seviyeleri
 • Lezzetli ve besleyici bir öğün için yapay renklendirici, tatlandırıcı veya koruyucu içermeyen doğal, yüksek kaliteli, sindirimi kolay bileşenler

Kedinizin Science Plan® Adult 11+ Age Defying kedi mamasına geçmesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kapalı alanda yaşayan yaşlı bir kediniz varsa, onun için Science Plan Adultvkuru kedi maması da sunuyoruz. Kapalı alan yaşam tarzına sahip yaşlı kediler için özel olarak hazırlanmış tam dengeli beslenme sağlar. Bu yaşlı kedi maması, aşağıdakilere yardımcı olan dengeli besinler içerir:

 • Gençlik canlılığını destekleyen beslenme
 • Göz, kalp, böbrek ve eklem sağlığını desteklemek için en uygun temel besin seviyeleri
 • Sağlıklı lif, sindirim sağlığını destekler ve yüksek kaliteli bileşenler tuvalet kabı temizliğini kolaylaştırır
 • Güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olduğu klinik olarak kanıtlanmış, C ve E vitaminleri içeren antioksidan karışımı
 • Lezzetli ve besleyici bir öğün için yapay renklendirici, tatlandırıcı veya koruyucu içermeyen doğal, yüksek kaliteli, sindirimi kolay bileşenler

Yaşlı kediniz için doğru türde mama seçmek, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir. Yaşlı kedinizin besin ihtiyaçlarıyla ilgili en iyisinin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi için veterinerinize danışın. Yaşlı kediler için sağlık ziyaretleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Makaleler

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

Ilgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler