Kediler için Tehlikeli veya Zehirli Gıdalar

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediniz söz konusu olduğunda onu besin ihtiyaçları için en uygun kedi mamasıyla beslediğinizden emin olmak istersiniz. Bazen ona kendi sofranızdaki fazlalıkları vermek ve özel ikramlarda bulunmak cazip görünebilir, ancak bazı yiyeceklerin onun için zehirli olabileceğini unutmayın. Şimdi kediler için en zehirli yiyeceklerden bazılarına göz atalım.

Soğan ve Sarımsak

Soğan, sarımsak, küçük arpacık soğanı ve yeşil soğan, kedinizin kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir ve anemiye neden olabilir. Bu yiyecekler genellikle büyük miktarlarda yenildiğinde zehirlidir, ancak soğan çorbası karışımı veya sarımsak tozu gibi konsantre soğan veya sarımsak formlarına maruz kalmak da zehirli olabilir. Uyuşukluk, halsizlik, iştahsızlık, soluk renkli diş etleri ve turuncu ila koyu kırmızı renk idrar gibi belirtiler gösteren kedileri derhal veterinere götürün.

Tabby cat approaches woman by standing on the arm of a green and white plaid couch.

Çiğ Yumurta, Çiğ Et ve Kemik

Çiğ yumurta veya çiğ et tüketimi tıpkı insanlar olduğu gibi kedilerde de salmonella veya E. coli zehirlenmesine yol açabilir. Bu hastalığın belirtileri arasında kusma, ishal ve halsizlik sayılabilir. Salmonella ve E. coli insanlara da bulaşabilir. Bu nedenle pişirildikten sonra ellerinizi düzgün yıkamaya dikkat edin ve kedinizi bu çiğ yiyeceklerden uzak tutun. Ayrıca çiğ yumurta deri ve tüy sorunlarını beraberinde getiren bir enzim içerir. Boğulmasına, sindirim sisteminde yaralanmalara veya dişlerde hasara neden olabileceği için kedinizi çiğ kemiklerden de uzak tutun.

Çikolata ve Kafeinli İçecekler

Hepiniz çikolatanın köpekler için ölümcül olabileceğini duymuşsunuzdur fakat bu aynı zamanda kediler için de zehir etkisine sahiptir. Çikolata, kusma ve ishale, vücut ısısında yükselmeye ve kaslarda titremeye, anormal kalp ritmine, abdominal rahatsızlığa, su ihtiyacında artışa ve nöbetlere neden olan metilksantin adlı bazı maddeler içerir. Metilksantinler kafeinli içeceklerde de bulunur ve bunlardan kaçınmak gerekir. Eğer kedinizde bu belirtilerden herhangi birisini görürseniz veterinerinize başvurun. Bu arada, genel bir kural olarak belirtmek gerekirse bitter çikolatalar sütlü ve beyaz çikolatadan daha tehlikelidir.

Alkol ve Çiğ Hamur işi

Alkollü içecekler ve alkol içeren yiyecekler kediniz için tehlikeli olabilir. Alkol; kusma, ishal, titreme, oryantasyon bozukluğu, solunum güçlüğü, koma ve hatta ölüme neden olabilir. Kedinizi çiğ hamurdan uzak tutmak da önemlidir. Çiğ hamur işi, midede genişlemeye veya alkol oluşmasına neden olur. Kedinizin az miktarda bile olsa alkol aldığını düşünüyorsanız, onu hemen veterinere götürün.

Süt ve Süt Ürünleri

Kedinizin süt içmekten hoşlanıyor olması bunun onun sağlığı açısından faydalı olduğu anlamına gelmez. Kediler sütteki laktozu sindirmekte zorlanırlar, bu da hazımsızlık veya ishal gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Kedilerin çoğu, sadece yavruyken içtikleri anne sütündeki laktoza maruz kalırlar. Kediler annelerinin sütünü sadece birkaç hafta boyunca içtikleri için, sindirim sistemleri genellikle laktozla yeniden tanışmaya donanımlı değildir. Bu nedenle, bazı kediler sütü tolere etmede sorun yaşamasa da çoğunluk açısından sindirim sorunları yaşama ihtimali nedeniyle yavruyken annelerinin sütünden başka bir şey içmeleri tavsiye edilmez.

Yaş ve Kuru Üzüm

Az miktarda bile olsa yaş ve kuru üzüm yenmesi kedinizin hastalanmasına hatta çok hızlı bir şekilde böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bazen yendikten 12 saat sonra kusma meydana gelir. 24 saat içinde ortaya çıkabilen diğer belirtiler arasında halsizlik, ishal, iştahsızlık, idrar miktarında azalma ve karın ağrısı sayılabilir.

Nedeni açıkça bilinmese de, yaş ve kuru üzüm, kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabilir ve küçük bir miktarı bile bir kediyi hasta edebilir. Tekrarlanan kusma ve hiperaktivite bunun erken belirtilerdir. Her ne kadar bazı kedilerde hastalığa yol açmasa da, kedinize üzüm vermemek, yaş ve kuru üzümü masanızdan ve kedinizin ulaşabileceği yerlerden uzak tutmak en iyisidir.

Köpek Maması

Köpek maması kediler için zehirli olmasa da, kedinizin bir köpeğe göre daha farklı bir besin grubuna ihtiyacı vardır. Kedi maması bol miktarda A vitamini, taurin, araşidonik asit ve protein içermelidir ve köpek mamasında bu besin maddelerinden çok düşük seviyelerde mevcuttur. Köpekler daha düşük miktarda A vitamini ve protein alarak hayatta kalabilirler fakat aynı durum kediler için geçerli değildir. Köpekler aynı zamanda taurin ve araşidonik asidi kendileri üretebilirler, ancak kedilerin mamalarında bu asitlerden mutlaka bulunması gerekir. Yeterli miktarda taurin olmadığında kedilerde kalp hastalığı, görme ve diş problemleri gelişebilir.

Kedilerin Zararlı Yiyecekler Yemesini Önlemek

Kedinizin hayatı ve sağlığı, yediği yiyeceklerin türüne bağlıdır. Zehirli ve tehlikeli yiyecekleri erişemeyeceği yerlerde tutarak ve dengeli bir besin tüketimini sağlayarak, onun sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kedinizin tehlikeli ve zararlı yiyeceklerden yemesini önlemek için bazı pratik önerileri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Yiyecekleri kedinizin ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Dolaplara kedilerin açamayacağı kilitlerden takılması gerekli olabilir.
 • Yemek yaparken veya yerken kedinizin mutfak tezgahında dolaşmasına izin vermeyin.
 • Ona masanızdaki artıklardan vermeyin.
 • Tatillerde bu konuda dikkatli olmak özellikle önemlidir. Bu dönemlerde daha cazip görünen insan yiyeceklerinin miktarı artarken bunların çoğu kedinizin midesini rahatsız edebilir ve hatta ona zarar verebilir.

Kedinizin bu yiyeceklerden birini yediğini fark ederseniz veya görürseniz, onu hemen veterinerinize götürün. Bu yiyeceklerden bazıları kedinize sadece hafif düzeyde rahatsızlık verirken, diğerleri sağlığı açısından çok daha tehlikeli olabilir. Şüphelendiğiniz durumlarda veterinerinize danışın.

Related Articles

 • Bir kedinin besin gereksinimleri bizden ne kadar farklıdır? | Hill's Pet

  Kediniz için hazırladığınız mama, çocuğunuz ya da kendiniz için hazırladığınız yemeklerle aynı değildir.Kedilerin beslenme gereksinimleri insanlardan oldukça farklıdır.
 • Yetişkin Kedinizi Nasıl ve Ne Zaman Beslemelisiniz?

  Cat eating stew Yetişkin kedinize uygun aralıklarla doğru miktarda mama vermeniz önemlidir ancak bu, ustalık isteyen bir iş olabilmektedir - beslenme gereksinimleri kediler arasında büyük oranda değişiklik göstermektedir.
 • Yavru Kedi Mamaları - Hill's Pet

  Yavru kedinizi nasıl ve ne zaman beslemelisiniz? Yavru köpeğinizi doğru miktarda besin kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir ancak bu biraz ustalık ve dikkat gerektirebilir - yavru kedilerin beslenme gereksinimleri büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir.
 • Kedilerin balıkla beslenmesi

  154502253 Anneniz, balığın sizin için yararlı olduğunu muhtemelen sayısız kez söylemiştir. Peki kedilerin balıkla beslenmesi iyi bir fikir mi? Yakın tarihte yapılan araştırmaların sonuçları, muhtemelen böyle olduğunu düşündürüyor.

Related Products

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler