Tahılsız Kedi Maması: Bilmeniz Gerekenler

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Herhangi bir market reyonunu ziyaret ettiğinizde gıdalarının içeriğinde şu veya bu bileşenin "olmadığından" emin olmak için etiketleri tarayan birçok müşteri görürsünüz: glütensiz, yağsız, şekersiz... liste her gün uzuyor. Günümüzde bu tercihler yemek masasından çıkıp mama kaplarına kadar genişlemiştir; bazı evcil hayvan ebeveynleri, çok sevdikleri dört ayaklı aile üyeleri için de benzer gıda tercihleri yapmaya çalışmaktadır.

Evcil hayvan maması sektörünün de son yıllarda piyasaya sürdükleri tahılsız kedi maması seçenekleri ile bu isteğe cevap vermesi şaşılacak bir durum değil. Peki ama tahılsız kedi maması, en sevdiğiniz kediciğiniz için doğru seçenek mi? İnternette okuyabileceklerinizin aksine (bunlar bir sürüdür), tahıllar kediniz için aslında yararlı olabilir. İşte tahılsız kedi maması ve kendi evcil hayvanınız için bunları düşünmeniz gerekip gerekmediği hakkında en çok sorulan sorulardan bazılarına yönelik cevaplar.

Tahılsız kedi maması nedir?

Tahılsız kedi maması, tam da adının söylediği şeydir - tahıl içermeyen bir kedi maması. Kedi mamasında sık bulunan tahıllar arasında buğday, mısır, yulaf, arpa ve pirinç sayılabilir.

Woman playing with cat

Çoğu kedi, tahılsız mamaya ihtiyaç duymaz ve tahıl alerjisi teşhisi konan kedi çok azdır. Veterinary Dermatology'de yayınlanan bir çalışmaya göre bir kedide gıda alerjisinin kaynakları arasında en uzak ihtimal mısırdır. Gıda alerjisi olan 56 kedi üzerinde yapılan çalışmada mısır, ancak dört alerji vakasından sorumludur. Diğer yandan kırk beş kedide dana eti, süt ürünü ve/veya balıkla ilişkili alerji tespit edilmiştir. Peki kedinizin gıda alerjisi olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Gıda alerjisinin bazı olası belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

 • Kaşıntı
 • Aşırı yalanma
 • Aşırı tüy dökme
 • Tüysüz alanlar
 • İltihaplı deri
 • Yaralar ve kabuklar
 • "Kırmızı noktalar"

Kedilerde gıdaya ve gıda alerjilerinden daha yaygın olarak polen ya da pire ısırıkları gibi çevresel irritanlara ve bakım ürünlerine karşı alerjik reaksiyon görülebilir. Derideki kedi aknesi, uyuz, bit ve bakteri ile mantar enfeksiyonlarının tümü, kedinizde gıda alerjilerine benzer belirtilere neden olabilir. Veteriner hekiminizden kapsamlı bir muayene isteyerek kedinizde ne tür bir alerji olduğunu belirleyebilirsiniz; gıda alerjisinden şüphe ediliyorsa da veteriner hekiminiz, gıda alerjisi teşhisinde altın standart olan ve kedinizin sıkıntısının sebebini belirlemeye yardımcı olacak bir eliminasyon denemesi önerebilir. Bir alerji olup olmadığı konusunda herhangi bir tereddüdünüz varsa, teşhis için bir numaralı kaynağınız veteriner hekiminiz olmalıdır.

Two gray and white cats look up in anticipation.

Tahılsız demek aynı zamanda glütensiz ve düşük karbonhidrat demek mi?

3 milyonun üzerinde Amerikalı, ancak glütensiz bir beslenmeyle yönetilebilen ağrılı bir rahatsızlık olan çölyak hastasıdır. Ama iyi haber, aynı hastalığın kedileri etkilediğine dair hiçbir bilimsel bulgu olmamasıdır. Bu nedenle kedilerde glütenden kaçınmak şart değildir.

Birçok evcil hayvan ebeveyninin değerlendirmeyi unuttuğu nokta şudur ki tahılsız mamalar, tahılların yerine genellikle patates, tatlı patates, tapiyoka, mercimek ve bezelye gibi başka karbonhidrat kaynağı içerir. Hatta bazı tahılsız evcil hayvan mamaları, tahıl içeren kedi mamalarına benzer, hatta daha yüksek seviyelerde karbonhidrat içerir - ama karbonhidrat köpekleri ve kedileri şişmanlatmaz. Karbonhidratlardan çok, hareketsiz bir yaşam tarzı, kısırlaştırma, aşırı besleme, masadan artıklarla besleme, çok fazla yağ ve kalori tüketme, obezitede risk faktörleridir. Tam tahıllardan elde edilen karbonhidratlar, kedinize tam ve dengeli bir beslenme sağlayabilir - bu da sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır.

Tahılsız kedi mamaları protein açısından zengin midir?

Protein kedi mamasında özellikle önemlidir, çünkü birçok başka hayvanın aksine protein, bir kedinin temel enerji kaynağıdır. Birçok insanın fark etmediği ise (bir PetMD anketine göre kedi ebeveynlerinin yüzde 57'si) kediler her ne kadar protein ihtiyacının bir kısmını hayvansal protein olarak alma ihtiyacı duysa da, sistemleri yüksek kaliteli bitkisel kökenli malzemelerden elde edilen proteinleri de sindirme konusunda gayet iyidir. Bitkisel kökenli malzemeler, esansiyel besinler, proteinler, yağ ve karbonhidratlar açısından mükemmel bir kaynak olabilir. Yeterli karbonhidrat temelli kalori alımı, kas gibi vücut proteinlerinin enerji olarak kullanılmak üzere parçalanmasını önler.

Hatta protein kaynağı olarak sadece kırmızı ete dayanan bir mama, fosfor açısından zengin olabilir. Her ne kadar fosfor esansiyel bir besin öğesi olsa da, yüksek fosforlu gıdalarla beslenme ile kedilerde ki (ve köpeklerde) mevcut kronik böbrek rahatsızlığının ilerlemesi arasında bir ilişki vardır. Sebzeler ve tahıllar, kedilerin ihtiyaç duyduğu temel amino asitlerin düşük fosforlu kaynakları olup kedinize, sağlıklı olması için ihtiyacı olan protein kaynağını sunabilir.

Kediniz için doğru mamayı nasıl bulursunuz

Kediniz için mevcut farklı seçenekleri araştırın, veteriner hekiminizle görüşün, ardından kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri karşılayan (ve kedinizin gerçekten hoşuna giden) yüksek kalitede bir mama seçin. Şimdi ve gelecekte uzun bir süre kedinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için göstereceğiniz bu çaba çok işe yarayacaktır.

Related Articles

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

Related products