Yavru kedinizin evde ilk günü

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yeni bir yavru kedi, sizden başlayan özel bir bağlılık demektirKitten image

Yeni bir yavru kedinin bakışı karşısında herkesin kalbi erir. Ancak eve getirdiğiniz bu sevimli tüy yumağının, yaşamı boyunca bakıma ihtiyacı olacaktır. Ve kediler dökuz yıl yaşayabildiğinden, bu uzun bir süredir! Yavru kedinizin yaşama iyi bir başlangıç yapmasını sağlamanın en iyi yöntemi, ikinizin eğlence dolu yılların tadını birlikte çıkaracağınızdan emin olmaktır Savunmasız olduğu bu ilk aylarda, ailenizle birlikte yaşamaya sorunsuz bir şekilde alışmasına yardımcı olmak için ona çok fazla özen ve ilgi göstermeniz gerekecektir.

Evim güzel evim?

Doğal olarak, kendi evinizin ortamına alışıksınız; ancak yeni gelen yavru kediniz için biraz korkutucu olabilir. Pek çok kedi yavrusu, ilk olarak stresli bir deneyim yaşadığına karar verecektir. Bu yüzden, onun kedisini evinde hissetmesi için yapabileceğiniz her şeyi yapmalısınız.

İlk olarak, yeni evcil hayvanınızı evinizin diğer üyeleriyle, yani insanlarla veya evcil hayvanlarla tanıştırmayı aceleye getirmeyin. Yeni kedinizin etrafındaki yeni şeylere alışması için zaman tanıyın. Ayrıca mama kapları, kum kabı ve yatağının yerini göstermeniz de önemlidir.

Rahat, güvenli bir liman

Bu ilk günlerde, yeni yavru kediniz etrafındaki eşyaları biraz tuhaf ve bazen fazlasıyla büyük bulacaktır. Eşyalar onun için çok fazla olduğunda, güvenli, rahat bir yataktan daha emniyetli ve hoş gelen hiçbir şey yoktur. Bir evcil hayvan mağazasından yatak satın alabilir ve hatta sağlam bir karton kutu bile kullanabilirsiniz. Ancak hepsinden önemlisi, sıcak ve huzurlu, kuru ve hava akımından uzak olması gereklidir. Kullandığınız yatak yumuşak ve rahat olmalıdır. Sizinle birlikte olduğu ilk gecelerde, ilk defa annesinden ve kardeşlerinden ayrı kalmış olacaktır. Yavru kediler tek başına uyumaya çabuk alışır; ancak başlangıçta, kardeşlerinin sıcaklığını hatırlatması için yatağın altına bir sıcak su şişesi koyabilirsiniz.

'Bebek koruyan' bir ev olduğunu duydunuz; haydi şimdi de 'yavru kedi koruyan' bir evden söz edelim

Evinizi, sevgili yeni yavru kediniz için mümkün olduğunca güvenli bir yer haline getirmek zorundasınız. İşte birkaç ipucu:

  • Yavru kedinizin aşağıya düşmemesi ya da kaçamaması için pencereler kapalı tutulmalıdır.

  • Yavru kedinin bacasına ulaşabileceği açık şömineleriniz varsa, bunları kapatmalısınız.

  • Tüm elektrik kablolarını gizleyin. Yavru kediniz bu kabloları boydan boya çiğnemeye çalışabilir.

  • Hiçbir saksı çiçeğinin yavru kediniz için potansiyel bir tehlike oluşturmamamasını sağlayın. Zambaklar, Atatürk çiçekleri ve sıklamenlerin tümü zehirlidir.

Mama konusunda düşünülmesi gerekenler

Bir yavru kedi için mama seçmek büyük bir sorumluluktur. Her şeyden önce, onun tüm potansiyelini kullanarak büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan şey mamadır. Ancak kendini emniyette hissetmesi için en iyi yöntem, mamasını hemen değiştirmemektir. Siz yeni sahibi olmadan önce yavru kedinizin hangi mamayla beslendiğini öğrenmeyi unutmayın ve aynı mamayı kullanın. Daha sonra yeni bir mamaya geçeye karar verirseniz, değişiklik tamamlanıncaya kadar eski mamayla karıştırarak verin. Yavru kedinizin yeni mamasına alışması 5 ila 7 gün sürmelidir. Ona hangi mamayı verirseniz verin, az miktarda ve sık vermeyi unutmayın - sekiz ila on iki haftalık yavru kedilerin günde dört öğüne, üç ila altı aylık olduklarında üç öğüne ve altı aylığı geçtikten sonra iki öğüne ihtiyacı vardır.

Büyüyen yavru kedinizi korumanın diğer yöntemlere göre en kolay ve en başarılı yolu, sağlıklı, dengeli bir beslenme uygulamak, onu yavru kedilere yönelik yüksek kaliteli hazır mama vermektir. Kuru mama ve konserve mama olmak üzere, iki tip hazır mama mevcuttur. Kuru mamalarla, yavru kediniz gün boyunca istediği sıklıkta mama kabına gidebilir. Öte yandan, kutuda ya da pakette sunulan konserve mamaların, mama kabına konduğunda tazeliklerini hızla kaybetmesi olasıdır; bu nedenle, konserve mamaların gün içinde ayrı öğünler halinde verilmesi gereklidir.

Ancak tıpkı bizim besinlerimizde olduğu gibi, tüm yavru kedi mamalarında aynı kaliteyi bulamaz ve hepsinde paranızın karşılığını alamazsınız. Hammadde listesini mutlaka kontrol etmeli veya daha da iyisi, veteriner hekiminizden tavsiye istemelisiniz. İyi bir mama, büyümekte olan yavru kedinin sağlıklı bir kedi olması için gereken tüm besin maddelerini sağlamalıdır.

İster inanın ister inanmayın, yeni yavru kedinize süt vermenizi tavsiye etmeyeceğiz; fazla miktarda verilmesi halinde, süt ishale neden olabilir. Bunun yerine, her zaman temiz, taze su bulundurmalısınız. Yavru kedinizi başka bi ieyle ödüllendirmek istiyorsanız, satın alabileceğiniz özel yavru kedi sütleri vardır.

Related Articles

Related Products