Tüy yumaklarının atılması

Published by
min read

Tüy yumakları tam olarak nedir?

Cats are very clean creatures and your kitten will spend approximately five hours a day grooming herself. In doing so, she'll pick up any loose hairs from her coat. These are difficult for her to spit out, so she'll probably just swallow them. Most of the time, this will cause no problems whatsoever and the hairs will just pass through the digestive tract. Sometimes, however, the hairs can remain in the stomach and form a fur ball.

Kediler çok temiz yaratıklardır ve yavru kediniz, günde yaklaşık beş saatini kendini yalayarak temizlemeye ayıracaktır. Bunu yaparken, yerinden kopmuş olan tüyleri de toplayacaktır. Bu tüyleri tükürmesi onun için çok güçtür ve dolayısıyla muhtemelen onları yutacaktır. Çoğu zaman bu durum herhangi bir soruna neden olmayacak ve tüyler hemen sindirim kanalından geçecektir. Ancak bazen, tüyler midede kalıp bir tüy yumağı oluşturabilir.

Tüy yumağı nasıl atılır?

Çoğunlukla, bir tüy yumağı belirli bir büyüklüğe ulaştığında, kedi bunu kusarak çıkarır (görünüşü sosise benzeyen tüy yumakları); ancak bazı tüyler dışkıları yoluyla atılacaktır. Her iki yolda da, bunun gerçekleşmesi nadiren büyük sıkıntıya neden olur. Ancak bazen bir tüy yumağının vücuttan dışarı atılması güç olabilir ve etkilenen yavru kedi, tekrarlayan 'öğürme' ya da kusma krizleri yaşayabilir. Kaygılanıyorsanız, hiç duraksamadan veteriner hekiminizi aramalısınız.

Çok nadir bazı durumlarda, kedi tüy yumağını doğal bir şekilde çıkaramaz ve bir cerrahi girişim gerekli olabilir. Neyse ki, bu durum çok nadir görülür.

Hairball Cat

Tüy yumaklarını önlemek için nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Tüy yumaklarını önlemeye yardımcı olan en iyi yöntemlerden biri, yavru kedinizi düzenli olarak taramaktır . Bu işin yavru kediniz çok küçükken bir alışkanlığa dönüşmesiyle, oda buna alışacaktır.

 

Kötü bir günün önlenmesi

Tüylerini taramak için kullandığınız fırçanın türü önemli olabilir ve veteriner hekiminiz, yavru kediniz için en iyi olan fırça konusunda tavsiyede bulunabilir. Kısa tüylü yavru kedisi olan pek çok kişi plastik fırça tercih etmektedir. Bu fırçalar herhangi bir rahatsızlığa neden olmaması, ancak dökülen tüyleri uzaklaştırmada iyi sonuç sağlaması için yeterince yumuşaktır. Uzun tüylü bir yavru kediniz varsa, tüylerini tararken çok daha fazla özen göstermeniz gerekecektir. Uzun dişli, metal bir tarak muhtemelen iyi bir seçimdir Yavru kedinizin çok daha fazla tüy döktüğü ilkbahar ve yaz mevsimlerinde, fırçalama sıklığını arttırmanız gerekecektir. Bunun bir angarya olması da gerekmez, gerçekten! Yavru kedinizle aranızda bağ oluşturmak için iyi bir yol olabilir. Kucağınıza alıp okşamanız ya da bir oyun, fırçalamayı bitirmek için hoş bir yoldur.

 

Beslenme tüy yumaklarının önlenmesinde bir rol oynar mı?

Hill's Science Plan Hairball Formula gibi yüksek lif içeren bir kuru mamanın, bağırsakta tüy yumaklarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olduğu yönünde bazı kanıtlar vardır.Veteriner hekiminizden tavsiye istemelisiniz.

 

Unutmayın - tüy yumakları hoş olmayabilir, ancak nadiren endişelenecek şeylerdir

Yavru kedinizi bir tüy yumağıyla mücadele ederken görmek mide bulandırıcı olabilir; ancak çoğu kedinin bu tüy yumakları nedeniyle zaman zaman sorun yaşadığını ve gerçekten endişelenmek için neredeyse hiçbir neden olmadığını unutmamanız önemlidir.

Related Articles

 • Mevsimlerle İlgili Tavsiyeler

  Mevsimlerin değişmesi, yavru kediniz için yalnızca yeni maceraları değil, bazı tehlikeleri de beraberinde getirir. Aşağıdaki adımları takip ederseniz, takviminizdeki önemli olaylardan sizin kadar zevk alacaktır.
 • Kediler ve çocuklar

  154502253 Bir çocuk için yaşamında tüylü bir arkadaş kadar büyük zevk verecek çok az şey vardır ve neyse ki, kedilerin çoğu da, bir çocuğun kendisine bol bol ilgi göstermesinden hoşlanır.
 • Kediler ve hava durumu değişikliği

  Hava durumunun değişmesi, kedinizin ihtiyaçlarının da değişmesi demektir - yaz ve kış ayları, kediler için özellikle sorun oluşturur.
 • Altıncı ay sağlık kontrolü

  Altı aylık olduğunda, yavru kediniz için en iyisini istemek zorundasınız ve yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, mükemmel bir veteriner hekim bulmaktır.

Related Products

 • Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ i/d™ Feline with Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ Feline r/d™

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ kilo problemine sahip kedilerin beslenmesinde kullanılır.
 • VetEssentials™ NeuteredCat Mature Adult with Chicken

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span>VetEssensials NeuteredCat<sup>TM</sup> Lower Fat Mature Adult 7+ Chicken kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>