Pireler ve bağırsak kurtları

Published by
min read

Yeni evcil hayvanınızı sevecek olan tek kişi siz değilsiniz.

Yavru kediniz sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın ona bol bol gösterdiği özen ve ilgiden hoşlanacak, ancak parazitlerin gösterdiği ilgiden hiç hoşlanmayacaktır. Pireler, bağırsak kurtları ve akarlar son derece yaygındır; dolayısıyla, yavru kediniz belli bir yerde onlara yakalanmamışsa, bu durum oldukça olağan dışıdır. İyi haber, parazitlerin zararlı olmaması ve kolayca temizlenmesidir. Yavru kedinizde parazitler varsa, veteriner hekiminiz memnuniyetle en iyi preparatı önerecek ve en iyi sonuçları nasıl alacağınız konusunda tavsiyede bulunacaktır.

Pireler

Bazen, kısa süreli olağandışı bir ılık hava, evinizde ve evinizin çevresinde pirelerin artmasına neden olacaktır. Yavru kediniz düzenli olarak tedavi edilse dahi, yine de tırmalama tahtasında pire bulunabilir. Tüylerinin arasında minicik kahverengi benekler olup olmadığına bakın. Daha sonra onları çıkarın ve ıslak bir havlunun üstüne koyun. Renkleri kırmızı/kahverengiye dönüşmüşse, bunlar pire lekesidir. Bu durumda, aynı şekilde evinize de pire ilacı uygulamanız gerekecektir. Veteriner hekiminizden, halılarınız, ev tekstili eşyalarınız ve hatta sert zeminler için bir kutu sprey alın; pireler, yumurtalarını bırakmak için herhangi bir köşeye ya da çatlağa girebilirler. Kullandıktan sonra elektrik süpürgenizi temizlemeyi ve sprey sıkmayı unutmayın. Kutunun üzerindeki talimatlara uygun olarak kullanmalı ve bu sorundan kurtulmalısınız; ancak tamamen temizlenmesi üç ayı bulabilir. Bu işlem, larvaları kuluçkadayken öldürerek pirenin yaşam döngüsünü kırar; dolayısıyla, yavru kedinizin üzerine sıçrayabilmeleri mümkün olmaz.

Bağırsak Kurtları

Yavru kedinizde enfeksiyon oluşturması mümkün olan en yaygın bağırsak kurdu halkalı kurtlardır. (Yavru kediler biraz daha büyüdüğünde, aynı şekilde tenyalara karşı da hassas olacaktır). Yavru kedinizin bağırsaklarında kurt olduğunu belirten herhangi bir belirti göstermesi mümkün değildir; ancak infestasyon ciddi düzeyde ise, farklılıkları anlayacaksınız. Kilo verdiğini, kusma ve ishal atakları yaşadığını ve popo bölgesi çevresinin tahriş olduğunu fark edebilirsiniz.

Yavru kedilere rutin olarak bağırsak kurdu tedavisi uygulanmalıdır - önlemek, iyileştirmekten çok daha iyidir. Veteriner hekiminiz, en uygun tedavi konusunda tavsiyede bulunacaktır; yavru kedinizin ilk altı ay boyunca ayda bir, sonraki dönemde üç ayda bir bağırsak kurdu tedavisine ihtiyacı olacaktır.

Related Articles

 • Mevsimlerle İlgili Tavsiyeler

  Mevsimlerin değişmesi, yavru kediniz için yalnızca yeni maceraları değil, bazı tehlikeleri de beraberinde getirir. Aşağıdaki adımları takip ederseniz, takviminizdeki önemli olaylardan sizin kadar zevk alacaktır.
 • Kediler ve çocuklar

  154502253 Bir çocuk için yaşamında tüylü bir arkadaş kadar büyük zevk verecek çok az şey vardır ve neyse ki, kedilerin çoğu da, bir çocuğun kendisine bol bol ilgi göstermesinden hoşlanır.
 • Kediler ve hava durumu değişikliği

  Hava durumunun değişmesi, kedinizin ihtiyaçlarının da değişmesi demektir - yaz ve kış ayları, kediler için özellikle sorun oluşturur.
 • Altıncı ay sağlık kontrolü

  Altı aylık olduğunda, yavru kediniz için en iyisini istemek zorundasınız ve yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, mükemmel bir veteriner hekim bulmaktır.

Related Products

 • Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ i/d™ Feline with Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ Feline r/d™

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ kilo problemine sahip kedilerin beslenmesinde kullanılır.
 • VetEssentials™ NeuteredCat Mature Adult with Chicken

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span>VetEssensials NeuteredCat<sup>TM</sup> Lower Fat Mature Adult 7+ Chicken kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>