Pireler ve bağırsak kurtları

Published by
min read

Yeni evcil hayvanınızı sevecek olan tek kişi siz değilsiniz.

Yavru kediniz sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın ona bol bol gösterdiği özen ve ilgiden hoşlanacak, ancak parazitlerin gösterdiği ilgiden hiç hoşlanmayacaktır. Pireler, bağırsak kurtları ve akarlar son derece yaygındır; dolayısıyla, yavru kediniz belli bir yerde onlara yakalanmamışsa, bu durum oldukça olağan dışıdır. İyi haber, parazitlerin zararlı olmaması ve kolayca temizlenmesidir. Yavru kedinizde parazitler varsa, veteriner hekiminiz memnuniyetle en iyi preparatı önerecek ve en iyi sonuçları nasıl alacağınız konusunda tavsiyede bulunacaktır.

Pireler

Bazen, kısa süreli olağandışı bir ılık hava, evinizde ve evinizin çevresinde pirelerin artmasına neden olacaktır. Yavru kediniz düzenli olarak tedavi edilse dahi, yine de tırmalama tahtasında pire bulunabilir. Tüylerinin arasında minicik kahverengi benekler olup olmadığına bakın. Daha sonra onları çıkarın ve ıslak bir havlunun üstüne koyun. Renkleri kırmızı/kahverengiye dönüşmüşse, bunlar pire lekesidir. Bu durumda, aynı şekilde evinize de pire ilacı uygulamanız gerekecektir. Veteriner hekiminizden, halılarınız, ev tekstili eşyalarınız ve hatta sert zeminler için bir kutu sprey alın; pireler, yumurtalarını bırakmak için herhangi bir köşeye ya da çatlağa girebilirler. Kullandıktan sonra elektrik süpürgenizi temizlemeyi ve sprey sıkmayı unutmayın. Kutunun üzerindeki talimatlara uygun olarak kullanmalı ve bu sorundan kurtulmalısınız; ancak tamamen temizlenmesi üç ayı bulabilir. Bu işlem, larvaları kuluçkadayken öldürerek pirenin yaşam döngüsünü kırar; dolayısıyla, yavru kedinizin üzerine sıçrayabilmeleri mümkün olmaz.

Bağırsak Kurtları

Yavru kedinizde enfeksiyon oluşturması mümkün olan en yaygın bağırsak kurdu halkalı kurtlardır. (Yavru kediler biraz daha büyüdüğünde, aynı şekilde tenyalara karşı da hassas olacaktır). Yavru kedinizin bağırsaklarında kurt olduğunu belirten herhangi bir belirti göstermesi mümkün değildir; ancak infestasyon ciddi düzeyde ise, farklılıkları anlayacaksınız. Kilo verdiğini, kusma ve ishal atakları yaşadığını ve popo bölgesi çevresinin tahriş olduğunu fark edebilirsiniz.

Yavru kedilere rutin olarak bağırsak kurdu tedavisi uygulanmalıdır - önlemek, iyileştirmekten çok daha iyidir. Veteriner hekiminiz, en uygun tedavi konusunda tavsiyede bulunacaktır; yavru kedinizin ilk altı ay boyunca ayda bir, sonraki dönemde üç ayda bir bağırsak kurdu tedavisine ihtiyacı olacaktır.

Related Articles

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>