Kediler ve hava durumu değişikliği

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Hava durumunun değişmesi, kedinizin ihtiyaçlarının da değişmesi demektir - yaz ve kış ayları, kediler için özellikle sorun oluşturur.

Kış mevsimi

Keeping you cat safe during winterKedinizi evin içinde tutuyorsanız (veya yalnızca kış boyunca içeride kalıyorsa), sıcaklığın düşmesinden ya da soğuk havanın neden olduğu tehlikelerden etkilenmeyecektir. Ancak yine de, kedinize biraz daha fazla yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir kaç şey vardır.

Normal olarak yerde uyuyorsa, vücuduna soğuk işlemesini önlemek için yatağını daha yüksek bir yere taşımayı düşünün. Yaşlı bir kediniz varsa ya da kedinizin artriti varsa, soğuk hafa eklemlerini sertleştirebilir ve rahatsızlık verebilir. Sıçramak ona güç gelebilir; bu yüzden, özellikle yüksekteyse, uyumayı en çok sevdiği yerlere ulaşmanın bir yolunu bulması için yardım etmeniz gerekecektir.

Bir 'merdiven' oluşturmak için, bir sandalye veya başka bir mobilyayı oraya taşıyabilirsiniz; böylece o kadar yükseğe sıçramak zorunda kalmayacaktır.

Evin dışındaki yaşam

Evin dışında yaşayan kediler, havalar soğuduğu sürece içeride daha fazla kalmaya teşvik edilmelidir. Sıcaklığın düşmesi, kedinizin daha kalın tüyler çıkararak ve kışa karşı bağışıklık oluşturarak vücudunu mevsime uygun hale getirmesine neden olacaktır.

Kedinizin kulübesi evin dışındaysa, kulübenin yerden yüksekte olmasını sağlayın. Donmuş toprak, dolaşan havaya kıyasla daha fazla ısı çekecektir. Giriş kapısını rüzgara göre farklı bir yöne çevirin ve fazladan bir yatak koymayı düşünün. Ancak herhangi bir şeyin ıslak kalarak donmasını ya da küflenmesini önlemek için dikkatli davranmalısınız.

Otomobiller ve Garajlar

Kediniz garajınıza ya da otomobilinize ulaşabiliyorsa, otomobilinizi hareket ettirirken dikkatli olmalısınız. Rüzgardan koruyan bir sığınak sağlaması ve bazen hala sıcak olması nedeniyle, kediler zaman zaman park edilmiş otomobillerin motoru üzerinde uyuyacaktır.

Kış mevsiminde kedinizi asla otomobilinizde tek başına bırakmayın. Soğuk hava, otomobilin içini hızla bir buzdolabına dönüştürebilir.

Besleme zamanı

Kedinizin mamasını dışarıya bırakıyorsanız, donmadığından emin olmak için günde birkaç kez kontrol edin. Kedinizin içme suyunun donmaması özellikle önemlidir. Temiz içme suyu bulamazsa, ev temizlik deterjanları, yola dökülen tuz ve antifriz ile kirlenmiş olan kaynaklardan kolayca su içebilir. Antifriz, kediler için özellikle dikkat çekici ve son derece tehlikelidir; bu nedenle, araba yolunuza dökülmesi halinde temizlemeyi unutmayın.

Yaz mevsimi

Yaz mevsimi pire mevsimidir. Bu yüzden, özellikle kediniz evin dışında yaşıyorsa, koruyucu pire tedavileri konusunda veteriner hekiminizle konuşmak isteyebilirsiniz.

Beyaz bir kediniz varsa, tüyleri ve derisi, güneşten korunması için yeterli bir koruyucu tabaka sağlamayacaktır. Burnuna ve kulaklarının ucuna biraz güneş kremi sürmeniz gerekecektir.

Hava sıcak olduğunda, kedinizi asla otomobilinizde tek başına bırakmayın. Otomobilin içinde oluşabilen çok yüksek sıcaklığa kısa bir süre maruz kalması dahi, bir kedinin ciddi biçimde rahatsızlanmasına ya da ölümüne neden olabilir.

Daha fazla su

Kolayca su kaybedebilmeleri nedeniyle, hem evin içinde, hem de dışarıda yaşayan kedilerin sıcak havalarda fazladan suya ihtiyacı vardır. Güneş çaprması belirtilerini izlemelisiniz:

  • Solunumun yavaşlaması
  • Göz kararması
  • Sinirlilik
  • Yürürken sendeleme, kusma
  • Dilin koyu kırmızı ya da mor bir renk alması

Kedinizin güneş çarpmasından etkilendiğini düşünüyorsanız, onu derhal bir veteriner hekime götürmelisiniz. Bu arada, vücuduna soğuk (çok soğuk ya da dondurucu derecede soğuk olmayan) su uygulayarak ve az miktarda soğuk (yine çok soğuk ya da dondurucu derecede soğuk olmayan) su içmesini sağlayarak vücut sıcaklığını düşürmeye çalışın.

Kedinizin buz küplerini biraz yalamasına izin verin ve buz torbalarınız varsa, bunları kedinizin başına, boynuna ve göğsüne uygulayabilirsiniz.

Kediler güçlü hayvanlardır ve hava değişikliklerinin çoğuyla başa çıkabilirler. Yol boyunca biraz yardım, kedinizin mutluluğunu ve sağlığını koruyacaktır.

Related Articles

Related Products