Kediler ve çocuklar

Published by
min read
Cat and kids

Yaşamındaki çok az şey bir çocuğa tüylü bir arkadaş kadar zevk verebilir ve neyse ki kedilerin çoğu da, kendilerine bol bol ilgi gösterecek olan bir çocuğun ilgisinden hoşlanır. Çocuklar ve kediler, birbirlerine saygı gösterebilmeleri koşuluyla, mükemmel bir şekilde birlikte yaşayabilmekte ve oyun oynayabilmektedir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, hiçbir zaman bir kedi ile yalnız bırakılmamalıdır. Bu küçük çocuklar oldukça beceriksiz davranabilmekte ve özellikle hassas yavru kediler olmak üzere, kaza sonucu bir kediyi incitebilmekte ya da korkutabilmektedir. Bir kedi korkmuşsa, ısırabilir ya da tırmalayabilir; dolayısıyla, birlikte oynadıklarında onları daima kontrol altında tutmalısınız.

Kedinizle karşılaşacak olan tüm çocuklara, onu kucakta taşımanın temel kuralları öğretilmelidir:

 • Kedinizi her zaman bir elinizle göğsünü ve diğer elinizle arka bacaklarını destekleyerek almalısınız. Bir kedi ön bacaklarıyla omuzunuza da tutunabilir; ancak mutlaka arka bacaklarını kolunuzla ya da elinizle desteklemelisiniz.
 • Bir kedi çırpınıyor ya da kaçmaya çalışıyorsa, gitmesine izin vermelisiniz.
 • Bir kedinin kulakları düzse ve kuyruğunu hızla sallıyorsa, bu durumda mutlu değildir ve yalnız bırakılmalıdır.
 • Kedinin karnına dokunmayın. Bu kediyi korkutabilir ve sizi ısırabilir.
 • Bir kediyle oynarken, daima uygun oyuncakları kullanmalısınız. Bir kediye sataşmak ya da ellerinizi veya parmaklarınızı yakalaması için onu ayartmaya çalışmak iyi bir fikir değildir. Bunu yapmanız, tırmalamasına ya da ısırmasına yol açabilir.
 • Kedi uyuyor, mamasını yiyor ya da kum kabını kullanıyorsa, onu yalnız bırakmalısınız - daha sonra oyun oynamak için bol bol zamanınız olacaktır.

Pek çok ebeveyn, çocuklarına şefkat ve sorumluluğu öğretmenin bir yöntemi olarak bir evcil hayvan almayı tercih etmektedir. Aslında bu, çok küçük çocuklar için pek de iyi bir fikir olmayabilir. Bir çocuğun kediyle ilgili rutin görevlerini (mama verme, su verme ve kum kabını temizleme) geciktirmesi halinde, bundan zarar görecek olan yalnızca kedidir. Bir kedi almaya karar verirken, siz ve çocuğunuzun onun bakım sorumluluğunu alabileceğinde emin olmalısınız. Bu, kedinin, çocukların ve ebeveynlerin daha mutlu olmasını sağlayacaktır.

Kedilerin, yalnız kalabilecekleri 'sessiz bir yerleri' olmalıdır. Bu yer bir oda (kum kabını da burada tutmayı tercih edebilirsiniz) ya da yalnızca yatağın altındaki bir boşluk olabilir. Bir kedi için ideal "mobilya", yüksek bir kedi tüneğidir. Kediler, yüksekliği tırmalama ağacının iki katı kadar olabilecek kadar yüksek yerlere oturmayı sever ve kediniz stres altında olduğunu hissediyorsa, kendisini sıkan ellerin ulaşamayacağı bir yere tırmanmak için de bu tüneği kullanabilir.

Related Articles

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>