Evcil Hayvanlar Nedeniyle Oluşan Lekere Karşı Evde Hazırlayabileceğiniz Leke Çıkarıcı ve Koku Giderici Formüller

$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediler hayatımıza büyük neşe katar, ama bir kedi ebeveyni olmakla birlikte gelen lekeler ve kokular can sıkıcı olabilir. Neyse ki kolay malzemelerle kendi evcil hayvan leke çıkarıcınızı yapmak, evinizi temiz ve mis kokulu tutmaya yardımcı olabilir. Evde hazırlayacağınız leke çıkarıcıları, evcil hayvanlarınızın yakınında güvenle kullanabilirsiniz (üstelik genellikle marketten alınan temizleyicilerden daha ucuza mal olurlar). Evde yapılan temizleyiciler idrardan tüy yumağına ve kusmuk lekelerine kadar lekeyi ve bazen geride kalan kokuyu etkili bir şekilde giderebilir. Herhangi bir zarara veya renk bozulmasına yol açmayacağından emin olmak için temizlikten önce küçük bir alanda test yapmayı unutmayın.

Home interior, cat sitting in an armchair, a wall and a bouquet of white tulipsKusmuk ve Tüy Yumağı Temizleme Paketi

Malzemeler: karbonat, sirke, su, sprey şişesi, üç eski bez

Talimatlar:

 1. Kusmuğu veya tüy yumağını nemli bir bezle halıdan veya sert zeminden silip temizleyin.
 2. Kusmuk halının üzerindeyse nemli bezle sildikten sonra lekenin üzerine karbonat serpin ve nemi emmesi için bir saat bekleyin. Leke sert zemindeyse 3. adıma geçin.
 3. Geniş bir kapta sirkeyi ılık suyla karıştırın (yaklaşık 1 bardak suya 1 bardak sirke). Karışımı sprey şişesine koyun.
 4. Sirke ve su karışımını lekenin üzerine püskürtün. Köpürdüğünü göreceksiniz. Köpürme bittiğinde bir bezle karbonatı olabildiğince toplayın.
 5. Leke üzerine hafifçe püskürtmeye ve temiz bir bezle lekenin üzerine bastırmaya devam edin. Leke kayboluncaya kadar devam edin. Alanı fazla doygunlaştırmamaya dikkat edin.

Kedi İdrar Giderici

Malzemeler: sirke, karbonat, hidrojen peroksit, bulaşık deterjanı, enzim temizleyici, eski bezler, eski havlu

Talimatlar:

 1. Kedi idrarını olabildiğince emdirmek için eski bir havlu kullanın ve işiniz bittiğinde havluyu atın.
 2. Etkilenen alanın üzerine karbonat serpip yaklaşık on dakika bekleyin.
 3. Karbonatın üzerine biraz sirke dökün ve birkaç saniye köpürmesini bekleyip temiz bir bezle sıvının üzerine bastırın.
 4. Alan temiz göründüğünde kokuyu giderme vakti gelmiştir. Birkaç yemek kaşığı hidrojen peroksit ve birkaç damla bulaşık deterjanı kullanarak kendiniz evde bir evcil hayvan koku giderici hazırlayın. Karışımı lekeli alanın üzerine dökün (ne olur ne olmaz diye halının rengini bozmayacağından emin olmak için karışımı halının gizli veya görünmeyen bir noktasında test edin).
 5. Hidrojen peroksit/bulaşık deterjanı karışımını halının içine yedirin ve ipliklerini ovun, ama halının rengini değiştirmemesi için çabucak silin. Sert zeminlerde bu karışımı bir sprey şişesine koyup alana püskürtmek, ardından da silmek daha iyi olabilir.
 6. Hızla kurumasını sağlamak için alanın üzerine bir kurutucu tutun. Her ne kadar alan temiz görünse de kedi idrarındaki ürik asit yeniden kristalleşecektir, bu yüzden bir sonraki adım ÇOK önemlidir!
 7. Yaklaşık 24 saat sonra alanı enzim temizleyici ile ıslatın ve kendi halinde kurumaya bırakın. Aile üyelerinizin o noktaya basmasını önlemek için alanı bir çamaşır sepeti veya alüminyum folyo ile örtün. Tamamen kuruması birkaç gün alabilir.
 8. Alan tamamen kuruduğunda normal şekilde bir paspas veya elektrikli süpürgeyle temizleyin ve gerekirse enzim işlemini haftada bir kez tekrarlayın.

Kedi Lekelerinin ve Kokularının Azaltılması

Temizliği bitirdikten sonra sorunlu alana ultraviyole lambası tutun. Alanda hâlâ kedi idrarı olup olmadığını göreceksiniz. Bazen idrar temizlenmiş gibi görünebilir, ama yine de kristalleşip halı ipliklerinde varlığını sürdürebilir. Ultraviyole ışık, insan gözüne görünmeyen veya insan burnunun yakalayamadığı lekenin boyutunu gösterir.

Son olarak Vetstreet, kum kabının dışına idrar yapma sebebinin bir idrar yolu veya başka bir tıbbi sorun olmadığından emin olmak için veteriner hekiminizin, kedinizin idrar yapma davranışını değerlendirmesini öneriyor. Muhtemel bir reçeteli mama önerisi için veteriner hekiminizden randevu almanız gerekir. Artık kendi leke çıkarıcınızı nasıl yapacağınızı bildiğinize göre hızla harekete geçebilir ve kirleri temizlemede hamaratlığınızı gösterebilirsiniz.

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger bir eğitimci, yazar ve iki çocuğun, üç köpeğin ve üç kedinin annesidir. Aktif ve çevre dostu bir yaşam sürmekten hoşlanmaktadır.

 

Related Articles

 • Mama Saklama Önerileri

  Kedi ve köpek mamalarınızı sakladığınız yer, açıldıktan sonraki kalite ve tazeliği korumak açısından büyük fark yaratabilir. Hill's tarafından üretilmiş tüm kuru ve ıslak kedi - köpek mamalarının saklanmasıyla ilgili sorular ve öneriler şunlardır.
 • Kayıp Bir Kediye Yardımcı Olma

  Stray Cat Peeking From The Slit Kayıp bir kedi bulduğunuzda ne yapacağınıza, vahşi bir kedi ya da kayıp veya sokak kedisi olup olmadığını nasıl anlayacağınıza ve nasıl yardım edebileceğinize yönelik ipuçları edinin.
 • Evcil Hayvan Bakıcısı Kontrol Listesi: 7 Temel Madde

  Tüylü dostunuz için yeni bir evcil hayvan bakıcınız varsa evcil hayvanınızın temel bilgilerini ve ona tam olarak nasıl bakacağını bildiğinden emin olmak için evcil hayvan bakıcısı kontrol listemizi kullanın.
 • Kedinizle birlikte ev taşıma

  Evin taşınmasından daha stresli bir şey varsa, o da evinizi kedinizle birlikte taşımaktır. Ancak biraz dikkatli bir planlamayla, her şey sorunsuz bir şekilde yürümelidir.

Related products