Toksik saksı bitkileri

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Son yıllarda pek çok kedi sahibi, kedilerinin bakımını evin içinde sürdürmeyi tercih etmiştir. Hem kırsal bölgelerde hem de kent ortamında yoldaki trafik kazası tehlikeleri fazlasıyla gerçek olduğundan, bu anlaşılabilir bir durumdur. Ancak evin içinde yaşamak da tehlikeli olabilmektedir. Hareketsizlikten kaynaklanan vücut ağırlığı artışı ya da uyarım eksikliğine bağlı davranış sorunları, doğru mamalarla besleyerek ve kedinizin aktivitesini koruyan ve ilgisini çeken oyuncaklar ve oyunlar sağlayarak kolayca çözümlenmektedir. Ancak evce yaşayan kedinizin kazasız belasız yaşamaya devam etmesiniz başka nasıl sağlayabilirsiniz?

 

Güvenli Ortamlar

Saksı bitkileri, yaprakları ya da özellikle çiçekleri çiğneme isteği duyan kediler için önemli tehlike oluşturabilmektedir. Bitkinin fiilen yenmiş olan kısmı, kedinin etkilenme şeklinde büyük bir farklılık yaratabilir: örneğin nergis soğanları köpeklerde yaygın bir zehirlenme nedenidir; ancak yaprakları ve çiçekleri (kedilerin bunları çiğneme olasılığı daha yüksektir), çok daha az rastlanan zehirlenme nedenidir. Evcil hayvanlarda bitki zehirlenmelerinin en yaygın nedenleri arasında yer aldıklarından, güvenli olması için en iyi yöntem, muhtemelen nergis ve zambaklardan kaçınmaktır.

 

Sorunun kökü

Kroton (yaprağı güzel) gibi bazı bitkilerin, çiğnendiğinde serbest kalarak ağızda kabarcıklar oluşmasına neden olan toksik özleri olduğundan, yavru kedinizin zarar görmesi için bir bitkiyi yutması şart değildir. Ancak riskler, orantılı olarak kalmalıdır. Bazı durumlarda bitkilere karşı gösterilen toksik reaksiyon çok hafif, bazılarında ise kedinin kendiliğinden düzeleceğini ifade eden 'kendini sınırlayıcı' yapıdadır. Aynı zamanda, kedilerde zehirlenmeye neden olan saksı bitkilerinin yer aldığı çok uzun listelerle karşılaşılması da nadir bir durum değildir. Aslında, kedilerin çoğunluğu, bu bitkilerin çoğunu cazip ya da ilgi çekici bulmayacaktır. Örneğin siklamen sıklıkla bu listelerde yer almaktadır; ancak zehirli olan yalnızca köküdür ve az sayıda kedinin bu bitkiyi dibini kazıp bir reaksiyon başlatmaya yetecek miktarda yiyecek kadar çekici bulması olasıdır.

 

Önemli İpuçları

  • Çocuklarda ya da evcil hayvanlarda toksik reaksiyonlara neden olduğu bilinen saksı bitkileri almaktan kaçının - çocuklar için bir tehlike varsa, muhtemelen kediler içinde tehlike oluşturur

  • Kediniz herhangi bir saksı bitkisini fazla miktarda ya da toksik olduğu bilinen bir bitkiyi az miktarda yerse veya bir bitkiyi çiğnedikten sonra salya akıtma ya da ıstırap belirtileri gösterise, derhal veteriner hekiminizle iletişim kurun

  • Saksı bitkilerinizin kök kısmını çepeçevre alüminyum folyo ya da streç filmle kaplamayı düşünün - bu, bitki köklerinin etrafını kazmanın çekiciliğini yok eder.

  • Kedinizin içmesi için her zaman bol miktarda taze su mevcut olmasını sağlayın (nem ihtiyacı için yaprakları çiğneme isteğini önleyecektir).

  • Can sıkıntısı bitkileri çiğnemesine yol açtığından, dışarıya çıktığınızda kedinizin eğlenerek oyalanması için ona oyuncaklar, otomatik mama makinelerinden zamanı programlanmış öğünler verin ya da pencerenin dışına bir rüzgar çanı koyun.

En Yaygın Zehirli Saksı Çiçekleri

Açelya

Doğu zambağını, gün güzelini ( Hemerocallis), kaplan zambağını içeren zambaklar

Kroton

Nergisler (Nergis türleri)

Kaladyum

Difenbahya

Kauçuk (kauçuk bitkileri, sızıntı yapan ve alacalı renkleri olan kauçuk benzeri bitkiler)

Salon sarmaşığı (Philodendron)

Deve tabanı

Zakkum (gül defnesi)

Atatürk çiçeği

Kokina (yılbaşı çiçeği)

Çoban püskülü

Daha fazla bilgi için Royal Horticultural Society'yi (PDF) ziyaret ediniz.

Related Articles

Related Products