Bir Kediye Kuralları Öğretirken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Published by
min read
$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedinizi seviyorsunuz. Hem de gerçekten seviyorsunuz eminim. Ancak tüylü arkadaşınız kesinlikle bağımsız bir karaktere sahip ve bazen oldukça alıngan olabilir. Bir kediyi nasıl terbiye edeceğinizi bilmeniz gerekir, ancak buna nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bir kediyi etkili bir şekilde disipline etmek için biraz deneme yanılma gerekebilir. Tıpkı insanlar gibi hayvanlar da birbirinden farklıdır. Bazı kediler belirli bir olumsuz kedi davranışını düzeltme yaklaşımına olumlu yanıt verebilirken, bazıları girişimlerinizi reddedebilir ve davranışları daha da kötüleşebilir. Ayrıca bir kediyi eğitirken kesinlikle denememeniz gereken yöntemler var.

Gerçek şu ki, daha önce hiç yapmadıysanız veya önceki kedileriniz yaşadığınız yerdeki düzenini kendi başlarına öğrenmiş gibi göründüyse, bir kediyi nasıl eğiteceğinizi bilmek zordur. Doğru bir başlangıç yapmak için, evinizde bir kediyi eğitirken yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri bilmek önemlidir. Yavru - veya yetişkin kediniz - hangi davranışın doğru olduğunu anladığında, olumsuz davranışları düzeltmeye daha az ihtiyaç olacaktır. Sonuçta, kediler çok zeki hayvanlardır.

Kedinizi Eğitirken Yapmamanız Gerekenler

Kedinizi köpeğinizle kıyaslamayın: Öncesinde bir köpeği eğitme deneyiminiz varsa bir kediyi eğitmenin köpeğinizi eğitmekle benzer olduğunu zannedebilirsiniz. Fakat orada durun. Kediler ve köpekler çok farklı hayvanlardır ve aynı şekilde öğrenmezler. Köpeğinizin emirlerinizi dikkate alarak eğitim sürecine dahil olabileceği konularda kediniz otur ve kal komutlarınıza kulak asmayacaktır. İkiniz için de başarıya gitmenin ilk adımı, kedinize farklı şekilde yaklaşmanız gerektiğini bilmektir.

Kedinizi fiziksel temasla eğitmeye çalışmayın: Bir evcil hayvanı eğitmek, eğer siz de onunla birlikte öğreniyorsanız çok sinir bozucu olabilir, ancak bir kediyi eğitirken ona asla zarar vermemelisiniz. Kediler insanların dünyasındaki cezalandırma biçimlerine karşı zaten tahammülsüzdür ve bir kediye fiziksel olarak hükmetmeye çalışmak onunla olan bağınızı tümüyle koparacaktır. Kedinizin üzerine asla bastırmayın, kedinizi sarsmayın veya ona vurmayın. Kedinize fiziksel olarak zarar vermek durumu daha da kötüleştirebilir ve kedinizin dışarı fırlamasına veya geri çekilmesine neden olabilir. Ayrıca kediler, fiziksel cezayı kötü davranışla ilişkilendirmekte zorlanırlar, bu yüzden aslında onu ilgili davranışı yapmayı bırakması konusunda eğitmiş olmuyorsunuz. Evcil hayvanınızı eğitmek sizin için çok zorlaşırsa, diğer aile üyeleri veya hatta profesyonel bir eğitmen gibi desteklere başvurun. Bu bir yenilgi değildir, sadece yardım almaktır!Striped tabby cat on back nibbles on owner's finger

Bir konunun altını çizmek için ona bağırmayın: Zaten kedinizle aynı dili konuşmadığınız için sesinizi daha da yükselttiğinizde sizi daha iyi anlayacağını sanmayın. Tabii ki, kediniz sesinizin şiddetindeki değişiklikten ortada farklı bir şeyler olduğunu anlayabilir, ancak bağırmak kedinizi korkutabilir veya olumsuz davranışların altını daha fazla çizebilir. Bağırmak, kedinizin kendisini stresli ve endişeli hissetmesine neden olarak daha fazla olumsuz davranışı beraberinde getirebilir.

İdrar veya dışkı kazalarında burnunu kaza bölgesine sürtmeyin: Bu tür kazalarda kedinizin burnunu yere sürtmeniz durumunda elde edeceğiniz tek şey onu üzmektir. Tuvalet kabını kullanmama nedenini birdenbire öğrenemeyeceksiniz ve asla bir daha yapmayacağına söz vermeyecek. Bir idrar veya dışkı kazasında kedinizin burnunu yere kaza yerine sürtmek, suç mahalline daha fazla dikkat çeker ve hatta kedinizde tuvaletini istediği yere yapmasının sorun olmadığı fikrini pekiştirebilir. Bu konuda yapılacak en iyi şey, suç mahallini tamamen temizlemek ve tuvalet kabı eğitimi üzerinde çalışmaya devam etmektir.

İstemediğiniz oyunlara izin vermeyin: Küçük tatlı kediniz oyun sırasında parmaklarınıza saldırdığında veya ısırdığında ne yapması gerektiğini yeterince öğrenemediğini düşünebilirsiniz. Ancak ısırmak ve çizmek yetişkin bir kedi tarafından da evinizde yapılmasını isteyeceğiniz bir davranış değildir. Evinize yeni dahil olmuş bir evcil hayvanla ilgili erken davranışsal beklentiler içerisine girmeyin. Kediniz oyun sırasında, masumca bile olsa, sizi tırmalamaya veya ısırmaya başlarsa, hangi davranışlara izin verildiğini ve nelerin yasak olduğunu anlaması için oyunu hemen durdurun. Bu, özellikle çocuklarla oyun oynarken geçerlidir. Sizinle oynarken parmağınızı ısırmasına izin verirseniz, bunu çocuklarla da yapabileceğini düşünebilir. Bu, çocukların kedinizden korkmasına neden olabilir ve bu, sizin olmasını istemediğiniz bir durumdur.

Bir püskürtme şişesi kullanmayın: Bir kedinin kötü davranışını başka tarafa yönlendirmek için püskürtme şişesi kullanmayla ilgili eski bir efsane var, ancak gerçek şu ki, büyük olasılıkla kediniz üzerine su püskürtülmesiyle kötü davranış arasında ilişki kurmaz. O sırada püskürtülen şeyden kaçarak yaptığı şeyi yapmayı bırakması muhtemeldir fakat bunun davranışıyla ilgili bir eğitim olduğunu anlamaz. Bu yöntem aynı zamanda kedinizin püskürtme şişesinin bulunduğu yerde bile korkup sinmesine neden olabilir ve buna neden olmak istemezsiniz.

Bir Kediyi Eğitirken Yapılması Gerekenler

İyi davranışları pekiştirin: Kediler cezalandırılarak bir şey öğrenmezler, ancak onları överek ve sağlıklı ödül mamaları vererek onların bir şeyi doğru yaptıklarını fark etmelerini sağlayabilirsiniz. Olumlu davranış sırasında kedinizi mutlaka ödüllendirin, böylece davranışı ile olumlu pekiştirme arasında bağlantı kurabilir.

"Kötü" davranışlar sırasında hemen durun: Kedinizi eğitmek her zaman aktif olmayı gerektirmez. Aslında, dikkatinizi kedinizden uzaklaştırmak; amacınıza ulaşmak ve ısırma, çiğneme ve sıçrama gibi olumsuz davranışları durdurmak için en etkili yöntemlerden biri olabilir. Dikkatini başka bir şeye yönlendirmek, iyi davranışları pekiştirmenin ve kötü davranışları durdurmanın harika bir yoludur. Örneğin, kediniz tırnaklarıyla kanepenize zarar verdiğinde onu kendi tırmalama yerine yönlendirin.

Kedinizin sağlığını düşünün: Kediniz tuvaletini yapmak için banyoda tuvalet kabı dışında bir yeri mi kullanıyor? Yavru kedilerin tuvaletlerini yapacakları uygun yeri öğrenmeleri biraz zaman alabilirken, yetişkin kediler nereye gideceklerini biliyor olmalıdır. Kediniz aniden küçük veya büyük tuvaletini evinizin diğer bölgelerine yapmaya başlarsa, veterinerinden randevu alın. Bu davranış değişimi, sağlık durumundaki bir değişimin belirtisi olabilir ve veterineriniz, kedinizin sağlığının iyi olup olmadığını size bildirebilir. Kesinlikle onun suçu olmayan bir şey için kedinizi cezalandırmak istemezsiniz. Evde tuvalet kazalarının altında yatan nedene ulaşmak için veterinerinizle birlikte çalışın. Sağlıkla ilgiliyse, size kedinizin sağlığını korumanıza yardımcı olacak seçenekler sunabilirler, sorun davranışsal ise, geçmişte kedinizle kurdukları etkileşimlere dayalı olarak davranışı düzeltmek için size bazı ek ipuçları sağlayabilir.

Ortamda değişiklikler yapın: Kedinizin deri koltuğunuzu tırmalamasını veya masanıza zıplamasını durdurmaya çalışıyorsanız, onu engellemek için yapabileceğiniz bazı çevresel değişiklikler olabilir. Örneğin, masanın kenarına koyulmuş bir kurabiye tepsisi, kediniz zıplarken çarptığında yere dökülecektir. Deri koltuğunuza örtülen yumuşak, ipeksi bir battaniye, kediniz minderlere tırmanmaya çalışırsa onun aşağı kaymasını sağlayacaktır. Asla ona zarar verebilecek değişiklikler yapmayın, ancak internette kedinizin davranışını değiştirmenin yollarını bulmanıza yardımcı olacak pek çok güvenli yöntem vardır.

Bir kedinin nasıl eğitileceğini öğrenirken hatırlanması gereken en önemli ipucu, onunla zaman geçirmek, etkileşim kurmak ve yaptığı iyi davranışları övmektir. Kediniz bağımsız olabilir ama bu yine de sizinle sevgi dolu bir ilişki kurmasını engellemez.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila

 

Erin Ollila kelimelerin gücüne ve bir mesajın hedef kitleyi bilgilendirebileceği ve hatta değişmesini sağlayabileceğine inanıyor. Röportajlar, takma isimler yazılmış yazılar, blog yazıları ve yaratıcı makaleleri içeren yazılarına internetin her köşesinde ve basılı olarak rastlamak mümkündür. Erin tam bir internet ve sosyal medya kurdudur. Kendisi Fairfield Üniversitesinde Yaratıcı Yazarlık alanında yüksek lisans yapmıştır. Kendisine @ReinventingErin Twitter adresinden ulaşabilir veya aşağıdaki adresten onun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz http://erinollila.com.

 

İlgili Makaleler

 • Kedinizle birlikte ev taşıma

  Evin taşınmasından daha stresli bir şey varsa, o da evinizi kedinizle birlikte taşımaktır. Ancak biraz dikkatli bir planlamayla, her şey sorunsuz bir şekilde yürümelidir.
 • Kedinizle birlikte seyahat

  Kedilerin çoğu yolculuk yapmaktan hoşlanmaz - çünkü onlar kendi ortamlarına bağlanırlar ve bu ortamdan uzaklaştıklarında kendilerini çok savunmasız hissederler.
 • Yavru kedinizin mükemmel tüyleri

  Yeni bir yavru kedi sahibi olan herkes, yeni sevimli arkadaşının sağlıklı, mutlu bir kedi olara büyümesini ister. Bu nedenle, yavru kedinizin sağlığını korumada oynadığınız rol önemlidir.
 • Pireler ve bağırsak kurtları

  Pireler, bağırsak kurtları ve akarlar son derece yaygındır dolayısıyla, yavru kediniz belli bir yerde onlara yakalanmamışsa, bu durum oldukça olağan dışıdır. İyi haber, parazitlerin zararlı olmaması ve kolayca temizlenmesidir.

Ilgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler