Kedinizi nasıl azarlayacaksınız

Published by
min read

Kediler soğuk, mesafeli ve temkinli olmalarıyla ünlüdür. Peki, yanlış bir şey yaptığında kedinizi nasıl cezalandıracaksınız?

Normal koşullarda, kedinizi nadiren cezalandırmalısınız. Kedilerde sık rastlanan tırmalama, idrar püskürtme, miyavlama ve girmesine izin verilmeyen banyoya gitme sorunları hemen uygulanan eğitimle çözümlenebilir ve çözümlenmelidir. Eğitimin bazen de tatlı sert bir disiplini içermesi gerekir.

Kedinizin yeni ve istenmeyen bir davranış geliştirmesi halinde, bunun nedenini anlamaya çalışmalısınız. Örneğin kediniz idrarını kum kabının dışına yapmaya başlamışsa, bu sorunun davranışsal olduğu kadar tıbbi olması da olasıdır. Kedinizde bir üriner blokaj ya da idrar yolu enfeksiyonu olabilir.

Benzer biçimde, ani olarak pencere çerçevelerini tırmalamaya başlayan bir kedi, yaşamındaki yeni bir strese yanıt veriyor olabilir. Pencerenin dışında gördüğü bir sokak kedisini uzaklaştırmak için kendi bölgesini işaretliyor olabilir ya da yalnızca evin çok kalabalık olması onda stres oluşturmuş olabilir. Bu davranışın temelinde yatan nedeni ortadan kaldırabilir ya da düzeltebilirseniz, kedinizi disiplin altına almanıza gerek kalmayacaktır.

Sprey uygulaması

Bir kediyi cezalandırmanın en etkili yollarından biri sprey şişesi kullanmaktır. Kedilerin çoğu ıslanmaktan nefret eder ve ani soğuk su şokunun püskürtecin sesi ile bir araya gelmesi onları ürkütecektir.

Davranışı değiştirmek istiyorsanız, davranış ve cezanın birbiriyle uyumlu olması önemlidir. Unutmamanız gereken önemli bir nokta, cezanın yalnızca kedinizi yaramazlık yaptığı sırada ya da yaramazlıktan hemen sonra yakalarsanız yararlı veya mantıklı olduğudur. Kedinizin bir saat önce yere yaptığı dışkıyı bulursanız, bu hatası yüzünden onu cezalandırmanızın hiçbir anlamı yoktur. Kediyi kirlettiği yere götürseniz dahi, ceza ile kendisini cezalandırmanıza yol açan davranış arasında bağlantı kurabilmesi mümkün olmayacaktır.

Sesli uyarı

Kedinizi disiplin altına almak için seçeceğiniz yöntem ne olursa olsun, bu yönteme her zaman kesin bir 'hayır', bir parmak şıklatma ya da bir el çırpma sesi eşlik etmelidir.

Bunu sürekli olarak yaparsanız, kediniz eninde sonunda çıkardığınız sesin bir paylama ile bağlantılı olduğunu öğrenecektir. Daha sonra kedinizin perdelerinize dokunmamasını ya da mutfak masasından hızla uzaklaşmasını sağlamak için parmaklarınızı şıklatmanız ya da kesin bir 'hayır' demeniz yeterli olacaktır.

Hiçbir zaman bir kediyi haykırarak azarlamayın ya da ona bağırmayın ve kedinize asla vurmayın veya fiziksel cezalar vermeyin. Arada sırada 'yalnızca ona patronun kim olduğunu' ya da 'kafasına sokmak' gerektiği söylenir. Bu doğru değildir. Kediler olumsuz pekiştirmeye iyi yanıt vermez ve kedinizi paylamak son derece yararsız bir yöntemdir. Aslında buna benzer hareketlerin, davranışını düzeltmek yerine kedinizin sizden tamamen kaçmasına yol açma olasılığı daha yüksektir.

Related Articles

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>