Yavru kedinin yeni bir kedi ile tanıştırılması

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

"Yeni kardeşine merhaba de!"

Ev halkına yeni bir yavru kedinin katılması, tüm aile için özel ve heyecan verici bir eönemdir... potansiyel olarak zaten evinizde yaşayan kediniz dışında!

 

Evinizde var olan kedi ne kadar iyi huylu olursa olsun yine de bir kedidir ve bu nedenle içgüdüsel olarak bölgesine son derece düşkündür ve katı bir sosyal hiyerarşi içindeki yerinin farkındadır. Onun ortamına sevimli bir tüylü top eklemeniz, potansiyel olarak tüm olumsuz tepkiler için bir çözümü başlatabilir. Kıskançlığın nedeni, yeni gelenin birden bire tüm ilgiyi üzerinde toplamasıdır. Huzursuzluk, herkesin bildiği gibi kedilerin kendilerine ait tuvalet düzeninin temizliğiyle özellikle titiz olmalarından kaynaklanır. Saldırganlık ve aksiliğin nedeni, rahatsız edici yavru kedinin günün her saatinde 'peşinde' olmasıdır.

Bununla birlikte, ilerisi için biraz plan yaparak, iyi bir psikoloji ve anlayışla, tanışma sürecinin göreceli olarak stressiz geçmesine, arkadaşlık ve bunu 'iki kediden oluşmuş bir aile' mutluluğuna dönüştüren bir dostluk için sağlam bir zemin oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

1. Aşama: evinizi hazırlayın

Mümkünse, yeni yavru kedi eve gelmeden önce bu ırkın satıldığı yere ya da evcil hayvan mağazasına yeni bir oyuncak ya da battaniye götürün ve buna yeni yavru kedinize ait kokunun sinmesini sağlayın. Daha sonra, evinizde yaşayan kedinin kokuyu tanımaya başlaması için bu eşyayı evde ortada bırakın. İlk kez karşılaştıklarında, evde yaşayan kediniz bu kokuyu tanıyacak ve tehdit edici olmayan bir şey olarak algılayacaktır.

Yeni yavru kedi için ilk birkaç gün boyunca kalacağı ayrı bir oda (ayrı bir yatak odası ya da sandık odası olabilir) hazırlayın; ona ait su kabını, mama kabını, oyuncakları ve yatağı bu odaya yerleştirin. Rahat olun, bu yalnızca kısa süreli bir önlem olmalıdır.

 

2. Aşama: bırakın birbirlerinin kokularını tanısınlar

Geldiği gün, evde yaşayan kedinizi ayrı yerde, başka bir odada tutun, ayrıca çevresini hoşlandığı şeylerle donatın. Yeni kediyi eve getirdiğinizde, ortama alışma sürecine başlamak için hızlı bir tur yaptırın ve daha sonra onu kendi odasına yerleştirin.

Şimdi yapmanız gereken tek şey, evinizde yaşayan kedinin odasından dışarı çıkmasına izin vermektir (ancak yavru kediden uzak durduğundan emin olmalısınız). Yavru kedinin kokusunu taşıyan ellerinizi koklamasına izin verin, onu rahatlatmak için ödül maması verin ve yeni koku ile 'olan yeni şeyler' arasında bağlantı oluşturun.

İlk birkaç gün boyunca, mama kaplarını ve yataklarını değiştirerek yavru kedinin kokusunu kademeli olarak evinize yerleştirin. Her ikisinin de birbirlerinin kokusu ile kendini rahat hissetmeye başlamasından kısa bir süre sonra, yine birbirlerinden uzak tutarak, diğer kedinin bölgesini bireysel olarak keşfetmelerine izin verin.

 

3. Aşama: sonunda, karşı karşıya gelmelerine izin verin

Resmi tanışma için en iyi an, mama isteğinin dikkat dağıtıcı diğer tüm faktörleri aştığı öğün zamanıdır. İlk defa karşılaştıkları için, biraz hırlamalarını ve tıslamalarını bekleyebilirsiniz - bu davranış, onların hiyerarşi içinde kendi yerlerini belirlemelerinin normal bir parçasıdır. Büyük bir kavga çıkması ihtimaline karşı, onları bir battaniye ile ayırmaya hazır olun. Ancak neyse ki, dikkatli hazırlıklarınız, bu aşamaya kadar yemek sırasında birkaç dakikayı birlikte geçirmeleri için birbirlerini yeterince 'tanımalarını' sağlayacaktır.

 

4. Aşama: başarınızı geliştirin ve her ikisine de eşit davranın

İlk olarak birlikte mama yemelerinden hemen sonra onları ayırın, bir sonraki öğüne kadar birbirlerinden uzak tutun ve birlikte geçirdikleri süreyi kademeli olarak uzatın. Yalnızca olumlu ilişkiler kurmaları için değil, aynı zamanda taraf tutmanın söz konusu olmadığını da göstermek için, birlikte geçirdikleri süre boyunca ödül mamalarını, sevginiz ve ilginizi aralarında eşit olarak paylaştırın.

Unutmayın ki, onlar arasında hakemlik yapmak ya da 'üst düzey kedi' olarak ele alınması gereken kediye belirlemek, 'ekip lideri' olarak sizin sorumluluğunuz değildir - onlar son derece doğal bir şekilde bu sorunu kedi aralarında çözümleyecektir. Yalnızca tarafsızlığınızı ve her açıdan gösterdiğiniz adilliği korumanız gereklidir.

Sevimli bir yavru kediyi herkes sever ve ikinci bir kediyi sahiplenme mutluluğunun bir bölümü, ailedeki yeni bebeğin oluşturduğu büyük sorundur. Ancak tanışma süreci için sakin, huzurlu bir yaklaşım sergileyerek, yaşlı kedi ile küçük kedi arasında saygılı bir arkadaşlık kurulmasını sağlayarak ve sevginizi onlar arasında eşit şekilde paylaştırarak, bunun karşılığında her iki kediden de daha fazla sevgi görecek ve hepsinin acısını çıkaracaksınız.

Ve, iki kediden oluşan çok mutlu bir ailenin formülü de budur!

Related Articles

Related Products

 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised Genç Yetişkin Kedi Maması

  Kışırlaştırılmış kedilerin ideal kilosunu korumasına yardımcı Eşsiz Kilo Kontrol Formülü
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised Genç Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kedilerin sağlıklı kilosunu korumasına yardımcı olan benzersiz Kilo Yönetim Formülü
 • Hill's VET ESSENTIALS Neutered Genç Yetişkin Kedi Maması

  <P>Kısırlaştırılmış kedilerde, kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3 kat daha fazla obezite ve üriner sistem problemi gözlenir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve "Kilo Kontrolü Formülü" ne sahiptir. Kilo Kontrolü Formülü (weight management formula), yağ yakımına ve kas oluşumuna yardımcı olur.  </P> <UL> <LI> Üriner sistem sağlığını destekleyen kontrollü mineral seviyeleri</LI> <LI> Vücuttan yüksek düzeyde besin maddesi emilimini sağlayan, yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler</LI> <LI> Yüksek kaliteye sahip içerikler sayesinde üstün lezzet - % 100 Memnuniyet Garantisi </LI></UL>
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised Genç Yetişkin Kedi Pouch

  Kısırlaştırılmış kedilerin sağlıklı kilosunu korumasına yardımcı olan benzersiz Kilo Yönetim Formülü