Kedinizin İdeal Kiloya Ulaşmasına Yardımcı Olacak 4 Yol

$authorText
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedinizin obez veya ortalama kilonun yalnızca biraz üzerinde olmasından endişeleniyor musunuz? Aşırı kilolu olmak, kedinizin eklemlerinde ekstra aşınmaya ve yıpranmaya neden olabilir ve diyabet gibi bazı hastalıklara yakalanma ihtimalini artırır. Veteriner hekiminiz, kediniz için sağlıklı kilonun ne olduğunu size söyleyebilir ve o ekstra kilolardan kurtulması için en etkili ve sağlıklı yöntem hakkında tavsiyede bulunabilir.

Kedinizin ideal kiloda olduğundan emin olmak ve yaşamı boyunca sağlıklı kilosunu korumasını sağlamak için birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.

  1. Kedinizin kilo vermesini takip edin.
    Kilo vermek, yalnızca bu süreç sağlıklı ve kontrollü bir şekilde yürütülürse kedinizin daha sağlıklı olmaya doğru ilerlemesini sağlayabilir. Kedinizin sağlıklı bir hızda kilo verdiğinden emin olmak için kedinizi düzenli olarak tartmayı ve vücut kondisyon skorunu değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Veteriner hekiminiz veya hemşireniz, bunu size açıklayabilir ve kedinizin vücut kondisyon skorunu size söyleyebilir. Başlangıçta iki haftada bir ve sonrasında ayda bir idealdir. Çoğu veteriner hekimin ofisinde, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz tartı bulunur ancak kediniz kucağa alınmayı seviyorsa evinizdeki tartıyı da kullanabilirsiniz. Kedinizi tutarak tartılmanız ve daha sonra toplamdan kendi kilonuzu çıkarmanız yeterlidir.

  2. Sağlıklı aktiviteler yapın.
    Eksiksiz ve dengeli bir kilo verme kedi mamasıyla beslediğinizde kedinizin sağlıklı şekilde yediğini bilirsiniz. Ancak kedinizin ağırlık yönetimi programı, sağlıklı miktarda bir fiziksel aktivite olmadan eksik kalır. Kedinizin sağlıklı olmak ve kalmak için ihtiyacı olan fiziksel akvitileri yaptığından emin olun. Kedinizle oyunlar oynamak onunla bağınızı geliştirir ve onu stimüle eden bir şekilde egzersiz yapmasını sağlar.

  3. Veteriner hekiminizi sık sık ziyaret edin.
    Veteriner hekiminize sık ziyaretleriniz, kedinizin kilo yönetimi programının sorunsuz bir şekilde ilerlediğinden emin olmanızı sağlar. Veteriner hekiminiz kedinizin ideal ağırlığını, nasıl kilo vermesi gerektiğini ve kilo yönetim planının her aşamasında hangi mamaların en iyisi olduğunu bilir. Ayrıca kedinizin daha uzun süre tok hissetmesini sağlamak için gün boyunca öğünlerini nasıl ayırmanız gerektiği konusunda da size ipuçları verir.

  4. Yaşam boyunca ideal kilosunu koruyun..
    Kedinizin kilo yönetim planı geçici olmamalıdır. Kediniz ideal kilosuna ulaştığında aynı mamaya, belki daha yüksek bir oranda devam mı edeceğinizi yoksa başka bir mamaya mı geçeceğinizi veteriner hekiminizle görüşün. Egzersizlere devam etmeyi ve kilosunun yeniden değişmesi ihtimaline karşın her ay kedinizin kilosunu ölçmeyi ihmal etmeyin.

Kediniz, diğer kedilerden daha hızlı kilo alıyor veya verdiği kiloları geri alıyor olabilir. Irk, yaş, mama seçimi, sağlık durumu ve diğer çeşitli faktörler bir kedinin ne kadar hızlı kilo aldığını ve bunu kontrol etmeye yardımcı olmak için ne tür bir beslenme gerektiğini belirleyebilir. Kedinizin bir kilo yönetimi programına ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminizden tavsiye alın.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

İlgili ürünler

  • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

    Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
    Buy Now »
  • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

    <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
    Buy Now »
  • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

    Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
    Buy Now »
  • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

    Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
    Buy Now »