Alerjileri olan insanlar ve kediler

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Managing Allergies to Cats

Bir kediniz olmasını istiyorsunuz; ancak sizde ya da ailenizin başka bir üyesinde bulunan alerjiler konusunda endişelisiniz. Belki de zaten bir kediniz var ve alerjinizin sorun oluşturduğunu fark ettiniz. Size iyi bir haberimiz var: Alerjileri olan insanlar ve kediler bilikte yaşayabilir!

Kediye karşı alerji, derilerinden salgılanan yağlarda ve tükürüklerinde bulunan belirli bazı proteinlere gösterilen reaksiyondan kaynaklanmaktadır.

Bağışıklığa güvenmeyin

Bazı kişiler kendi kedilerine karşı bir bağışıklık geliştiğini, yani alerji sorununu 'aştıklarını' bildirmektedir. Bu durum bazıları için geçerli olsa da, yeni bir kedi alıyorsanız buna güvenmemelisiniz. Daha fazla maruz kalma sonucunda alerjik reaksiyonun kötüleşmesi mümkündür.

Yeni bir kedi alıyorsanız ve alerji konusunda endişeleriniz varsa, ev ortamına daha az tüy dökmeleri nedeniyle, uzun tüylü bir ırk yerine kısa tüylü bir ırk almayı düşünebilirsiniz. Bir safkan istiyorsanız, bir Devon ya da Cornish Rex düşünmelisiniz. Diğer ırklarda bulunan tüy tabakalarının bir kısmı bu kedilerde yoktur ve dolayısıyla daha az reaksiyon oluştururlar. Sphinx ırkı tamamen tüysüz ve son derece sevecendir. Tüm kedilerin kendilerini yalayarak temizlediklerini ve alerjik reaksiyonun tüylerden kaynaklandığı kadar tükürükten de kaynaklandığını göz önünde bulundurmalısınız.

Bir kediniz olduğunda, alerjilerin üstesinden gelmenin anahtarı titizliktir. Evdeki düz yüzeyleri düzenli olarak aşağıya doğru silin ve sık sık elektrik süpürgesi ile temizleyin. Ayrıca kedinin üzerinde uyuduğu her yatağı düzenli olarak yıkayın.

Erişimin sınırlanması

Kedinizin evin bazı bölümlerine girmesini sınırlandırmak isteyebilirsiniz. Alerjik bir bireyin yatak odası, kedi için kesinlikle yasak bölgedir. Döşemeleri ahşap olan odalar daha az alerjen barındıracak ve temizlenmesi halıya kıyasla daha kolay olacaktır. Evinizde yalnızca birkaç odada halı varsa, muhtemelen kediyi bu odalardan uzak tutmalısınız.

Kumaş kaplı olan mobilyalar fazla miktarda alerjen tutacağından, kedileri bu mobilyalardan uzak ya da bunların bulunduğu odaların dışında tutmayı tercih edebilirsiniz.

Dökülen tüylerin hava dolaşımına girmesini engellemeye yardımcı olması nedeniyle, kedinizi daha fazla fırçalamanız, alerjik reaksiyonların azalması açısından daha yararlı olacaktır. Haftada bir kez fırçalanması iyi, daha sık fırçalanması çok daha iyidir.

Kedinizin uzun kışlık tüylerini dökeceği ilkbahar mevsiminde, tüylerini tararken özellikle dikkatli olmalısınız. Mümkün olan her durumda, tarama işlemi kedilere karşı alerjisi olmayan bir kişi tarafından ve ideal olarak dışarıda yapılmalıdır.

Tükürük, tüy ve kepekteki reaksiyona neden olan proteinlerin idrarda da bulunması nedeniyle, kum kabının düzenli olarak temizlenmesi de yardımcı olacaktır.

Yaşamınızı kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz anti-alerjik ilaçlar ve bu sorunu çözümlemenin olası diğer yöntemleri konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Related Articles

Related Products