Kedinize iyi bakın

Published by
min read

Arada bir biraz ev yemegi yemekten herkes hoşlanır. Ancak masadaki ev yemeklerinden kedinize vermek cazip gelse de, ona verebileceğiniz yemeklerin çoğu aslinda onun sagligi için tehlikeli olabilir. Yalnızca küçük bir parça peynir göze fazla görünmeyebilir; ancak aslında bir kedi için bu bir insanın üç buçuk hamburger yemesine eşdeğerdir.

Ev yemegi verilmeli mi, verilmemeli mi?

Bazi kediler yemek için çok yalvarir ve günlerdir hiçbir sey yememis gibi davranir! Ancak hepsinin istedigi siklikla sizin ilginizdir;yemeginizden bir parça vermeniz degil. Bu yüzden yemeginizi paylasmak yerine, tüylerini taramayi ve onunla oyun oynamayi deneyin. Kedinizin ev yemegiyle beslenmesi yalnizca kötü aliskanliklari - ve özellikle konuklariniz oldugunuzda son derece rahatsiz edici olabilecek sekilde sofrada bir kediniz olmasini tesvik etmekle kalmaz; insanlar için hazirlanmis ev yemekleri genellikle kedinizin sagligi üzerinde olumsuz etkiler de gösterebilir. Anlayisli konuklarinizdan, masadaki yemeklerle beslememelerini ya da kedinize yanlis türde ödüller vermemelerini istemekten çekinmeyin.

Bazi ev yemekleri kediler için toksik olabilir

Kedinizin zengin besinler içeren çok fazla mama ya da biraz ev yapimi yemek yemesi, sindirim sistemini altüst edebilir. Örnegin sogan, sarimsak ve bazi kök sebzeler, kediler için toksik olabilen ve bir kansizlik formuna yol açabilen maddeler içermektedir. Ve bu sebzeleri kedinize yalniz çig halde degil, pismis olarak da vermekten kaçinmalisiniz; çünkü bir yemekte bulunan et suyu ya da soslar da ayni maddeleri içerebilmektedir.

Çikolata, kediler için zehirli olan teobromin adli bir madde içermektedir. Bu madde kafein ile ayni sinifta yer almakta ve sinir sistemi, kan basinci ve sindürüm üzerinde etki gösterebilmektedir Buna ek olarak, üzüm ve kuru üzümün de evcil hayvanlar için toksik oldugu saptanmistir; dolayisiyla bunlardan da kaçinilmalidir.

Süt, kediler için genel olarak toksik olmamakla birlikte, pek çok kedide laktoz intoleransi vardir ve dolayisiyla süt içmesi sonucunda kusma, ishal ve mide bulantisi ortaya çikabilmektedir.

Dogru miktarda dogru beslenme

Bununla birlikte, bayram dönemi boyunca evcil hayvanlara verilmemesi gereken zengin yemekler konusunda fazlasiyla hosgörülü davranmamiz nedeniyle siklikla biz suçluyuz. Tatil boyunca kedinizin asiri beslenmesi ya da saglikli olmayan atistirmaliklarla ödüllendirilmesi, onun fazladan kilo almasini saglayacaktir ve bu da, diyabet, artrit ya da kalp sorunlari gibi sagligin ciddi sekilde bozulmasi riskinde artisa yol açabilmektedir.

Ayrica, evinizde çok sayida insan olmasi nedeniyle, bayram tatilleri kediler için aslinda oldukça stresli olabilir. Rahatsizligi minimum düzeye indirmek için, onun rutin islerinin yani sira, Hill's™ Science Plan™ gibi kusursuz dengelenmis beslenme saglayan mamasina bagli kalin. Bir Hill's Science Plan mama tanecigi hem çok iyi bir ödül, hem de onun için en iyisidir. Kedinizi, zaman zaman mamasini değiştirerek, yas ve kuru mamayi bir arada vererek veya lezzet degisikligi yaparak da ödüllendirebilirsiniz. Bununla birlikte, önerilen günlük miktarlara sadik kalmalisiniz. Hill's Science Plan ürün gami, özel olarak kedinizin bireysel gereksinimlerine uygun olan nefis lezzet çesitleri içermektedir. Ve kediniz bu lezzetten hoslanmazsa, bu durumda paranizi iade etme garantisi de veriyoruz!

Bu nedenle, aile üyelerinizden ya da arkadaslarinizdan biri, kedinize bayram nedeniyle biraz ev yemegi vermeye çalisirsa, onlara, kedilere verilen ev yemeginin insanlardaki esdeger miktarinin yer aldigi asagidaki tabloyu gösterin! Örnegin 5 kg agirligindaki bir kedi için bir fincan süt, kalori açisindan eriskin bir insanin 4½ hamburger ya da 5 kalip çikolata yemesine esdegerdir ve 30 g çedar peyniri, 3½ hamburger ya da 4 kalip çikolataya esittir.

Özetle, kedinize ev yemeği vermeden önce bir daha düşünün!

Related Articles

 • Mevsimlerle İlgili Tavsiyeler

  Mevsimlerin değişmesi, yavru kediniz için yalnızca yeni maceraları değil, bazı tehlikeleri de beraberinde getirir. Aşağıdaki adımları takip ederseniz, takviminizdeki önemli olaylardan sizin kadar zevk alacaktır.
 • Kediler ve çocuklar

  154502253 Bir çocuk için yaşamında tüylü bir arkadaş kadar büyük zevk verecek çok az şey vardır ve neyse ki, kedilerin çoğu da, bir çocuğun kendisine bol bol ilgi göstermesinden hoşlanır.
 • Kediler ve hava durumu değişikliği

  Hava durumunun değişmesi, kedinizin ihtiyaçlarının da değişmesi demektir - yaz ve kış ayları, kediler için özellikle sorun oluşturur.
 • Altıncı ay sağlık kontrolü

  Altı aylık olduğunda, yavru kediniz için en iyisini istemek zorundasınız ve yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, mükemmel bir veteriner hekim bulmaktır.

Related Products

 • Prescription Diet™ i/d™ Feline Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ i/d™ Feline with Chicken

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline i/d™yüksek sindirilebilirliğe sahiptir ve gastrointestinal rahatsızlıklara sahip kedilerin tedavisine destek olur.<BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ Feline r/d™

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ kilo problemine sahip kedilerin beslenmesinde kullanılır.
 • VetEssentials™ NeuteredCat Mature Adult with Chicken

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span>VetEssensials NeuteredCat<sup>TM</sup> Lower Fat Mature Adult 7+ Chicken kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>