Kedinizin veteriner hekime götürülmesi

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Tips for better feline vet visitYaşamının bir döneminde kediniz, veteriner hekime huysuzluk yapacaktır. Bu huysuzluk çoğunlukla stres yaratan bir olay olmakla birlikte, bu durumu her ikiniz açısından kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Genellikle kucakta tanşınmaktan hoşlansa da, kedinizi evin dışındaki herhangi bir yere götürürken bir kedi taşıma çantası kullanın. Kediniz, alışık olmadığı bir yerde olduğunda ya da çevresinde tanımadığı insanlar varsa kolayca korkabilir. Arkadaş canlısı bir kedi bile ısırabilir, tırmalayabilir ya da kaçmaya çalışabilir.

Kediniz korktuğunda idrarını ya da dışkısını da yapabilir. Bir taşıma çantası, üstünüzü ya da bekleme odasının zeminini kirletmemesini garanti altına alacaktır. Kedi taşıma çantanızın tabanına alışık olduğu ve rahat bir minder koyun - çoğunlukla üzerinde uyuduğu bir şey ya da üzerine kokunuz sinmiş olan eski bir kumaş parçası kullanabilirsiniz. Kedi taşıma çantasını bir battaniye ya da havlu ile örtmeniz, kedinizin gevşemiş halde kalmasına da yardımcı olabilir. Kediler korktuklarında ya da güvensiz olduklarında saklanmayı severler ve banttaniyenin sağladığı karanlık ve koruma, onun kendisini güvende ve emniyette hissetmesini sağlayacaktır.

Alıştırma

Kediler, muayene edildikleri ve etraflarının yabancı görüntüler, kokular, insanlar ve hayvanlarla çevrili olduğu bir veteriner kliniğine gitmekten hoşlanma eğiliminde değildir. Kediniz taşıma çantasını ilk olarak onu veterinere götürmek için bu çantayı kullanmanızdan hemen önce gördüyse, anlaşılabilir bir biçimde, çantaya karşı güçlü bir nefret geliştirecektir.

Taşıma çantasını her gördüğünde saklanabilir ya da içine girmemek için dişleriyle ve tırnaklarıyla mücadele edebilir. Kedi taşıma çantasını her zaman ortada bırakmanız bu davranışı önlemeye yardımcı olabilir. Taşıma çantasının, kedinizin çevresinin alışılmış bir parçası olmasını sağlamalısınız. Arada sırada taşıma çantasına girdiğinde, çantanın 'iyi bir yer' olduğunu düşünmesi için kedinize ödül bisküvisi vermeniz gerekebilir.

Kedinizde taşıma çantasına karşı güçlü bir nefret geliştiyse, çantanın içine girmesi için kandırmak güç olabilir. Ödül bisküvileriyle onu taşıma çantasına girmesi için ikna etmeye çalışın ya da kediyi içine yerleştirirken, taşıma çantasını dik konumda tutması için birisinden yardım isteyin. Kediniz girmemekte kararlıysa onu zorlamaın, yalnızca taşıma çantasını bırakın. Kedinizin sakinleşmesine izin verin; daha sonra onu bir battaniye ya da havluya sararak hızla taşıma çantasına yerleştirin.

Veteriner kliniğindeyken taşıma çantasını kapalı tutun. Kapalı kalması, kedinizin kendini güvende hissetmeye devam etmesini sağlayacaktır. Diğer hayvanlara yakın oturmasına engel olamıyorsanız, bu durumda en azından gürültücü ya da taşkınlık yapan hayvanlardan uzak tutmaya çalışın.

Yardım isteyin

Konsültasyon zamanı geldiğinde, veteriner hekiminize onu tutması için yardım edip edemeyeceğinizi sorun. Ancak veteriner hekiminiz ve yardımcılarının rahatsız ya da korkmuş olan evcil hayvanları tutma konusunda son derece deneyimli olduğunu ve kedinizin canının yanmasını ya da zarar vermesini önleme konusunda teknik bilgileri olduğunu unutmayın.

O halde endişelenmeyin, kediniz iyi ellerde. Veteriner hekim kedinizin başına bir havlu örtebilir; yine bunun amacı da ona gizlendiği izlenimini vermektir.

Veteriner klinikleri çok hareketli yerler olabilir. Veteriner hekiminizle kediniz hakkında konuşmak için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, önceden plan yapmalısınız. Yoğun olan saatlerde söz konusu olduğunda, alabiliyorsanız daha uzun bir randevu alın ya da bu saatlerde gitmeyin. İnsanların işte olmadığı akşam saatleri, çoğunlukla veteriner kliniklerinin en yoğun zamanlarıdır.

Kedinizi düzenli olarak veteriner hekime götürmelisiniz. Bu yalnızca kedinizin bu deneyime alışmasını sağlamakla kalmayacak, veteriner hekimin de kedinize alışmasına olanak tanıyacaktır! Kedinizi bir veteriner hekimin görmesinden daha iyi olan şey, onun gereksinimlerini karşılayabilecek olan bir veteriner hekimin görmesidir.

Related Articles

Related Products