Kedinizin veteriner hekime götürülmesi

Published by
min read

Tips for better feline vet visitYaşamının bir döneminde kediniz, veteriner hekime huysuzluk yapacaktır. Bu huysuzluk çoğunlukla stres yaratan bir olay olmakla birlikte, bu durumu her ikiniz açısından kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Genellikle kucakta tanşınmaktan hoşlansa da, kedinizi evin dışındaki herhangi bir yere götürürken bir kedi taşıma çantası kullanın. Kediniz, alışık olmadığı bir yerde olduğunda ya da çevresinde tanımadığı insanlar varsa kolayca korkabilir. Arkadaş canlısı bir kedi bile ısırabilir, tırmalayabilir ya da kaçmaya çalışabilir.

Kediniz korktuğunda idrarını ya da dışkısını da yapabilir. Bir taşıma çantası, üstünüzü ya da bekleme odasının zeminini kirletmemesini garanti altına alacaktır. Kedi taşıma çantanızın tabanına alışık olduğu ve rahat bir minder koyun - çoğunlukla üzerinde uyuduğu bir şey ya da üzerine kokunuz sinmiş olan eski bir kumaş parçası kullanabilirsiniz. Kedi taşıma çantasını bir battaniye ya da havlu ile örtmeniz, kedinizin gevşemiş halde kalmasına da yardımcı olabilir. Kediler korktuklarında ya da güvensiz olduklarında saklanmayı severler ve banttaniyenin sağladığı karanlık ve koruma, onun kendisini güvende ve emniyette hissetmesini sağlayacaktır.

Alıştırma

Kediler, muayene edildikleri ve etraflarının yabancı görüntüler, kokular, insanlar ve hayvanlarla çevrili olduğu bir veteriner kliniğine gitmekten hoşlanma eğiliminde değildir. Kediniz taşıma çantasını ilk olarak onu veterinere götürmek için bu çantayı kullanmanızdan hemen önce gördüyse, anlaşılabilir bir biçimde, çantaya karşı güçlü bir nefret geliştirecektir.

Taşıma çantasını her gördüğünde saklanabilir ya da içine girmemek için dişleriyle ve tırnaklarıyla mücadele edebilir. Kedi taşıma çantasını her zaman ortada bırakmanız bu davranışı önlemeye yardımcı olabilir. Taşıma çantasının, kedinizin çevresinin alışılmış bir parçası olmasını sağlamalısınız. Arada sırada taşıma çantasına girdiğinde, çantanın 'iyi bir yer' olduğunu düşünmesi için kedinize ödül bisküvisi vermeniz gerekebilir.

Kedinizde taşıma çantasına karşı güçlü bir nefret geliştiyse, çantanın içine girmesi için kandırmak güç olabilir. Ödül bisküvileriyle onu taşıma çantasına girmesi için ikna etmeye çalışın ya da kediyi içine yerleştirirken, taşıma çantasını dik konumda tutması için birisinden yardım isteyin. Kediniz girmemekte kararlıysa onu zorlamaın, yalnızca taşıma çantasını bırakın. Kedinizin sakinleşmesine izin verin; daha sonra onu bir battaniye ya da havluya sararak hızla taşıma çantasına yerleştirin.

Veteriner kliniğindeyken taşıma çantasını kapalı tutun. Kapalı kalması, kedinizin kendini güvende hissetmeye devam etmesini sağlayacaktır. Diğer hayvanlara yakın oturmasına engel olamıyorsanız, bu durumda en azından gürültücü ya da taşkınlık yapan hayvanlardan uzak tutmaya çalışın.

Yardım isteyin

Konsültasyon zamanı geldiğinde, veteriner hekiminize onu tutması için yardım edip edemeyeceğinizi sorun. Ancak veteriner hekiminiz ve yardımcılarının rahatsız ya da korkmuş olan evcil hayvanları tutma konusunda son derece deneyimli olduğunu ve kedinizin canının yanmasını ya da zarar vermesini önleme konusunda teknik bilgileri olduğunu unutmayın.

O halde endişelenmeyin, kediniz iyi ellerde. Veteriner hekim kedinizin başına bir havlu örtebilir; yine bunun amacı da ona gizlendiği izlenimini vermektir.

Veteriner klinikleri çok hareketli yerler olabilir. Veteriner hekiminizle kediniz hakkında konuşmak için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, önceden plan yapmalısınız. Yoğun olan saatlerde söz konusu olduğunda, alabiliyorsanız daha uzun bir randevu alın ya da bu saatlerde gitmeyin. İnsanların işte olmadığı akşam saatleri, çoğunlukla veteriner kliniklerinin en yoğun zamanlarıdır.

Kedinizi düzenli olarak veteriner hekime götürmelisiniz. Bu yalnızca kedinizin bu deneyime alışmasını sağlamakla kalmayacak, veteriner hekimin de kedinize alışmasına olanak tanıyacaktır! Kedinizi bir veteriner hekimin görmesinden daha iyi olan şey, onun gereksinimlerini karşılayabilecek olan bir veteriner hekimin görmesidir.

Related Articles

 • Yavru kedinizin evde ilk günü

  Yeni bir yavru kedinin bir bakışıyla herkesin içine bir sıcaklık doluverir. Ancak evinize gelen bu şirin tüy yumağının, yaşamı boyunca bakıma ihtiyacı vardır.
 • Altıncı ay sağlık kontrolü

  Altı aylık olduğunda, yavru kediniz için en iyisini istemek zorundasınız ve yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, mükemmel bir veteriner hekim bulmaktır.
 • Mevsimlerle İlgili Tavsiyeler

  Mevsimlerin değişmesi, yavru kediniz için yalnızca yeni maceraları değil, bazı tehlikeleri de beraberinde getirir. Aşağıdaki adımları takip ederseniz, takviminizdeki önemli olaylardan sizin kadar zevk alacaktır.
 • Kediler ve hava durumu değişikliği

  Hava durumunun değişmesi, kedinizin ihtiyaçlarının da değişmesi demektir - yaz ve kış ayları, kediler için özellikle sorun oluşturur.

Related Products

 • VetEssentials™ NeuteredCat Mature Adult with Chicken

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span>VetEssensials NeuteredCat<sup>TM</sup> Lower Fat Mature Adult 7+ Chicken kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
 • VetEssentials™ NeuteredCat Young Adult Lower Fat Chicken

  <P>Kısırlaştırılmış kedilerde, kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3 kat daha fazla obezite ve üriner sistem problemi gözlenir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve "Kilo Kontrolü Formülü" ne sahiptir. Kilo Kontrolü Formülü (weight management formula), yağ yakımına ve kas oluşumuna yardımcı olur.  </P> <UL> <LI> Üriner sistem sağlığını destekleyen kontrollü mineral seviyeleri</LI> <LI> Vücuttan yüksek düzeyde besin maddesi emilimini sağlayan, yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler</LI> <LI> Yüksek kaliteye sahip içerikler sayesinde üstün lezzet - % 100 Memnuniyet Garantisi </LI></UL>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Light Mature Adult 7+ Cat Food with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Light Chicken ideal ağırlığın korunabilmesi için gereken kusursuz beslenmeyi temin eder. </P> <P>İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve yağ yakımına yardımcı olan L-karnitin katkısı mevcuttur. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler