Kedinizle Seyahat için Yararlı İpuçları

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediler pek de öyle mutlu gezginler değildirler - genellikle kendi bölgeleriyle güçlü bir bağ kurarlar ve yeni bir ortamda kendilerini çok savunmasız hissederler. Aileyle birlikte olma ve yeni bir maceraya atılma fikri bir kediyi, köpek kuzenlerini heyecanlandırdığı kadar heyecanlandırmaz.

Kedinizi bir tren/araba veya havayolu seyahatine çıkarmayı düşünüyorsanız onun uygun bir taşıma çantasında güvenli ve konforlu bir şekilde emniyete alındığından ve seyahatin sonunda, en azından yeni ortamına alışıncaya kadar kapalı tutulduğundan emin olmanız gerekmektedir. Elbette sık sık ebeveyni ile seyahat eden ve yeni bir ortamda panik olmayıp kaçmayan örnek bir kediniz de olabilir, ancak bu durumla pek sık karşılaşıldığı söylenemez.

Arabayla Seyahat

Bir kedinin araç içinde serbest olması çok tehlikeli olabilir - tehlike sürücüye dolanarak kazaya neden olmasıyla sınırlı kalmayıp, bir cam veya kapı açılırsa ya da bir kaza meydana gelirse kediniz kaçıp kaybolabilir.

Kedinizin seyahat sırasında idrar yapması, dışkılaması veya hastalanması ihtimaline karşılık temizlemesi kolay ve güçlü bir taşıma çantası almanız gerekecektir. Ayrıca seyahatiniz sırasındaki hava koşullarını da düşünün - hem mevcut hava durumunu, hem de varış noktanızdaki muhtemel sıcaklığı dikkate alın. Çok sıcak olma ihtimali varsa iyi bir hava akışı sağlayan bir taşıma çantası kullanın. Soğuk olacaksa da, iyi bir hava akışı sağlarken cereyan olmadan ısı sağlayacak bir çanta kullanışlı olacaktır. Taşıma çantasını aniden fren yapmanız durumunda güvencede olacak ama iyi hava akışı da olan bir yere yerleştirin, başka bir deyişle aracın arkasında bir sürü başka bavulun altına değil. Kedinizi bagaja koymayın ve hatchback araçların arka kısmına dikkat edin; havalandırma zayıf olabilir ve kediniz aşırı ısınabilir. Taşıma çantasını ön koltuklardan birinin arkasına sabitleyebilir veya koltukta sağlam bir şekilde tutulmasını sağlamak için emniyet kemerini kullanabilirsiniz.

Özellikle hava sıcaksa kedinizi düzenli olarak kontrol edin; bir aracın içindeki sıcaklığın nasıl hızla yükselebileceğini göz ardı etmeyin, bir şeyler atıştırmak üzere mola verip kedinizi araçta bıraktığınızda bunu aklınızdan çıkarmayın. Aracı gölge bir alana park edip camları açık bırakın - hava çok sıcaksa piknik yapın ve kedi aracın dışında taşıma çantasında veya tüm kapılar açık şekilde aracın içinde güvendeyken aracın yakınında yemek yiyin. Sıcak çarpması bir kedinin ölümüne neden olabilir.

Trenle Seyahat

Trenle seyahat edecekseniz elbette kedinizin kaçma ihtimali olmayan, ama taşıyabileceğiniz kadar hafiflikte sağlam bir taşıma çantasına ihtiyacınız olacaktır. Vagonu kirletmemesi için kedinizin idrar yapması ihtimaline karşılık sert tabanı olan bir çanta isteyebilirsiniz. Tabanına emici kağıt ve malzeme koyun ve yanınıza yedek örtüler alın. Trenin türüne ve mevcut alana bağlı olarak kedinizi muhtemelen taşıma çantası içinde kucağınızda taşıyabilirsiniz.

Uçakla Seyahat

Kedinizi uçak seyahatine çıkarmayı düşünüyorsanız epey önceden planlama yapmanız gerekir. Her havayolunun, evcil hayvanınızla seyahat edebilmeniz için uyguladığı kendi kuralları ve kısıtlamaları vardır. Birçok havayolu şirketi artık kedinizin uçak kabininde, önünüzdeki koltuğun altında seyahat etmesine izin vermektedir, bu yüzden uçmadan önce bu alanın boyutlarını kontrol edin. Bu konum için yumuşak kenarlı taşıma çantaları çok işe yarar. Aşı kayıtları veya sağlık sertifikası gerekiyorsa, uçmadan önce veteriner hekiminize uğramanız da gerekebilir. Çoğu kedi seyahatte sorun çıkarmaz, ama gebe bir kedinin veya üç aylıktan küçük kedi yavrularının seyahat etmesi önerilmez.

Varış Noktanıza Ulaşma

Varış noktanıza ulaştığınızda kedinizi bir odaya koyun ve güvenli, konforlu olduğundan ve patili dostunuzun kaçamayacağından emin olun. Kendiniz biraz daha rahat hissedinceye kadar yemekle pek ilgilenmese de kedinize su ve az miktarda mama verin. Günde iki kere mama vermek, kedinizi çağırdığınızda mama için size gelmeye teşvik edecektir. Kademeli olarak biraz daha çevreyi keşfetmesine müsaade edin ve çok uzağa gitmesini önlemek için düzenli yemek öğünleri ile geri gelmesini sağlayın.

Taşıma Çantası Kullanma

Kediler için taşıma çantasının ortaya çıkması, genellikle veteriner hekime ziyaret anlamına gelir, bu yüzden çantaya girmeye pek hevesli değillerdir! Seyahatten epey önce kedinizin taşıma çantasına veya seyahat kafesine alışması için ona zaman verin.

İçinde olmaktan hoşlanacağı bir yer hazırlayın - içinde ödül mamalarının ve seyahat sırasında da kullanılabilecek tanıdık kokuya sahip bir minderle taşıma çantasını konforlu bir yatağa dönüştürün. Kapağını açık bırakın ve kedinizin içine girip çıkması ve içinde uyuması için onu teşvik edin. Daha sonra seyahat zamanı geldiğinde kediniz en azından yakın çevresine aşina olur.

Birden çok kediniz varsa her birine daha iyi hava akışı, daha fazla alanı ve daha az aşırı ısınma ihtimali olan ayrı birer taşıma çantası ayarlamak en iyisidir. En iyi arkadaşlar bile seyahat sırasında stresli olabilir ve birbirine tipik olmayan, sinirli şekillerde davranabilir; bu yüzden ayrı taşıma çantaları her türlü yaralanmayı önleyecektir. Ama birbirlerini en azından görebilir ve duyabilirlerse, bu içlerini rahatlatacaktır.

Seyahat sırasında kedinizin rahatsızlanması ihtimaline karşılık yolculuktan dört ila beş saat önce mama vermeyi kesin. Evden çıkacağınız ana dek su verin ve seyahat sırasında mümkün olduğunda bunu tekrarlayın. Kafeslere takılan kaseler satın alabilirsiniz, kediniz seyahat sırasında bunları dökemez ve seyahatte bir gecikme olması durumunda kafesi açmadan doldurulmaları kolaydır.

Related Articles

Related products