Kedi Tırnaklarını Kesme Rehberi

$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir evcil hayvan ebeveyni olarak tüylerini taramak ve dişlerini fırçalamak gibi düzenli kedi bakımını ihmal etmemeniz önemlidir, peki ama kedinizin tırnaklarını kesmek listeniz de yer alıyor mu? Almalı!

Mobilyalarınızı sağlam tutmak ve ek olarak size masaj yaptığında canınızın acımasını azaltmak gibi başka sebeplerden dolayı kedinizin tırnaklarını kesmek önemlidir. Vetstreet, "Tırnakların en ucunu almak, bu sevgi dolu jesti sıkıntıdan çok keyif duyacağınız bir şeye dönüştürebilir," diye açıklıyor. "Kediniz için tırnaklarını kesmek, keskin ucu halıya takıldığında acı verecek tırnak kırılmalarını önleyebilir." İyi bir tırnak kesimi, kediniz koridorda koşarken duyduğunuz o "tık, tık, tık" sesini de azaltır.

İdeal olarak tırnak kesme işlemine, tüylü dostunuz daha yavruyken başlayın. Küçükten başlamanın en büyük avantajı elbette kedinizin buna alışması ve tırnak makasını çıkardığınızda çılgına dönmemesidir.

Kediniz daha yaşlıysa da endişelenmeyin kedinize manikür, pedikür yapma fırsatını kaçırmadınız. Biraz huysuzlanabilir, ama yine de denemeye değer.

Fluffy dark gray cat lying down with claws extended into carpet. The fur is gray fluffy

İhtiyacınız olan Aletler

Bir evcil hayvan mağazasından veya veteriner kliniğinden kedi tırnak makası satın alabilirsiniz. Bir diğer seçenek de bebekler için kullanılan, özellikle de kolay kavrama için bombeli sapı olan bir tırnak makası kullanmaktır.

Önce kedinizin tırnak makasına aşina olmasını sağlayın. Petcha, koklayabilmesi için tırnak makasını kedinizin yanına koymanızı öneriyor. Tırnak makasına sakin yaklaşırsa kedinizi ödüllendirin. Ardından "Tırnak makasına aşina olduğunda, tırnak makasıyla kedinizin patilerine ve parmaklarına dokunun, tırnak makasının patilerinin yakınında olmasına alıştırın." Kediniz tırnak makasının etrafında rahat davranıyorsa, makası ortaya çıkardığınızda kaçıp küçük, karanlık yerlere saklanma eğilimi daha az olacaktır.

Kedinizin Tırnaklarını Nasıl ve Doğru Uzunlukta Kesersiniz

 1. Banyo veya yatak odası gibi kapısı ve iyi aydınlatması olan küçük, güvenli bir yer seçin.
 2. Önceden malzemelerinizi hazırlayın: tırnak makası ve sonrasında uslu bir kedicik olduğu için ödüllendireceğiniz ödül mamaları.
 3. Yere oturun ve kedinizi, karnı yukarı bakacak şekilde kucağınızda sağlam şekilde tutun. Karnını okşayarak ve sakinleştirici sözlerle kedinizi rahatlatın.
 4. Kediniz ödül mamasına iyi tepki gösteriyorsa, rahatlamasına yardımcı olmak için bir tane verin.
 5. Başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak patisini hafif sıkıp tırnakların çıkmasını sağlayın.
 6. Hızlı tek bir hareketle tırnağın sivri ucunu kesin.

Kedinizin tırnaklarını ne kadar keseceğinize karar verirken kan damarlarının ve sinir uçlarının bulunduğu tırnağın pembe kısmı olan "canlı dokuya" çok yakın kesmeyin. Canlı dokunun kesilmesi, kanamaya ve acıya neden olur. Princeton Veteriner Hastanesi, canlı dokuyu keserseniz tırnağa az miktarda mısır nişastası veya un sürmenizi ve pıhtılaşmaya ve kanamayı durdurmaya yardımcı olmak için baskı uygulamanızı öneriyor. Bu noktada bu teşebbüsü başka bir güne bırakmak ve kedinizin duygusal olarak toparlanmasına izin vermek en iyisidir.

Tırnak Kesme Hakkında İpuçları ve Kaçınılması Gerekenler

Daha fazla huzursuzlanacağından kedinizi bir havluya sarmayın.

Tek oturuşta dört patinin hepsini kesmeyi hedeflemeyin. İşleme alışıncaya kadar günde bir patideki tırnakları kesmeye çalışın. Her seferinde tek tırnak kesmek de sorun değildir. VCA Hastanesi, "Amacın, evcil hayvanınızın ayaklarının ellenmesini ve tırnaklarının kesilmesini, olumlu bir sonuçla özdeşleştirmesi olduğunu," söylüyor. İyi davranışının ödüllendirilmesi kedinize bir gurur hissi, size de bir başarı hissi verir.

Zararın Neresinden Dönmeli

Tırnak kesme işlemi çok can sıkıcı bir durum haline geldiyse, veteriner hekiminizden veya tanınmış bir evcil hayvan kuaföründen randevu alma zamanı gelmiştir. Kedi tırnağı kesme kariyeriniz sona ermiş olabilir, ama nihayetinde hem siz hem de tüylü dostunuz için en iyi olan neyse onu yapmanız gerekir.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien, evinde iki Russian Blue ırkı kedisinin saltanat sürdüğü bir yazar, anne ve uzun süreli bir kedi ebeveynidir. Evcil hayvanlar, gebelik ve aile yaşantısı hakkında yazdığı yazılar Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de de yayınlanmaktadır. Kendisini Instagram'da ve Twitter'da @brovelliobrien adresinden bulup takip edebilirsiniz.

Related Articles

 • Kedinizle birlikte ev taşıma

  Evin taşınmasından daha stresli bir şey varsa, o da evinizi kedinizle birlikte taşımaktır. Ancak biraz dikkatli bir planlamayla, her şey sorunsuz bir şekilde yürümelidir.
 • Kedinizle birlikte seyahat

  Kedilerin çoğu yolculuk yapmaktan hoşlanmaz - çünkü onlar kendi ortamlarına bağlanırlar ve bu ortamdan uzaklaştıklarında kendilerini çok savunmasız hissederler.
 • Yavru kedinizin mükemmel tüyleri

  Yeni bir yavru kedi sahibi olan herkes, yeni sevimli arkadaşının sağlıklı, mutlu bir kedi olara büyümesini ister. Bu nedenle, yavru kedinizin sağlığını korumada oynadığınız rol önemlidir.
 • Pireler ve bağırsak kurtları

  Pireler, bağırsak kurtları ve akarlar son derece yaygındır dolayısıyla, yavru kediniz belli bir yerde onlara yakalanmamışsa, bu durum oldukça olağan dışıdır. İyi haber, parazitlerin zararlı olmaması ve kolayca temizlenmesidir.

Related products