Kediler eğitilebilir mi?

Yavru kedinizi eğitmek için, onun nasıl düşündüğünü ve davrandığını öğrenmelisiniz.
Are cats trainable?

Kediler, köpeklerden hoşlanmaz. Köpekler, 'liderlerini' (sizi) mutlu etmek isteyen ekip üyeleridir. Yavru kediniz, kendi mutluluğuna daha fazla ilgi gösterecektir!

Bununla birlikte, bir parça anlayış ve sabırla, yavu kedinizi eğitememeniz için hiçbir neden yoktur. Ve yaptıklarınız önemlidir. Her şeyden önce, ona kucağınızda durmayı öğretmezseniz, yavru kedinizin tüylerini nasıl tarayacaksınız ya da sağlığına nasıl dikkat edeceksiniz? Ve gerçekten onun mutfak tezgahınızın üzerinde aşağı yukarı dolaşmasını ister misiniz?

 

Temel prensipler

Kedilerin cezayı anlamadığı, farkına varacağınız ilk şeydir. İyi davranışın teşvik edilmesi çok daha etkilidir. Karışık gibi mi geliyor? Üç kuralı aklınızdan hiç çıkarmayın - saygı, pekiştirme ve ödül.

Haydi saygısını kazanın. Bir 'kedi dostu' olduğunuzu gösterecek şekilde davranmanız önemlidir. Örneğin kedilerin dik dik bakılmasından hoşlanmadığını ya da ani seslere ya da hareketlere tahammül edemediğini biliyor musunuz?

Pekiştirme yalnızca tutarlılığı ve tekrarlamayı ifade etmektedir. Yavru kediniz vazgeçmesini istediğiniz bir şey yaparsa (mutfak tezgahlarının üstüne sıçramak gibi), her zaman sakin ve kesin bir 'hayır' demelisiniz. Teşvik etmek istediğiniz bir şey yaparsa, her zaman ona büyük bir coşku gösterdiğinizden emin olmalısınız.

Ödüllerle doğrudan bağlantı oluşturun. İki tip ödül vardır - sizden gelen övgüler ve lezzetli bir ödül bisküvisi. Her ikisi de yavru kediniz için son derece motive edicidir.

 

Yavru kedinize kucağınızda durmanın öğretilmesi

Kedilerin çoğu kucağa alınmaktan hoşlanmaz ve yavru kedinizi daha erken alırsanız, buna daha kolay alışacaktır.

Pek çok kişi yavru kedisinin kötü alışkanlıklarını farkına varmadan öğrenir. Yavru kedilerini kucaklarına alıp, çırpınmaya başlayınca onu hemen yere bırakırlar. Bu şekilde yavru kedi de, çırpınması halinde kendi isteğini kabul ettirdiğini öğrenir.

Yavru kedinizi kucağınıza alıp, çırpınması halinde onu nazikçe, ancak sıkı sıkı tutmaya devam etmek daha iyi bir yaklaşımdır. Sakinleştiğinde, onu bol bol övün ve kucağınızdan indirin.

 

Tırmalama

Yavru kedinize tırmalamamayı öğretebilir misiniz? Hayır. Kediler tırmalamayı sever - tırmalama, aynı zamanda kaslarının uzamasını da sağlayan, doğal bir bölgesini belirleme şeklidir. Bu, mobilyaların mahvolmasını kabul etmek zorunda olduğunuz anlamına mı geliyor? Hayır. Yavru kedinize yalnızca tırmalamadavranışını başka bir yere yönlendirmeyi öğretmelisiniz.

Yavru kedinize bir tırmalama tahtaısı alın (pürüzlü yüzeyler özellikle dikkat çekicidir; bu nedenle halata benzer bir şeyle kaplanmış olan bir tırmalama ağacını tercih etmek isteyebilirsiniz). Tırmalama tahtasının yakınında yavru kedinizle oyun oynayın ve daha sonra bunu kullandığında, överek ve belki bir ödül bisküvisi vererek onu ödüllendirin.

Bir mobilya parçasını tırmalarsa, onu kendi kokusuyla işaretleyecektir; bu mobilyayı koku giderici bir ürün kullanarak temizlemeniz, onu tekrar aynı yere gelmekten vazgeçirebilir. Yavru kediler genellikle kaygan yüzeyleri tırmalamaya pek düşkün olmadığından, bazı insanlar, mobilya parçaları üzerine politene benzer bir örtü koymanın yararlı olduğunu düşünür.

 

Isırmaktan vazgeçirme

Oyun ısırması doğal bir yavru kedi davranışıdır. Yavru kediniz oyun sırasında ellerinizi ısırırsa, oyunu hemen bitirin. Ne yaparsanız yapın, elinizi aniden çekip kurtarmaya çalışmayın. Bu yalnızca oyunu daha da eğlenceli hale getirir! Oyuncaklar ve toplar, av olarak daha güvenli objelerdir.

Clicker eğitimi

Clicker eğitimi, hayvanları eğitmenin modern, bilimsel ve iyi bir yöntemdir. Daha önce ele alınmış olan aynı prensipler kullanılır; ancak yavru kedinizin, iyi bir davranışı belirten 'click' sesini de duyar.