Kedi Eğitimi

Bir kedinin nasıl eğitilebileceğini öğrenmek için bu makalelere göz atın. 

0 Sonuçları Sırala:

İlişki

Kedileri Eğitme Yöntemi 

Köpeklerde "liderlerini" memnun etme durumu varken kedilerin farklı olduğunu unutmamak lazım. Onlar kendilerini memnun etmekle daha fazla ilgilenirler! Kedinizin mobilyaları çizmemesini, mutfak tezgahlarına atlamamasını ya da oyun oynamayı bırakmasını istediğinizde bunun için sabır, saygı, pekiştirme ve küçük ödüller gerekecek.  

EĞİTİMLE İLGİLİ TEMEL İLKELER

Birincisi ve en önemlisi şu ki; kediler cezadan anlamaz. Doğru davranışları teşvik etmek çok daha etkilidir. İşe yaramaz gibi geliyor değil mi? Kesinlikle işe yarayacak. Vazgeçmesini istediğiniz bir şey yapıyorsa, ona nazikçe ve net bir şekilde 'hayır' deyin. Ve eğer teşvik ettiğiniz bir şey yapıyorsa, bütün sevginizi ve dikkatinizi ona verin. Ödül mamaları daima motive edicidir, bu nedenle elinizin altında bazı ödül mamalarından mutlaka bulundurun. (Fakat bunlardan çok fazla vermeme konusunda dikkatli olun.)

Tuvalet Eğitimi

Kediler doğası gereği temiz canlılardır, bu yüzden tuvalet kullanmayı zaten biliyor olması büyük bir ihtimaldir. Seninle yaşamak için evinize gelmeden önce tuvalet kutusunu hazırlayın. Evinizde yeterli alan varsa, ona birden fazla kutu sağlayın. Onları sessiz, sakin yerlere koyun ve her gün temizlemeyi unutmayın.

Yavru kedinizi sosyalleştirin

Kedilerin sosyalleşme aşaması çok kısadır. Aslında davranış ve sosyal gelişme için en kritik dönem 4.hafta ile 16. hafta arasıdır. Kedinizin sizinle yaşamaya başlamadan önce, özellikle de bir hayvan barınağından gelmişse, zaten insanlarla temas etmiş olma ihtimali yüksektir. Onu çocuklarla da tanıştırdığınızdan emin olun. Fakat öncesinde onları nazikçe oynamaları konusunda uyarın. Genel olarak, kendilerini yeni insanlar arasında rahat hissedene kadar bazı alıştırma hareketleri yapmak iyidir. Onu istediğinden daha fazla sosyalleşmeye zorlarsanız endişe duyabilir veya geri çekilebilir ve hatta bazen stresten ötürü sağlık sorunları yaşayabilir.