Yavru Kedinizi Eğitme Teknikleri

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeklere temel komutların öğretilebileceğini hepimiz biliriz. Peki ya kedinize? Kediler, köpekler gibi sosyal ırk değildir; bu nedenle köpeklerle aynı şekilde övülmekten hoşlanmazlar. Ancak zaten bildiğiniz gibi, kediler son derece zeki hayvanlardır ve çok çeşitli davranışları öğrenebilme becerisine sahiptir.

Tuvalet kağıdını çeken ve çiğneyen gri kedi.

Yavru kedi eğitimi

Büyürken evinizdeki kuralları öğrenebilmesi için yavru kedinizi mümkün olan en kısa sürede eğitmeye başlamanız önemlidir. Kedinizin perdelere tırmanmasını, mobilyalarınızı tırmalamasını veya sürekli mutfak tezgahına zıplamasını istemezsiniz. Yavru kedi eğitimi, zihinlerini ve vücutlarını aktif tutmaya, iyi sosyal beceriler ve davranışlar öğretmeye ve sizinle olan bağını güçlendirmeye yardımcı olur.

Kedilerin dikkat süreleri kısa olduğundan ve kolayca sıkılabildiklerinden eğitim oturumlarını kısa tutun. Kafasını karıştırmamak için bir oturumda, tek seferde bir komuta odaklanın. Yavru kedinizin farklı ortamlarda yanıt vermeye alışmasını sağlamak için evin birçok farklı yerinde komutların pratiğini yapın.

En kolay eğitim şekli, yavru kediniz istenmeyen davranışlar yaparken onu başka şeylere yönlendirmektir. Çeşitli oyuncaklar edinin ve yavru kediniz yapmaması gereken bir şey yapmaya başlarsa oyuncakla onun dikkatini yeniden yönlendirin. Oynayacak oyuncaklar olması, yavru kedinizi zihinsel ve fiziksel olarak meşgul tutacaktır (ve yapmaması gereken bir şeyi yapma olasılığını azaltacaktır). Oyun oynama heyecanını artırmak için oyuncaklara kedi nanesi de sıkabilirsiniz.

Yaygın kedi davranış sorunları

Eğitim yoluyla ele alınabilecek bazı yaygın görülen, sorunlu kedi davranışları vardır ve bu, siz ve yavru kediniz arasındaki bağı güçlendirmeye büyük ölçüde yardımcı olur.

 • Mobilya tırmalama.
 • İnsanlara ve diğer hayvanlara yönelik agresyon.
 • Kedi kutusu ve veteriner hekim ziyaretlerinden korkma.
 • İlaç verme konusunda zorluk.

Yavru kedinizi eğitmek için doğru yaklaşım

En yaygın eğitim tekniklerinden biri, ödüle dayalı eğitim olan olumlu pekiştirme eğitimidir. Örneğin, yavru kedinize oturmayı öğretmek istiyorsanız burnunun yakınında bir ödül tutun ve alnına doğru hareket ettirin (böylece burnu havaya kalkarken kalçasının yere inmesini umarız), daha sonra kalçası yere değer değmez ödülü verin. Yeterince tekrardan sonra, oturduklarında "otur" gibi bir sözlü ifade kullanın. Yavru kediniz kısa süre içinde sözlü ifadeyi dile getirdiğinizde davranışı yapabilecektir. Yavru kedinize taranırken sabit durmasını veya arabayla seyahat etmeye alışmasını öğretmek gibi yavru kedinizin eğitimine diğer açılardan yardımcı olmak için olumlu pekiştirme kullanabilirsiniz.

Şanslıysanız yavru kediniz öğrenmeye hevesli ve istekli olacaktır. Ancak sizi yok sayma ihtimali de vardır. Her yavru kedi farklıdır ve eğitim, sabrınıza yönelik bir test olabilir. Her gün eğitim vermek için küçük süreler ayırın. Evinizde başka kediler varsa hepsinin farklı kişiliklerinin olduğunu ve farklı şeyleri ödül olarak görebileceklerini unutmayın.

Kedilerin cezalandırmayı anlamadığının veya cezalara iyi tepki vermediğinin farkında olun. Cezalandırma, yavru kedinizi strese sokar ve sizden kaçıp saklanmasına yol açar. Bu, aynı zamanda davranışsal ve sağlıksal sorunlara da neden olabilir. İyi davranışı ödülle teşvik etmek, çok daha etkilidir ve bu ödül kafasını okşama, özel bir oyuncakla oynama ve/veya lezzetli bir ödül maması verme şeklinde olabilir. Bu ödüle dayalı eğitim, yavru kedinize iyi davranışı olumlu sonuçlarla ilişkilendirmeyi öğretir.

Kedinizde istenmeyen davranışları ele alma

Kedinizin yaramazlık yapmasının birçok nedeni olabilir. Evinizdeki yeni bir değişiklikten stres yaşayabilir, tıbbi bir rahatsızlığı olabilir veya davranışın istenmeyen bir davranış olduğunu anlamıyor olabilir. Kedinizin üzgün ya da size karşı sinirli olduğu için kötü davrandığını düşünüyor olabilirsiniz ancak durum genellikle bu değildir. Tırmalama gibi, çoğu kişinin "kötü davranış" olarak adlandırdığı davranışların aslında normal kedi davranışı olduğunu unutmamamız gerekir. İçgüdüsel ve kedilerin mutluluğu için önemli olduğundan bu davranışların çoğunu yok edemeyiz ve etmek istememeliyiz.

Cezalandırma yerine davranışı yeniden yönlendirme, yavru kedinizde iyi davranışı pekiştirme olasılığını yükseltir. Onu cezalandırmak, sizden korkmasına neden olabilir ve bu da çok daha fazla strese ve kötü alışkanlara yol açabilir ve aranızdaki bağa zarar verebilir. Onu, yapmasını istediğiniz davranışlara yönlendirebilirsiniz. Örneğin, kanepeyi tırmalıyorsa onu nazikçe tırmalama direğini taşıyın ve kanepe yerine onu tırmaladığında ödüllendirin. Yavru kedinizi, iyi davranışlar için de her zaman ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. İyi yaptığı bir iş için ödül verin. Bu eylemleri ödülle ilişkilendirmeyi öğrenecektir.

Yavru kedinin istenmeyen davranışının tıbbi bir sorunla ilgili olduğundan şüphelenirseniz her zaman anında veteriner hekim tavsiyesi alın. Genç ve küçük hayvanlar, yetişkinlere göre daha hızlı bir şekilde hasta olabilir.

İnceleyen: Dr. Emma Milne BVSc FRCVS ve Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

 • Kedi ve bebek | Hill's Pet

  Pek çok kedi sahibi için kedileri ailenin bir başka üyesini temsil etmektedir ve bu nedenle kedi, evlerinin sunduğu tüm kaynaklara herkesle eşit erişim hakkına sahiptir. Kedi açısından bu, evde ne zaman birisi olsa sıklıkla talep ettiği insan ilgisini içermektedir.
 • Kediler eğitilebilir mi? | Hill's Pet

  Yavru kedinizi eğitmek için, onun nasıl düşündüğünü ve davrandığını öğrenmelisiniz. Kediler, köpekler gibi değildir. Köpekler, 'liderlerini' (sizi) mutlu etmek isteyen ekip üyeleridir.
 • Yavru kedinizin tuvalet eğitimi | Hill's Pet

  Kediler doğal olarak çok temizdir ve şanslısınız ki, yavru kediniz kum kabını nasıl kullanacağını zaten annesinden öğrenmiş olacaktır. Yapmanız gereken tek şey, yavru kedinizin içinde rahat hareket edebileceği kadar büyük ve tabanını tamamen kumla kaplayabilecek kadar da küçük bir plastik kum kabı satın almak olacaktır.
 • Evinizi Yavru Kedi İçin Güvenli Hale Getirmenin 10 Kolay Yolu

  Ailenize yeni bir yavru kedi mi dahil oldu? Yeni tüylü dostunuzun kendisine ait olmayan eşyaları çiğnememesi, yutmaması veya çizmemesi için evinizde bazı önlemler almanız önemlidir. Daha yaşlı kediler daha uslu olabilir, ancak yine de onlar için de mobilyaları zarar veremeyecekleri hale getirme anlamında birkaç yöntem düşünmelisiniz. İşte evinizi kedi dostu bir ev haline getirmek için birkaç pratik öneri.

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Hairball & Indoor Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Hairball & Indoor +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Gelişmiş Lif Teknolojisi, kapalı ortamlarda yaşayan yetişkin kedilerde tüy yumağı oluşumunu azaltmaya yardımcı olur
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Hill's SCIENCE PLAN Sterilised +7 Olgun Yetişkin Kedi Maması

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »