Yavru Kedi Eğitiminde İtaat Teknikleri

Published by
min read

Eğitim seanslarını kısa tutun. Her seferinde tek bir komuta odaklanın ve bir kez öğrendiğinde sonrakine geçin. Komutları evin etrafındaki birçok yerde uygulayın ki her durumda size cevap vermeye alışsın. Eğitiminde clicker adı verilen ve basıldığında klik sesi çıkaran küçük bir plastik kutuyu yavru kedi eğitiminizin onu tüylerini fırçayla taramak için ayakta durmaya teşvik etmek ve arabayla seyahat etmeye alıştırmak gibi diğer yönlerine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Gray cat chewing and pulling on toilet paper.Hepimiz köpeklere temel komutlara uyma eğitimi verilebileceğini biliyoruz, peki bu durum kediniz için de geçerli mi? Kediler köpeklere göre daha bağımsız ve daha az sosyaldir, bu nedenle köpekler gibi övgü almayla ilgilenmezler. Fakat zaten bildiğiniz gibi, kediler oldukça zeki hayvanlardır ve çeşitli davranışları ve oyunları öğrenme yeteneğine sahiptirler.

Bir Yavru Kediyi Eğitmek

Kedinizi mümkün olan en kısa sürede eğitmeye başlamak önemlidir, böylece evinizin sınırlarını ve bunlara saygı duymayı büyürken öğrenebilir. Kedinizin çöpleri kazmasını, mobilyalarınıza zarar vermesini veya sürekli olarak mutfak tezgahınıza atlamasını istemezsiniz. Yavru kedi eğitimi, onun aklını ve vücudunu aktif tutmasına, olumlu sosyal beceri ve davranışları öğrenmesine ve sizinle olan bağının güçlenmesine yardımcı olur.

Yavru kedinizi eğitirken etrafında bol miktarda oyuncak bulundurmanız gerekir. Yapmaması gereken bir şeyi yapmaya başladığında dikkatini oyuncaklara yönlendirin. Bu oyuncakları kötü davranışlardan kaçınmak için bir ödül olarak düşünün. Etrafta oynamak için oyuncak bulunması yavru kediyi zihinsel ve fiziksel olarak meşgul tutacaktır. Ayrıca onu oyun oynamaya teşvik etmek için oyuncakların üzerine kedi nanesi kokusu serpebilirsiniz.

Kediler Arasında Yaygın Davranış Problemleri

Kedinizin eğitimi sırasında ele alınabilecek ve sizi baş ağrılarından kurtararak kedinizin ihtiyaçlarıyla uyum içinde olmanızı sağlayacak birkaç yaygın kedi davranış problemi mevcuttur.

 • Mobilyaları çizmek
 • Eşyalara koku bırakmak
 • Tuvaleti yaparken tuvalet kabını kullanmamak
 • İnsanlara veya diğer hayvanlara karşı saldırganlık sergilemek
 • Stres
 • Korku ve kaygı
 • Aşırı tüy dökme veya aşırı kaşıma veya ısırma gibi kompülsif davranışlar

Bir Kediyi Eğitmenin Yöntemi

Eğer şanslıysanız, kediniz komutlarınızı öğrenmeye istekli ve hazır olacaktır. Ancak, sizi ciddiye almama olasılığı da vardır. Her kedi birbirinden farklıdır ve onu eğitmek sabrınızı aşırı zorlayabilir. Onunla çalışmak için her gün az miktarda da olsa zaman ayırın. Evinizde başka kediler varsa, her birinin farklı kişilikleri olduğunu ve farklı şekilde eğitilmeleri gerektiğini unutmayın.

Kedilerin cezayı anlamadıklarını veya buna doğru şekilde tepki vermediklerini unutmayın. Cezalandırma çoğu zaman kedinizin sizden kaçarak saklanmasına ve ayrıca davranış ve sağlık sorunlarına neden olabilecek boyutta strese neden olabilir. İyi davranışları bir ödülle teşvik etmek çok daha etkilidir ve bu ödül övgü ve/veya lezzetli bir ödül maması şeklinde olabilir. Bu ödül merkezli eğitim, kedinize iyi davranışları pozitif sonuçlarla ilişkilendirmeyi öğretir.

En yaygın kedi eğitme tekniklerinden biri, ödül merkezli bir diğer eğitim şekli olarak basıldığında klik sesi çıkaran küçük bir plastik kutu olan clicker ile verilen eğitimdir. Örneğin, kedinize oturmasını öğretmek istiyorsanız, oturur oturmaz clicker aletine tıklayın ve ona küçük bir ödül maması verin. Sonunda, yeterince tekrar yapıldığında, tıklama sesi ile davranış ve ödül arasında ilişki kurmayı öğrenir.

Eğitim seanslarını kısa tutun çünkü kedilerin dikkati kısa sürede dağılır ve çabuk sıkılabilirler. Her seferinde tek bir komuta odaklanın ve onu öğrendiğinde bir sonraki komuta geçin. Komutları evin etrafındaki farklı noktalarda uygulayın ki farklı durumlarda size cevap vermeye alışsın.

Kedinizin Kötü Davranışları Nasıl Ele Alınır

Kedinizin bu davranışının arkasında evinizdeki yeni bir değişiklikten dolayı stresli olması, tıbbi bir problemi bulunması veya davranışının yanlış olduğunu bilmiyor olması gibi pek çok neden olabilir. Kedinizin size bozulduğu veya kızgın olduğu için bu kötü davranışta bulunduğunu düşünüyorsanız genellikle yanılıyorsunuz demektir.

Onu cezalandırmak yerine davranışın yönünü değiştirmek, onu tekrar doğru yola yönlendirme anlamında daha yüksek bir şansa sahiptir. Onu cezalandırdığınızda kendisini tehdit altında hissedebilir, bu da sonuçta daha fazla stres ve kötü alışkanlığa yol açabilir. Senden korktuğunda bu durum aynı zamanda aranızdaki bağa da zarar verecektir. Ancak yine de istenmeyen davranışları hakkında haberdar edilmesi gerekir. Bunu yapma yollarından biri, kötü davranışları rahatsız edici şeylerle ilişkilendirmektir. Örneğin, kediler parfüm ve narenciye kokusu gibi bazı kokulardan rahatsız olur. Kedinizi gitmesini istemediğiniz yerlerden uzak tutmak için pamuk yumaklarını bu kokulara batırabilirsiniz. Kedinizi doğru davranışlarından ötürü övmeyi kesinlikle unutmayın. Doğru yapılan her davranış için ona bir ödül maması verin ve eylemleriyle kazandığı ödülleri ilişkilendirmesini sağlayın.

Related Articles

Related products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor Mature Adult 7+ Cat Food with Chicken

  Gelişmiş Lif Teknolojisi, kapalı ortamlarda yaşayan yetişkin kedilerde tüy yumağı oluşumunu azaltmaya yardımcı olur
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor Adult Cat Food with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat Chicken evde yaşayan kedilerin beslenmesi için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. </P> <P><B>
  Buy Now »
 • VetEssentials™ NeuteredCat Mature Adult with Chicken

  Kısırlaştırılmış kediler 3 kat daha fazla kilo almaya ve üriner sistem rahatsızlıklarına yakalanmaya meyillidir.  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span>VetEssensials NeuteredCat<sup>TM</sup> Lower Fat Mature Adult 7+ Chicken kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına özel formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve eşsiz kilo kontrolü formülüne sahiptir. <br><b><br></b>
  Buy Now »
 • VetEssentials™ NeuteredCat Young Adult Lower Fat Chicken

  <P>Kısırlaştırılmış kedilerde, kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3 kat daha fazla obezite ve üriner sistem problemi gözlenir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve "Kilo Kontrolü Formülü" ne sahiptir. Kilo Kontrolü Formülü (weight management formula), yağ yakımına ve kas oluşumuna yardımcı olur.  </P> <UL> <LI> Üriner sistem sağlığını destekleyen kontrollü mineral seviyeleri</LI> <LI> Vücuttan yüksek düzeyde besin maddesi emilimini sağlayan, yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler</LI> <LI> Yüksek kaliteye sahip içerikler sayesinde üstün lezzet - % 100 Memnuniyet Garantisi </LI></UL>
  Buy Now »