Küçük Köpek Irkları: Bilmeniz Gerekenler

Published by
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Küçük ırk köpeklerin tatlılığını kimse inkar edemez. Ancak tek özelliklerinin bu olduğuna inanıyorsanız tekrar düşünün! Küçük ırklar ve süs köpekleri minik olabilir ancak daha büyük ırklarda bulabileceğiniz tüm özellikleri, bu köpek ırklarında da bulabilirsiniz yalnızca daha minik bir paket olarak. Bu küçük ırk köpeklerin kendi kişilikleri olmadığı anlamına gelmez. Küçük ırk köpek sahiplenmenin sizin için doğru olup olmayacağını merak ediyorsanız küçük ırk köpeklerle ilgili bazı önemli bilgileri öğrenmek için okumaya devam edin.

Küçük Köpek Irklarının Çeşitliliği

Bir kadının omzundan etrafa bakan şirin bir Yorkshire Terrier köpek

İnsanlar genelde küçük ırk köpekleri düşünürken UK Kennel Club'ın Süs Köpeği ırklarına ait olan Yorkshire Terrier veya Bişon Çuha gibi en küçük köpek ırkları akıllarına gelir.

Ancak küçük ırk köpekler neredeyse her ırk grubunda bulunabilir. Örneğin, küçük Dakhund'lar aslında Kennel Club'ın Tazı Grubunda yer alırken, Rat Terrier ve Jack Russel Terrier'ler, Terrier Grubunda yer alır.

Küçük ırk bir köpek seçerken bir köpeğin ait olduğu grubun karakteristik özelliklerinin, köpeğin mizacını ve kişiliğini boyutundan daha çok etkileyeceğini unutmamak gerekir. Birçok küçük ırk köpek, özellikle de süs köpeği ırkları şehir hayatına uygun olsa da haşerat ve bazı küçük nesneleri yakalayıp getirmeleri için çiftleştirilmiş Dakhund ve bazı terrier ırkları, avcılık içgüdülerini kullanabilecekleri köy yaşamlarında veya bir çiftlikte de kendilerini evinde hissedebilirler.

Aklınızda bulundurmanız gereken esas nokta, büyük ırklarda olduğu gibi küçük ırkların da mizaçlarının ve fiziksel gereksinimlerinin farklı olabileceğidir. Sahiplenmeyi düşündüğünüz her ırkı bütün ayrıntılarıyla araştırmak ve ailenize ve yaşam tarzınıza uyum sağlayacağından emin olmak önemlidir.

Küçük Köpeklerin Harika Özellikleri

Küçük ırk köpekler birçok avantaja sahiptir. Belirtildiği gibi, rahat ve mutlu olmak için genelde daha küçük bir alan onlara yeterli olacağından bir dairede veya küçük bir evde yaşıyorsanız küçük ırk köpekler iyi bir tercihtir. Ancak daha küçük olmaları, küçük bacaklarına egzersiz yaptırmak için alana ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Genelde bastırılmış bir enerjiye sahiplerdir, bu yüzden oynayabilecekleri bir bahçeniz yoksa yakınlardaki köpek dostu bir park veya yürüyüş parkuru idealdir. Küçük ırk köpekler genelde büyük ırk köpeklere göre daha az mama tüketirler ve temel bakım masrafları daha azdır. Büyük ırk köpeklere göre daha az tüy dökerler (toplamdaki tüy miktarlarına göre) ve daha az (veya en azından daha küçük) dağınıklığa neden olurlar. Tasmayla veya taşıyarak kontrol etmek daha kolaydır. Bir sincabın arkasından koşmaya çalışan 10 kg bir yavru köpeği mi yoksa 40 kg bir devi mi tutmaya çalışmayı tercih edersiniz? PDSA'ya göre küçük ırk köpekler genelde büyük ırklara göre daha uzun ortalama yaşam süresine sahiptir.

Küçük Irk Köpek Bakımının Zorlukları

Küçük ırk köpek bakmanın avantajlarına rağmen birçok zorluğa da vardır. Sağlıkları söz konusu olduğunda dayanıklı olsalar da, küçük vücutları daha hassastır ve özellikle düşürüldüklerinde, onlarla sert oynandığında veya çok yüksek bir mobilyadan düştüklerinde veya zıpladıklarında kolayca yaralanabilirler. Bu nedenle, özellikle süs köpekleri genelde küçük çocukları olan evler için uygun değildir ve daha büyük çocukların da gözetlenmesi ve küçük köpeklere nasıl davranacağının kendilerine öğretilmesi gerekir. Birçok küçük ırk trakea çökmesi veya diz büküldüğünde dizin yanlış konuma oturmasıyla oluşan patella luksasyonu gibi çeşitli birçok hastalığa yatkındır. Evcil hayvanınızda bu veya başka hastalıkların olup olmadığını öğrenmek için her zaman veteriner hekiminize danışmanız önemlidir çünkü bu durumlarda özel bakım talimatları verebilirler. Örneğin, evcil hayvanınızda trakea çökmesi görülürse standart tasma ve kayış yerine göğsünü saran bir tasmaya ihtiyacı olabilir.

Küçük ırk köpeklerin genelde sarılmayı seven kucak köpekleri olduğu düşünülür ancak aslında küçük ırklar enerji doludur ve hatta bazılarının diğer ırklardan daha fazla egzersiz ihtiyacı bulunur. Uzun yürüyüşlere çıkmayı sevmiyorsanız veya köpeğinizin koşup oynayabileceği geniş bir bahçeniz yoksa tüm egzersiz ihtiyacını evin içinde oynayarak giderebilen bir ırk edinmeyi düşünün. Küçük ırklar çoğunlukla enerji doludur. Diğer köpekler kadar uzun süreli oynamasalar veya egzersiz yapmasalar da kısa ve sık oyun süreleri ihtiyaçları olan egzersizi yapmalarına yardımcı olur. 2021'de Helsinki Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, en agresif köpek ırklarının üçte ikisinin küçük ırklar (Minyatür Schnauzer ve Minyatür Poodle) olduğunun görüldüğünü de unutmamak gerekir. Araştırmacılar, agresif yapının büyük oranda korkusuzlukla ilişkili olduğunu, minik boyutlarıyla küçük köpekleri tedirgin ve savunmasız hissettirerek harekete geçme gücü hissettiklerini belirttiler. Ayrıca, agresif davranışların eğitim eksikliği ve tehditkar olmadığı, hatta tatlı göründüğü için bu davranışlara izin veren evcil hayvan ebeveynlerinin fazla şımartmasıyla aşırıya kaçabileceğini de belirttiler. Buradan çıkarılan ders; dost canlısı, iyi huylu bir köpek yetiştirmek için doğru sosyalleşme ve itaat eğitiminin büyük köpekler için olduğu kadar küçük köpekler için de önemli olduğudur. Çok şirin oldukları için küçük ırk köpek dostunuza bebek gibi davranma dürtünüze engel olamayabilirsiniz. Küçük olabilir ama o bir köpek ve diğer köpekler gibi onu da eğitmenizi ve yönlendirmenizi bekliyor.

Küçük Köpeklerin Beslenme Gereksinimleri

Siyah ve kırmızı baklava desenli bir süveter giymiş ve bir kap dışından mama yiyen tarçın rengi Şivava.Küçük ırk köpekler toplamda büyük ırk köpeklerden daha az mama tüketse de aslında küçük ırkların kalori ihtiyacı daha fazladır. UK Kennel Club, küçük ırk köpeklerin enerjilerini, büyük ırk köpeklerden daha hızlı yaktığını ancak daha küçük midelere sahip olduklarını da belirtmektedir. Yani, küçük ırk veya süs köpeğinizin daha küçük porsiyonlarda, yüksek kalori içeriğine sahip öğünler yemesi ve büyük ırk bir köpekten daha sık yemesi gerekir. Büyümekte olan yavru köpeklerin zayıflığa ve yorgunluğa, kas titremesine, nöbetlere ve hatta ölüme yol açabilen hipoglisemiyi, yani düşük kan şekerini önlemek için daha da sık beslenmesi gerekir.

Küçük ırk köpeğinizin, küçük ırklara özel olarak üretilmiş ve daha büyük ırklar için üretilen mamalara göre kalori açısından daha yüksek küçük ırk mamalarıyla besleyerek doğru miktarda kalori almasını sağlayabilirsiniz. Daha uzun yaşam ömrüne sahip olan küçük ırk köpekler, serbest radikallere daha uzun süre maruz kalmalarından oluşan hasarı önlemeye yardımcı olabilecek yüksek antioksidan içeren mamalardan faydalanabilirler.

Küçük köpekler genelde büyük kişiliklere sahiptir. Bu, onların hem çok eğlenceli olmalarını, hem de doğru koşullarda ideal bir arkadaş olmalarını sağlar. Artık küçük ırk köpeklerde karşılaşabileceklerinizi bildiğinize göre, eviniz için doğru olan küçük köpek ırkını kendinizden emin bir şekilde seçebilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, yazılarını kucağındaki tüylü bebekleriyle yazdığı Tulsa, Oklahoma'dan bir evcil hayvan annesi, evcil hayvan blog ve roman yazarı.

 

İlgili Yazılar

 • Ayrılık kaygısı

  Dogs running Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir. Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır.
 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi

  Dogs running Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Çiğnerken zararlı olabilir

  Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.
 • Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

  Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır.

İlgili Ürünler