Erkek Köpekler Kızgınlığa Girer mi?

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Muhtemelen dişi köpeklerin kızıştığını duymuşsunuzdur - peki ya erkekler? Erkek köpekler de kızışır mı? Kızışıyorsa bu ne kadar sürer? İşte evcil hayvan ebeveynlerinin bilmesi gerekenler.

Kızışmış Erkek Köpekler?

Erkek köpekler kızgınlığa girer mi? Kısaca: Hayır. "Kızışma" dişi köpeklerin, erkeklerle çiftleşmeye hazır oldukları üreme döngülerindeki zamanı ifade eder. American Kennel Club'a göre erkek köpekler kızışmaz; buna karşılık yaklaşık 6 aylıkken üreyebilir duruma geldikten sonra tüm yıl boyunca çiftleşebilirler.

Dog sniffing the hind quarters of another dog.

Bir köpeğin ırkı ve boyu, ilk kızışma zamanında bir rol oynar, ama genel olarak konuşmak gerekirse çoğu köpek yaklaşık 6 ay civarında cinsel olgunluğa erişir - bazı köpekler dört aylıkken bile kızışabilirken büyük ve dev ırkların ilk kızışma döngüsüne girmesi iki yıla kadar uzayabilir. Kızışma döngüsü her altı ila sekiz ayda bir gerçekleşir ve yaklaşık üç hafta sürer. Kızışma döneminde dişi bir köpek erkek köpeklere özellikle çekici gelir ve şişmiş vulva, vajinal kanama ve daha sık idrara çıkma yaşayacaktır.

Kızışmış Bir Dişinin Çevresindeki Erkek Köpeğinizle İlgilenme

Her ne kadar erkek köpekler kızışmasa da kızışan dişi köpekler, onların üzerinde çok büyük bir etki yaratır.

Bir dişi köpek kızışma dönemine girdiğinde, kokuyu alan erkek köpekleri cinsel olarak uyardığı kanıtlanan Metil p-hidroksibenzoat isimli bir feromon yayar. Bu elbette kasıtlıdır - fakat siz ve dört ayaklı dostunuz için tam bir kaos yaratabilir. Kısırlaştırılmamış bir erkek köpek, civardaki kızışmış bir köpeğin kokusunu aldığında tüm odak noktası o köpek olacaktır. Dişi köpeğin döngüsü boyunca erkek köpek yemek yemeyi kesebilir, işaretlemesini artırabilir, giderek saldırganlaşabilir ve kızışmış dişi köpeği arayıp bulmayı saplantı haline getirebilir.

Kısırlaştırılmamış bir dişi köpeğin yakınında yaşayan kısırlaştırılmamış bir erkek köpeğiniz varsa, çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız kızışma dönemindeyken o dişi köpekten olabildiğince uzak durun. Erkek köpeğinizi bol miktarda bağımsız egzersiz ve aktivite yapmaya çıkarın ve elinizden geldiğince dikkatini başka yere yönlendirmeye çalışın. Bu zamanlarda belirli feromon spreyleri yararlı olabilir, özellikle de en baştan iki köpek arasında belirli bir mesafe varsa. Bu spreylerden herhangi birini kullanmadan önce veteriner hekiminize danıştığınızdan emin olun.

Kısırlaştırma Nasıl Yardımcı Olabilir

Jack Russell Parson dog runs in a field of grass.

Erkek köpeklerin kısırlaştırılması, işaretleme, binme ve dolaşma gibi cinsel olgunlukla ilişkili olumsuz davranışların birçoğunu törpülemeye yardımcı olabilir. Belirli türde saldırganlıkları da azaltabilir. Kısırlaştırma, iyi huylu prostat hiperplazisi (büyümüş prostat bezi), anüs çevresi tümörler ve fıtıklar, testiküler tümörler ihtimalini azaltmaya yardımcı olabilir.

Artık biliyorsunuz: Erkek köpekler kızışmaz. Ama bu onların cinsel olgunluklarının, onlar veya evcil hayvan ebeveynleri için daha kolay olduğunu belirtmez. Özellikle kısırlaştırılmamışsa köpeğinizin davranışlarıyla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için veteriner hekiminize danıştığınızdan emin olun.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila kelimelerin gücüne ve bir mesajın hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir ve röportajlar, hayalet yazılar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgusal olmayan yazıları içerir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şey için bir inek. Fairfield Üniversitesi'nden M.F.A derecesi ile mezun oldu. Yaratıcı Yazarlık alanında.

Related Articles

 • Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

  Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır.
 • Yavru Köpeğimin Vücut Dilini Nasil Anlayabilirim?

  Kuyruk sallama ve duruş gibi şeyler dahil yavru köpeğinizin davranışlarını vücut dilinden nasıl okuyacağınızı ve bu davranışın, yaşla birlikte nasıl değiştiğini öğrenin.
 • Yavru köpeğiniz niçin havlıyor?

  Havlama tamamen normal bir köpek davranışıdır ve yavru köpeğinizin büyüyüp havlayan bir köpek olması beklenen bir durum olmalıdır. Köpeğinize havlamayı bırakma eğitimi verebileceğinizi düşünmeniz gerçek dışıdır ve hatta adil değildir ancak havlamayı kontrol altına almayı başarabilirseniz, siz, aileniz ve komşularınız daha mutlu olacaksınız.
 • Yavru Köpek Zaman Çizelgesi: Yavru Köpekler Yetişkin Bir Köpek Olurken Nasıl Büyür & Gelişir

  Yavru köpekler ne zaman katı gıda tüketmeye başlar? Yavru köpekler ne zaman aşılanmalıdır? Yavru köpeğinizin gelişiminin hangi döneminde olduğunu öğrenmek için gelişim-zaman çizelgemizi kullanın.

Related products