Köpeğiniz Size Ne Anlatmaya Çalışıyor?

$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kelimeler, insanların iletişiminde önemli olabilir, ama köpekler duygularını beden dili ve seslerle aktarır. Köpeğiniz sizin kelimelerinizi anlıyor olabilir, hele de otur, yat, bekle gibi basit komutlar konusunda onu eğitmek için çaba harcadıysanız; sizin de köpek beden dilini anlamak ve tercüme etmek için çalışmanız gerekir.

Sesler

Bir gün köpeğiniz konuşmaya başlarsa telefonunuzu çıkarıp videosunu çekin ve hızlıca ünlüler kervanına katılın. Ama o zamana dek köpek beden dilinin şifresini çözmek için çok bariz olmayan sesli ipuçlarını takip edin. Köpekler, fiziksel varlıklarıyla iletişim kurar; bununla birlikte ne düşündüklerini veya hissettiklerini anlayabileceğiniz bazı sesli işaretler de vardır.

Hızlı Soluma

Köpeğiniz sakinse sessiz bir şekilde hızlı soluyabilir. Hatta o kadar belli belirsiz olabilir ki bunu hafif soluma olarak adlandırabilirsiniz. Köpekler mutluyken veya enerji doluyken hafif bir şekilde hızlı soluyabilir. Köpeğinize yürüyüşe çıkalım dediğinizde soluğu biraz şiddetlenecektir. Köpekler gerginken de hızlı solur.

Şiddetli ve hızlı soluma, yakından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Köpeğinizde ciddi bir sorun olduğunun işareti olabilir. Köpekler çok sıcakladıklarında veya bir travma ya da kronik hastalık geçirirken hızlı solurlar. Köpeğinizin hızlı solduğunu fark ettiğinizde dinlenmelerine izin verin ve onu serinletin. Hızlı soluma uzun süre devam ediyorsa, altta yatan bir sağlık sorunu olmadığından emin olmak için veteriner hekiminizi arayıp kontrol için randevu alın.

İnleme

İnleme, tanıması zor bir sestir. Vetstreet, inlemenin köpeğin ilgi veya mama gibi bir şey "isteme" yöntemi olabileceğini söylüyor. Köpek heyecanlı veya enerjik hissediyor olabilir. Başka köpeklerse strese tepki olarak inler. Yaralı veya hasta bir köpek, sıkıntısını anlatmak için inleyebilir. Diğer beden dili ipuçlarında olduğu gibi köpeğinizin neden inlediğini anlayabilmek için diğer göstergelere de bakmak önemlidir.

Köpeğinizle daha fazla vakit geçirdikçe yavaş yavaş, farklı inleme türlerini ayırt etmeye başlayacaksınız. Beden diline dair ipuçları ile birlikte bazı köpekler, onlara odaklanmadığınız için inleyip sizin ilginizi çekmeye çalışacaktır. Bazı köpeklerse inleyecek ve gidip kapıda oturarak tuvalete gitmek istediklerini size söyleyecektir (bu sizin köpeğinizse tuvalet eğitimini başardığınız için tebrikler). İnlemenin olumsuz bir çağrışımı vardır, ama bu durumda köpeğinizin inlemesi iyi bir şeydir ve hatta sevimli bile görünebilir. Ancak köpeğiniz mutlu olduğunu veya dışarı çıkmak istediğini gösteren üstü kapalı ipuçları olmadan inliyorsa, ilgilenmeniz gereken altta yatan bir sağlık sorunu olabilir. Köpeğiniz sorunun ne olduğunu size söyleyemeyeceğinden, tedbirli olmak adına onu veteriner kliniğine götürmek ve kontrol ettirmek en iyisidir.

Havlama

Havlama, insanların bağırmasına çok benzerdir. Köpeğiniz kendini ifade etmeye çalışmaktadır ve hislerini anlatabileceği tek yol havlamaktır. Köpek havlaması farklı tonlarda olur ve her ne kadar bir kısmı daha tehditkar olsa da bir köpeğin havlamasına dikkat etmek daima önemlidir. Kesintisiz hızlı havlama genellikle bir uyarıdır. Köpeğiniz kendi bölgesinde postacı gibi birisini fark etmiş olabilir ve ev arkadaşlarını (ve mahalledeki diğer köpekleri) bilgilendirmek istiyordur. Yüksek, derin havlamalar genellikle yabancılara bir ikazdır: "Bir adım daha yaklaşma, sana güvenmiyorum." Onların tavsiyesine uyun ve temkinli ilerleyin. Son olarak kesik havlama, çoğunlukla yaralı bir köpekten çıkar. Kesik havlayan bir köpekle karşılaşırsanız yardım isteyin. Acil bakıma ihtiyaç duyuyor olabilir; ama unutmayın ki yaralı bir köpek aynı zamanda sakınan bir köpektir ve bu yüzden sizin endişenizi bir yardım çabası olarak değil, bir tehlike sinyali olarak görebilir.

Ulumak, köpeklerin kurt atalarından kalan havlamaya benzer bir sestir. Varlıklarını bildirmenin yanında civardaki diğer köpeklerle iletişim kurmak için çıkardıkları yüksek perdeden uzun süreli bir ses tonudur. Yüksek ve rahatsız edici bir ses olsa da sadece köpeğinizin bir başka iletişim yoludur.

Şarkı Söyleme

Hayır, köpeğiniz muhtemelen dünyadaki bir başka pop star değildir; ama köpekler havlamalarını neredeyse şarkı söyler gibi seslendirebilirler. Bu tipik olarak köpekler mutluyken duyulur. Siz piyano çalarken şarkı söylemeyi seven, eve döndüğünüz için ne kadar mutlu olduklarını söyleyen veya sizinle oynamaktan ne kadar keyif aldıklarını anlatan köpekler görmek mümkündür. Bu tür bir ses çıkarma, sadece size iyi bir ruh halinde olduklarını göstermelerinin bir yoludur.

Vücut

Bir köpeğin duruşu ve diğer beden diline dair ipuçları, ruhsal durumları hakkında sizi uyarmanın yollarıdır. Vücutlarını nasıl tutuyorlar? Kendilerini olduklarından büyük göstermeye mi çalışıyorlar? Yoksa yaklaştığınızda yere yakın küçülüyor gibi mi görünüyorlar?

Tüyler

Bir köpeğin size karşı saldırganlaşabileceğinden kaygılanıyorsanız ve dikkatli oluyorsanız, tüylerinin hareketini izleyin. Kafalarının arkasındaki, boyunlarındaki veya vücutlarındaki tüylerin (bir kediye benzer şekilde) kalktığını fark ederseniz, uzak durmanızı istediklerini söylüyorlardır. Köpek gergin veya kızgın olabilir. Bu, onların vücutlarının bir dur tabelası kaldırıp, sizin yanınızda veya yaklaşan başka bir şeyin yanında rahat hissetmediklerini söylemelerinin bir yoludur. Bu ipucu size yönelik olmayabilir; ama civarda yaklaşmakta olan bir tehlike olduğuna dair dolaylı bir ima olabilir. Bir köpeğin koku ve işitme duyusu insanınkinden çok daha güçlü olduğundan, sizin fark etmediğiniz bir şey onu alarma geçirmiş olabilir ve sizin dikkatli olup, etrafa bakınmanızı söylemeye çalışıyor olabilir.

Kuyruk

Bir köpeğin kuyruğu, çözmeniz gereken köpek beden dili ipuçları ile doludur. Sallanan bir kuyruk mu görüyorsunuz? Öyleyse köpeğiniz muhtemelen mutludur veya enerji doludur. Kuyruğu bacaklarının arasına mı kısmış? Kıstırılmış bir kuyruk korku işaretidir ve gergin oldukları anlamına gelebilir. Tetikte, havaya dikilmiş bir kuyruk (sivri kuyruk olarak da bilinir), köpeğinizin bir şeye çok dikkat ettiğini gösterir. Bu duruş genellikle av köpeklerinin avın yakında olduğuna dair bir işaretidir ve sessiz olup dikkatli yaklaşmanız gerekir. Ayrıca köpeğinizin daha fazla fiziksel alan kaplayıp üstünlüğünü göstermeye çalıştığının bir işareti de olabilir.Welsh Corgi with ears up sitting facing away.

Duruş

Bir köpeğin genel vücut duruşu, çoğunlukla hisleri veya niyetleri konusunda sizi bilgilendirir. Bir köpek sizden uzağa doğru kamburlaşıp vücudunu yere yakın tutuyorsa, size karşı itaatkar davranıyor veya korkuyor olabilir. Kaslarının gerildiğini fark ederseniz ve kendini gerçekte olduğundan daha büyük göstermeye çalışıyorsa bu köpek, bir alfa köpek olmaya çalışıyordur ve yaklaşmadan önce rahatlamalarını beklemek daha iyidir.

Köpeğiniz sakin hissediyorsa çok rahat bir vücut duruşu olacaktır. Dört bacağı da zemine eşit şekilde basar ve herhangi bir gerilen kas görmezsiniz. Yanınızda rahat hissediyorsa ve bir stres etkeni görmüyorsa, köpeğiniz sırtını yere yapıştırıp göbeğini kaldırarak okşanmayı bekleyebilir.

Bir köpek ayrıca burnunu sürtmeye çalışarak da sizinle olan rahatlık seviyesini gösterebilir. Bu genellikle onlara daha fazla ilgi göstermeniz gerektiğine dair bir işarettir ve burunlarını elinizin altına sokup "beni sev, beni sev," diyeceklerdir.

Kafa

Irka bağlı olarak kafaların şekli ve boyları farklılık gösterir. Bazı kulaklar uzun ve sarkık olurken, bazıları kısa ve diktir. Bir köpeğin kulakları, gözleri veya ağzı nasıl görünürse görünsün, kafasını ipuçları açısından izleyerek köpeğin beden dili hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Kafanın konumu, köpeğinizin sizi anlamaya çalıştığının bir işareti de olabilir. Onunla konuştuğunuzda köpeğinizin başını hafif yana eğdiğini hiç fark ettiniz mi? Vetstreet'e göre bu sadece sizi daha iyi duymalarına yardımcı olan bir önlemdir. Köpekler ebeveynlerini taklit etmede harikadır ve kafalarını yana eğmeleri, sizinle empati kurduklarının, söylediklerinizi daha iyi anlamaya çalıştıklarının veya ödül maması ya da uzun bir okşama gibi iyi bir sonuca varacak bir şey geldiğini fark ettiklerinin bir işareti olabilir. "Kafa eğme" genellikle sadece sizi anlamaya çalıştıklarının bir göstergesidir.

Ağız

Sakin bir köpeğin hafif açık, rahat bir burnu vardır. Sakin, mutlu köpekler sahiplerini yalamaya bile çalışabilir. Kapalı ağzı veya sıkılmış çenesi olan bir köpek gergindir. İşte itaatkar bir köpeğin göstereceği başka bir ipucu: kimi köpekler dudaklarını yalayacak ve esneyecektir. Bunu kendilerini sakinleştirmenin fizyolojik bir yolu olarak yapacaklardır, ama köpeğinizin baskı altında olduğunun bir işaretidir.

Dişlerini gösteren köpekler, bir tehlike hissettiklerinin ve sizi veya kendilerini korumak istediklerinin bir uyarısı olarak bunu yapar. Hırlayan ve dişlerini gösteren bir köpeğe dikkatle yaklaşın, hatta uzaklaşın.

Gözler

İnsanlarda olduğu gibi yüz ifadesi büyük oranda gözlerle belirlenir ve bir köpeği ilk elden tanımak, gözlerin hangi hisleri aktardığını daha kolay anlamanıza yardımcı olur. Bu demek değildir ki bir köpeğin gözlerinin size ne anlattığını çözmek için başka beden dili ipuçlarına güvenmeyin. Bir köpek rahat ve sakin olduğunda gözleri normal şeklinde görünecektir. Beklenenden büyük görünen gözler, köpeğin korku veya tehdit hissettiğinin işaretidir. Bununla birlikte saldırgan bir köpeğin de gözleri büyük görünebilir, bu yüzden diğer beden dili işaretlerine de dikkat ettiğinizden emin olun. Kendini iyi hissetmeyen köpekler gözlerini kısabilir veya gözleri sarkık görünebilir.

Kulak pozisyonu

Aşağıda ve arkada duran kulaklar, köpeğinizin itaatkar olduğu veya sevilmeye hazır olduğu anlamına gelir. Ama kulaklar aşağıdayken diş gösterme gibi başka beden işaretleri varsa bunlar, köpeğinizin bir tehlike algıladığının ve koruma moduna girmeye hazırlandığının belirtileri olabilir. Köpeğinizin kulaklarının dik olması birçok anlama gelebilir. Dik kulaklar, sadece köpeğinizin bir şeye yakından dikkat ettiğini gösterebilir. Örneğin köpeğiniz uyukluyorsa, ama odada bir faaliyet varsa vücudunda başka hiçbir şey değişmeksizin kulaklarının dikleştiğini fark edebilirsiniz. Bu durumda endişeye gerek olup olmadığını belirlemek için sadece ortamı dinliyorlardır. Köpeğiniz dik kulaklarla uyanıp birden konsantre görünüyorsa, ama özel bir şeye odaklanmıyorsa da dinliyordur. Yukarıda, dik ve öne doğru eğilmiş kulaklar, can dostunuzun uyarıldığının ve muhtemelen saldırgan olduğunun bir işaretidir.

Kulakları "yukarıda" olan bir köpeğiniz varsa bir kulağı yukarıda, diğeri aşağıda olabilir. Bu da dinlediklerini gösteren bir başka rahat kulak pozisyonudur, ama bir şey arayacak kadar dikkatle dinlemiyorlardır.

Köpeğinizin beden dili göstergelerinde şiddetli ve hızlı soluma ya da sarkık gözler gibi önemli bir değişiklik fark ederseniz hemen veteriner hekiminize danışın. Yaralanmış veya hastalanmış olabilirler ve en kısa sürede tedavi ettirmek istersiniz.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila sözlerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitleyi bilgilendirebileceğine ve hatta değişmesini sağlayabileceğine inanan bir hayvanseverdir. Yazılarına internetin her köşesinde ve basılı yayınlarda rastlamak mümkündür. Kendisine @ReinventingErin Twitter adresi üzerinden ulaşabilir veya http://erinollila.com sitesinde kendisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Related Articles

 • Ayrılık kaygısı

  Dogs running Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir. Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır.
 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi

  Dogs running Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Çiğnerken zararlı olabilir

  Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.
 • Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

  Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır.

Related products