Ayrılık kaygısı

Published by
min read

Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir; ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir.

Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır. Bu tip davranışlarla sık sık karşılaşıyorsanız, köpeğinizin ayrılık kaygısı yaşıyor olması mümkündür.

Aşırı bağımlılık

Ayrılık kaygısı, köpeklerde sık görülmekte ve çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu bağımlılık, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir.

Tedavi edilmesi güç, ancak imkansız olmayan bir bozukluktur. Ve sabırlı davranarak, ayrılık kaygısı ile bağlantılı yıkıcı davranışı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler

Sorunla bağlantılı olarak sık görülen davranış tipleri, uygun olmayan yerlere idrarını yapma ve/veya dışkılama, zarar verici şekilde dişleme ve pençe atma, aşırı derecede havlama ya da sızlanma, yemeyi ya da içmeyi reddetme, kendi kendini dişleme ya da kendi kendini yalamadır.

Eve döndüğünüzde, çoğunlukla uzun, aşırı coşkulu bir karşılama da sizi bekleyecektir.

Ceza vermek çözüm değildir

Bu durumda yapmanız gereken en son şey köpeğinizi cezalandırmaktır. Aradan birkaç saat geçtikten sonra aldığı ceza ile siz dışarıdayken ortalığı altüst etmesi arasında bağlantı kuramayacaktır. Köpeğiniz suç işlemiş gibi görünebilir; ancak bu yalnızca bir boyun eğme davranışıdır - köpekler suçluluk hissetmez, ancak bir ceza bekleyebilir.

Aşağıya bakma, kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırma, sinsice yürüme, karnını gösterme... bunların tümü, köpeğinizin suçluluğunu değil, boyun eğdiğini gösterme yöntemleridir. Temel olarak, "Hey, patron olduğunu biliyorum. Beni hırpalama" demektedir. Ceza, ayrılık kaygısının temelinde yatan nedeni değil, yalnızca semptomlarını düzeltmektedir.

Gel ve git

Bu sorunun üstesinden gelmenin en iyi yöntemi, köpeğinizin hissettiği kaygıyı ve bağımlılığı azaltmaktır. Köpeğinizin eve insanların gelip gitmesine alışmasını sağlayarak bunu kolayca yapabilirsiniz.

Evden ayrılırken, fazla üzerine düşmeyin ya da büyük hoşçakal demeyi büyük bir mesele haline getirmeyin; çünkü bu, yalnızca onun kaygısını arttıracaktır. Benzer şekilde, geri döndüğünüzde onu sakin bir şekilde ve ancak yatıştıktan sonra selamlayın.

Gidişinize alışmasını sağlamak için, biraz eve giriş-çıkış 'alıştırması' yapmayı da deneyebilirsiniz. Bunu günde birkaç kez yapın ve gerçekten gidiyormuş gibi tam bir rutin olarak uygulayın.

Anahtarlarınızı şıngırdatın, el çantanızı ya da evrak çantanızı alın, ceketinizi giyin ve başınızı kapıdan dışarı çıkarın. Hatta otomobilinize binebilir ve bloğun çevresinde tur atabilirsiniz. Bir ya da iki dakika sonra geri dönün.

Köpeğiniz kısa bir süre için dışarıya çıkmanıza alıştıkça, dışarıda kaldığınız süreyi kademeli olarak uzatın. Amacınız, evden ayrılabilmek ve bir yere gittiğinizde çılgına dönen ya da yaramazlık yapan köpeğinizle uğraşmadan geri dönebilmektir.

Köpeğinizi bir saat boyunca yalnız bırakabilirseniz, bu şekilde tüm bir sabah ya da tüm bir öğleden sonra yalnız kalması konusunda açık bir fikir edinmelisiniz.

Yalnızca onu görmezden gelin!

Köpeğinizle yaşadığınız sorunlar devam ediyorsa, doğrudan bağımlılıkla mücadele etmeniz gerekebilir. Köpeğinizi bir ya da iki hafta görmezden gelmeniz gerekli olduğu için, bu oldukça güçtür.

Başka bir kişiden köpeğinizi beslemesini, onunla yürüyüşe çıkmasını ve oyun oynamasını isteyin; hatta daha da iyisi, birkaç kişiden bunları yapmasını isteyin. Özellikle ümitsizce sizin ilginizi beklerken, köpeğinizi görmezden gelmeniz kolay olmayacaktır; ancak birkaç hafta sonra, onun yapışkan davranışlarının çok azaldığını fark edeceksiniz.

Her zaman olduğu gibi, köpeğinizle güçlük yaşıyorsanız, köpeğinizin yanlış davranışının ayrılık kaygısından mı, yoksa altta yatan herhangi bir tıbbi bozukluktan mı kaynaklandığını saptayabilecek olan bir veteriner hekime danışmalısınız.

Veteriner hekimler, sorunun çözümlenmesine yardımcı olacak iyi bir davranış uzmanı da önerebilir.

Related Articles

 • Köpekler niçin çim yer?

  Ona mümkün olan en kaliteli besinleri veriyorsunuz o halde niçin çim yemekte ısrar ediyor? Hiç kimse köpeklerin çim yemesinin nedeninden tam olarak emin olmamakla birlikte, evcil hayvan sezgileri alanında uzman olan kişiler, bunun normal ve kesinlikle endişe gerektirmeyen bir köpek davranışı olduğundan oldukça emindir.
 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi

  180680638 Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Yavru köpeğinizin, kızgınlık dönemindeki bir dişi yavru köpek etraftayken idare edilmesi

  180680638 Yavru köpeğiniz yaklaşık altı aylık olduğunda, çocukluktan ergenliğe geçecektir. Büyümenin yavaşlaması ve vücudunun dolgunlaşmaya başlaması nedeniyle, ergenlik vücut şeklinde değişikliklere neden olabilmektedir.
 • Yavru köpek psikolojisi

  Yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, muhtemelen onun psikolojisi konusunda bir şeyler öğrenmektir. Köpek psikolojisini öğrenmeniz, köpeğinizle mutlu ve uyumlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olabilir.

Related Products

 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Med Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Medium with Chicken yağsız kas kütlesini ve hayati önem taşıyan organların sağlığını korumak üzere formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısına sahiptir. <BR><BR><B>
 • Prescription Diet™ j/d™ Canine Reduced Calorie with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine j/d™ Reduced Calorie'nin köpeklerde şekillenen eklem rahatsızlıklarının tedavisine destek olduğu ve sadece 21 günde olumlu etkilerin şekillendiği klinik olarak kanıtlanmıştır. <BR><BR> <P><STRONG>
 • Prescription Diet™ r/d™ Canine with Chicken

  <P><span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine r/d™ kilo problemine sahip köpeklerin beslenmesi için formüle edilmiştir.<BR><B></B></P> <P><B>
 • Prescription Diet™ Metabolic Canine Original

  <p> ·         Aç kalmadan kilo kaybı - köpeklerin % 96'sı 2 ayda, ev ortamında kilo kaybı programını tamamlamıştır.</p><p> ·         Kusursuz şekilde ölçülmüş mama miktarlarına olan ihtiyacı azaltır</p><p> ·         Kilo kaybı programını takiben tekrar kilo alımını engellediği klinik olarak kanıtlanmıştır </p><p><b>Köpeğiniz için en iyi olana dair bilgi ve danışmanlık alabilmek adına veteriner hekiminiz ile iletişime geçiniz. </b></p>