Yedi Köpek Irkına Ait Özellikler ve Bunların Kişilikleri

Eve yeni bir evcil hayvan almak istiyorsanız muhtemelen belirli ırkların karakterlerine yakın ilgi gösteriyorsunuz. İster birbirinize sokulacağınız bir yavru köpek isteyin isterse koşularda ve yürüyüşlerle size eşlik edecek bir köpek, köpeklerin kişilik özellikleri büyük ölçüde yedi ana cins sınıfından hangisine girdiğiyle tanımlanır. Hangi köpek kişiliği tipini istediğinizi biliyorsanız, araştırmanızı hangi ırkın size ve/veya ailenize en çok uyduğu konusunda yapın. Yerel barınağınız mükemmel köpeği bulmak için büyük bir şanstır. Burada hem safkan hem de kırma ırk köpekler bulunabilir.

Çoban Köpeği Kişilikleri

Çoban köpeği grubuna ait köpek cinsleri, American Kennel Club (AKC), tarafından ayrıntısıyla anlatıldığı gibi, enerjik bir kavrayışa sahip akıllı ve ciddi köpeklerdir. “Kendi” mülkleri ve insanları üzerinde egemenlik sahibi oldukları için, müthiş bekçi köpekleri olurlar. Ancak ataları sürü gütme ve düzenlemeye yardımcı olmak için üretilen hayvanlar olarak içsel tepkileri olduğu için, insanlara saldırıp ısırabilirler. Bu köpeklerin bir çalışma içgüdüsü vardır ve çok atletiktirler.

Çoban köpekleri akıllıdır ve eğitilmesi en kolay (ve buna en istekli) köpek grubu olabilirler. Bu yüzden, köpek sporları ve yarışmalarına da çok uygundurlar.

Çoban köpekleri geniş aileler için çok uygundur; insan gruplarıyla zaman geçirmekten hoşlanırlar. Büyük bir aileniz yok da çok sayıda hayvanla birlikte pahalı bir evde yaşıyorsanız bile, bir çoban köpeği uygundur. Bu köpek grubu için arkadaşlık çok önemlidir, bu nedenle sadık, sevecen bir evcil hayvan istiyorsanız birini ailenize dahil edin.

Bu gruba ait ırklar Avustralya Çoban Köpeği, Avustralya Shepherd, Bearded Collie, Belçika Çoban Köpeği, Border Collie, Alman Shepherd, Pembroke Welsh Corgi, Puli ve Shetland Çoban Köpeğidir.

Tazı Köpeklerinin Kişilikleri

İki tip tazı vardır: koklayarak iz süren tazılar ve görerek iz süren tazılar. İkincisi aradıklarını bulmak için görüşlerini kullanırlar. Çevik ve hızlıdırlar. Öte yandan koklayarak iz süren tazılar bulmaya çalıştıkları şeye ulaşmak için yolu koklarlar. Sert ama yavaştırlar.

Her iki tazı türü de çok meraklı, bağımsız yaratıklardır. Eğitilebilirler ama bir şey yapmak için neden eğitildiklerini anlamaları gerekir. Zekaları iki ucu keskin bir bıçaktır; eğitimin önemli olmadığını düşünürlerse, bütün yaptıklarınızı anlamamazlıktan gelebilirler. Bu nedenle, bir tazıyı eğitmek için en iyisi profesyonel yardım almaktır.

Tazılar köpeğin araştırması için uygun güvenli yerleri olan evcil hayvan sahipleri için uygun bir seçimdir. Sürekli gözetim altında tutulmalıdırlar yoksa kaybolabilirler. Ayrıca sabırlı bir ebeveyn isterler çünkü tazılar genelde sizin hiç ilgilenmediğiniz görüntüleri veya kokuları izlemekle ilgilenebilirler.

Tazı grubuna ait cinsler Amerikan Tilki Tazısı, Basse Hound, Beagle, Dachshund, Greyhound, Norveç Elkhound, Rodezya Ridgeback, Ağaca Tırmanan Walker Rakun Tazısı ve Whippet.

Av Köpeği Kişilikleri

Bir av köpeğinden hep aktif ve tetikte olmasını bekleyin. Birçok görev üstlenebilen bu köpekler hem kolayca eğitilebilir hem de arkadaşlık edebilir. Avcılık için üretilmişlerdir ve ırkın alt sınıfına bağlı olarak avlanma esnasında bulur, gösterir, koşar, tutar veya getirebilirler. Bu sınıfın su köpekleri tahmin edebileceğiniz gibi yüzmeyi sever ve bütün günü seve seve deniz kenarında geçirebilir. Av köpekleri çok iyi terapi köpeği veya yardımcı köpek olabilir.

man-and-dog-sitting-by-waterfall

Av köpekleri onları eğlendirebilecek ve egzersiz yaptırabilecekler için iyi bir seçimdir. Aktif yaşam tarzınıza uyum gösterecek bir köpek arıyorsanız, bir av köpeği sonsuza kadar sizin evcil hayvanınız olabilir. Ayrıca çok iyi aile köpekleridir.

Av köpeği grubuna giren cinsler Chesapeake Bay Retriever, Cocker Spaniel, Golden Retriever, Irish Setter, Korean Jindo Dog, Labrador Retriever, Pointer ve Weimaraner’dır.

Terrier Kişilikleri

Huysuz ve komik olarak bilinen terrierler her biçim ve boyuttadır. Büyük ölçüde alan hakimiyeti kuran terrierler evlerine veya ailelerine yaklaşan herkese havlayabilir. Ayrıca küçük hayvanları (örneğin tilki veya fare) avlar ve avlarını bulmak için kazarlar.

Terrierler sabırlı ancak yüksek enerjili ebeveynler için iyi bir seçimdir. Çalışmak isterler çünkü bu onlara oyun gibi gelir. Enerji düzeylerine ayak uydurabilirseniz, çok iyi arkadaş olabilirsiniz.

Terrier grubuna ait cinsler Jack Russell Terrier, Rat Terrier, Minyatür Schnauzer, İskoç Terrier, Staffordshire Bull Terrier ve Welsh Terrier.

Süs Köpeği Kişilikleri

Küçücük bir çantada bir sürü köpek mi istiyorsunuz? Bir Süs köpeği sizin için mükemmel olabilir. Küçük olabilirler, ama boyuttan kaybettiklerini karakterle kazanırlar. Süs köpekleri kişilik doludur ve kuşaklar boyunca özellikle arkadaşlıkları için üretilmiştir. Çoğu süs köpeği çok sadıktır, ama üretim ve eğitime bağlı olarak bölgeye bağımlı olabilirler.

Süs köpekleri sıkışık yerlerde yaşayanlar için iyi bir seçimdir. Fazla yere ihtiyaç duymazlar ama dikkat isterler. Ayrıca küçük çocukları olmayan yetişkinler veya bekar profesyoneller için iyi bir seçim olabilirler.

Süs köpeği cinsine ait cinsler Cavalier King Charles Spanyel, Chihuahua, Tüysüz Çin Köpeği, İtalyan Tazısı, Malta Köpeği, Pomeranian ve Pug sayılabilir.

Eğitim Köpeği Kişilikleri

En çeşitli köpek grubu olan eğitim köpekleri size yardımcı olmak için üretilmiştir. Görevleri kızak çekmekten sürü bekçiliğine kadar değişir. Güçlü ve akıllıdırlar ve kesinlikle eğitilme yeteneğine sahiptirler. Bu köpeklerin birçoğu bekçidir ama uygun biçimde sosyalleştirildikleri sürece çok dost canlısı olabilirler.

Eğitim köpekleri birçok insan için iyi bir seçimdir. Uygun yere sahip ve tutarlı olduğunuz sürece ve onları aktif tuttuğunuz sürece, eğitim köpekleri çok iyi evcil hayvanlardır.

Eğitim köpekleri grubuna üye cinsler Akita, Boxer, Great Dane, Mastiff, Portekiz Su Köpeği, Saint Bernard, Samoyed ve Sibirya Husky’dir.

Av Köpeği Niteliği Taşımayan Köpek Özellikleri

dalmatian-with-red-collar

Av köpeği niteliği taşımayan köpek üretimi orijinal olarak üretildikleri faaliyeti artık yerine getirmeyen eğitim köpekleri olarak başlamıştır. Örneğin Dalmaçyalılar, atlı arabalara eşlik etmeleri için üretilmişlerdi. Buldoglar ise önceden boğaları kızdırmak için kullanılıyordu. Bugünse bu köpeklerin hiçbiri bu rolleri yerine getirmiyor ve artık av köpeği niteliği taşımayan köpek cinsi kategorisi içinde yer alıyor.

Genelde, yukarıdaki kategorilerin hiçbirine tam uymayan cinsler kendilerine bu çok çeşitli av köpeği niteliği taşımayan köpekler grubunda yer buluyor. Bazı köpekler küçük olabilirken diğerleri süs köpeği kategorisine girmeyecek kadar büyükler. Diğerleri avcı olabilir ama bunlar tazı veya av köpeği değiller.

Av köpeği niteliği taşımayan köpekler birçok farklı insan tipi için iyi bir seçimdir. Ancak kişilikleri köpekten köpeğe değiştiği için, yaşam tarzınıza uyup uymayacağını anlamak için önce yeni yavru köpeğinizi görmeniz önemlidir.

Av köpeği niteliği taşımayan köpekler grubuna giren cinsler Bichon Frise, Boston Terrier, Buldog, Dalmaçyalı, Keeshond, Lhaso Apso ve Kaniş.

Köpek kişilik özellikleri bu yedi ana cinste tutarlılık gösterse de, bu kendi özel evcil köpeğinizin başka kişilik özelliklerine sahip olmayacağı anlamına gelmez. Tazınız çimenlerin her santimini bir “ipucu” bulmak için koklayarak bahçede dedektifçilik oynasa da, aynı zamanda bir Pazar günü sizinle birlikte tembellik etmekten de mutlu olabilir. Aynı biçimde, süs köpeğiniz küçük olabilir ama sevilmekten kocaman bir köpeğin hoşlandığı kadar hoşlanmayabilir.

Unutmayın ki hepsi ırk grubundan bağımsız olarak tek tek köpek kişilik özelliklerine sahiptir. Bir gruptan çoğunlukla dost canlısı yavru köpekler çıkması sosyalleşme ve eğitimin gelişimlerinde önemli bir rolü olmadığı anlamına gelmez. İyi bir çift olup olmadığınızı kendiniz belirlemek için eve getirmeden önce köpekle biraz zaman geçirin. Ve dürüst olun; köpek gördüğünüz en sevimli köpek olabilir, ama Danualar iyi apartman köpekleri değildir ve küçük Chihuahua'lar da maratonlardan kesinlikle hoşlanmazlar.

En iyi seçimi bulduktan sonra, uzun vadeli ödüllendirici bir ilişkinin tadını çıkartın!

Katkıda Bulunan Kişinin Öz Geçmişi

Erin Ollila Contributor Bio Image

Erin Ollila

Erin Ollila kelimelerin gücüne ve bir mesajın hedef kitleyi bilgilendirebileceği ve hatta değişim göstermesini sağlayabileceğine inanıyor. Röportajlar, takma isimler yazılmış yazılar, blog yazıları ve yaratıcı makaleleri içeren yazılarına internetin her köşesinde ve basılı olarak rastlamak mümkündür. Erin tam bir internet ve sosyal medya kurdudur. Kendisi Fairfield Üniversitesinde Yaratıcı Yazarlık alanında yüksek lisans eğitim almıştır. Kendisine Twitter üzerinden ulaşmak için @ReinventingErin adresini kullanın veya kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için http://erinollila.com adresini ziyaret edin.