Yılbaşında Kilo Aldırmadan Köpeğinizi Mutlu Etme

$authorText
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvan ebeveynleri köpeklerine ödül vermeyi çok severler. Ödülleri ve güzel yemekler severiz ve tabii ki bunları evcil hayvanlarımızla da paylaşmak isteriz. Verdiğimiz bir şeyden keyif aldıklarını görmek bizi gerçekten mutlu eder. Sorun, bize küçük bir ödül gibi görünen şeyin bir köpek için duble bir cheeseburger miktarına eş değer olabilmesidir! 

Ne yazık ki obez köpekler giderek daha da yaygınlaşıyor ve Avrupa'daki köpeklerin yaklaşık %40'ının aşırı kilolu veya obez olduğu düşünülüyor. Özellikle atıştırmalıkların her yerde olduğu tatil dönemlerinde, çoğu insan yiyeceği köpekler için tehlikeli de olabilir. Yılbaşı dönemini sorunsuz geçirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

Dikkatli bir evcil hayvan ebeveyni olun

Belki de en önemli önleyici yöntem, sevgi ve ilgi göstermektir! Yani, çocukların da köpeğe yemesi için verdiği şeyler dahil olmak üzere gözünüzün açık olması gerektiği anlamına gelir. Çocuklara, köpeklerin bu kalorilere ihtiyaçları olmadığının yanı sıra çikolata, üzüm, soğan ve diğer insan yiyeceklerinin köpekler için tehlikeli olduğunu hatırlatın.

Peki gözcüleri kim izliyor? Söz konusu evcil hayvanınızı beslemek olduğunda evcil hayvanın diğer ebeveyniyle veya ziyaretçilerle ortak noktada buluştuğunuzdan ve ödülleri ikiye katlamadığınızdan emin olun. Yalnızca fark ettiğiniz konularda harekete geçebilirsiniz; bu nedenle evdeki muzip besleyicilere de dikkat edin!

Patileri hareket ettirin

Son derece etkili bir ipucu, aktif kalmaktır. Yılın bu zamanındaki ofis partileri, aile toplantıları, okul etkinlikleri ve soğuk havayla birlikte, yürüyüşleri biraz kısaltmak ve çamurların olduğu alanlardan kaçınmak kolaydır. Bu cezbediciliğe karşı koyun! Aktif kalmak ve düzenli pozitif alışkanlıklarınızı devam ettirmek, ikinizin de ekstra birkaç kalori yakmanıza yardımcı olur. Azıcık bir yağmur, meraklı dostunuzun keşfedebileceği yeni kokuları ortaya çıkarır ve o çamurlu patiler kolayca yıkanabilir. En nihayetinde, kış döneminde alınan kilolarla yeni yıl kararlarının başarısı arasındaki farkı yaratan budur!

Kalori sayımı

Korkmayın: Kalori sayımı oldukça basit! Tüylü dostunuz günlük alması gereken kalorinin tamamını mamasından alıyorsa ödül, atıştırmalık ve şekerlemelerden gelen kaloriler birikerek miktarı çok fazla artırır! 

Ödüller asla köpeğinizin günlük kalorilerinin %10'unu aşmamalıdır; bu nedenle en az oranda tutmaya çalışın. Paketteki talimatlara (kilo vermesi gerekiyorsa belirtilen aralığın en alt sınırını dikkate alın) bakarak büyüklüğüne, yaşına ve yaşam şekline göre doğru günlük mama miktarını ölçün ancak hepsini aynı anda vermemeye dikkat edin. Bunun yerine dört porsiyona ayırın: kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği; kalanını da köpeğinizin tüm gün mutlu kalması için ayrı ayrı ödüller şeklinde verin!

Ona kalori değil, sevgi verin! Köpeğiniz yılbaşı yemeğinizden bir parça almak için yalvarırsa bunun yerine ona ekstra dikkat, ilgi gösterin veya oyun oynayın. Kulaklarının arkasını güzelce kaşımanız, ona kendi dilinde onu ne kadar sevdiğinizi anlatır ve bu, her türlü hızlı atıştırmalıktan çok daha iyidir.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

İlgili Yazılar

 • Yavru Köpeğimin Vücut Dilini Nasil Anlayabilirim?

  Kuyruk sallama ve duruş gibi şeyler dahil yavru köpeğinizin davranışlarını vücut dilinden nasıl okuyacağınızı ve bu davranışın, yaşla birlikte nasıl değiştiğini öğrenin.
 • Ayrılık kaygısı

  Dogs running Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir. Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır.
 • Küçük Köpek Irkları: Bilmeniz Gerekenler

  Küçük bir köpek sahiplenmeyi mi düşünüyorsunuz? Size uygun olup olmadığına karar vermek için mama ve yaşama alanı özellikleri gibi küçük ırk köpeklerle ilgili avantajları ve dezavantajları düşünün.
 • Kızgınlık dönemindeki köpekler

  Dogs running Pek çok ırkta, köpekler yaklaşık 6 aylık olduklarında ilk kızgınlık dönemine girmektedir ancak bunun daha erken ya da daha geç olması da mümkündür.

İlgili ürünler