Çiğnerken zararlı olabilir

Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.

Dog and shoe

Neden çiğnerler?

Yavru köpeklerin çoğu diş çıkarırken çiğneyecektir. Büyüdükçe, oyun oynadıkları bir şeyleri, can sıkıntısı nedeniyle ya da çiğneme içgüdüsünden dolayı çiğneyebilirler. Çiğneme, ayrılık kaygısı olan bir köpeğin tanımadığı çevrelerde olmasından kaynaklanabilir. Köpeğinizin çiğneme nedeninin belirlenmesi, bu davranışa son verilmesi için anahtar niteliğindedir.

Köpeğiniz, sizin orada olup olmadığınıza bakmaksızın, evdeki pek çok objeyi çiğner; çiğnemesinin nedeni muhtemelen can sıkıntısıdır. Büyük olasılıkla fazla enerjisinin bir bölümünü harcamak için köpeğinizin daha fazla oyuna, egzersize ve fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Uygun çiğneme oyuncakları vermeniz, köpeğinizin zararlı çiğneme alışkanlığından vazgeçmesine de yardımcı olacaktır.

Diş çıkarma sorunu

Köpeğiniz diş çıkarıyorsa, bu, büyümesini beklemek zorunda kalacağınız bir şeydir. Mümün olan her durumda, diş çıkaran yavu köpeğinizi, uygun objeleri çiğnemeye yönlendirmeniz gereklidir. Dondurma kalıplarında biraz ödül bisküvisi dondurmayı ya da köpeğinize vermeden önce bazı oyuncaklarını dondurudu bölmesinde bekletmeyi deneyin. Bu işlem, yalnızca ona uygun bir oyuncak sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda köpeğinizin dişlerindeki rahatsızlığı da hafifletecektir.

Bazı köpekler ayrılık kaygısının bir sonucu olarak çiğnerler. Bu köpekler, bırakıldıkları yerden kaçma çabasıyla çiğneyebilir ya da pati atabilir. Ayrıca, yokluğunuza karşı bir sinirli bir tepki olarak uygun olmayan objeleri de çiğneyebilir. Bu , muhtemelen tedavisi en güç olan çiğneme tipidir; çünkü, siz olmadığınızda ortaya çıkar ve tedavi edilmesi gereken kaygının kendisidir. Köpek davranış uzmanları, ayrılık kaygısının tedavisi için, sosyalleşme, hassasiyeti azaltma ve karşıt koşullandırma tekniklerini kullanacaktır.

Zamanlama her şeydir

Köpeğinizi çiğneme açısından etkili bir biçimde disiplin altına alabileceğiniz tek zaman, onu çiğnerken yakaladığınız andır. Çiğnenmiş bir ayakkabıyı, köpeğinizin bunu yapmasından bir saat sonra bulursanız, ceza ile çiğneme davranışı arasında bağlantı kuramayacaktır. Ayakkabıyı gözünün önünde salladığınızda köpeğiniz 'suçlu' gibi görünebilir; ancak bu yalnızca bir boyun eğme davranışıdır. Köpeğinizi çiğnerken yakaladığınızda, onu sözlü bir komutla ya da yüksek sesle durdurun. Çiğnemeyi bıraktığında, ona kendi çiğneme oyuncağını verin. Oyuncağını çiğnemeye başladığında onu övün.

Çiğneme tiplerinin çoğu için, uygun objeleri çiğnemeye yönlendirerek köpeğinize yardımcı olmalısınız. Köpeğiniz için doğru tipte bir çiğneme oyuncağı seçmeniz ilk adımdır. Asla çiğnemesini istemediğiniz objelere benzeyen herhangi bir şey vermeyin. Eski ayakkabıları ya da giysileri verirseniz, bunlarla çiğnememesi gerekenler arasındaki farklı anlayamayacaktır.

Köpeğinizi evdeki objeleri çiğnemekten vazgeçirmek için bunlara uygulanabilen bazı ürünler mevcuttur. Bu ürünlerin, köpekler için hoş olmayan, ancak insanlar için zararsız bir lezzeti ya da kokusu vardır.

Her zaman olduğu gibi, veteriner hekiminize danışmalısınız. Size yararlı tavsiyeler ve önerilerde bulunabilecektir.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi | Hill's Pet

  Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Yavru köpeğinizin, kızgınlık dönemindeki bir dişi yavru köpek etraftayken idare edilmesi | Hill's Pet

  Yavru köpeğiniz yaklaşık altı aylık olduğunda, çocukluktan ergenliğe geçecektir. Büyümenin yavaşlaması ve vücudunun dolgunlaşmaya başlaması nedeniyle, ergenlik vücut şeklinde değişikliklere neden olabilmektedir.
 • Yavru köpek psikolojisi | Hill's Pet

  Yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, muhtemelen onun psikolojisi konusunda bir şeyler öğrenmektir. Köpek psikolojisini öğrenmeniz, köpeğinizle mutlu ve uyumlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olabilir.
 • Yavru köpeğiniz niçin havlıyor? | Hill's Pet

  Havlama tamamen normal bir köpek davranışıdır ve yavru köpeğinizin büyüyüp havlayan bir köpek olması beklenen bir durum olmalıdır. Köpeğinize havlamayı bırakma eğitimi verebileceğinizi düşünmeniz gerçek dışıdır ve hatta adil değildir ancak havlamayı kontrol altına almayı başarabilirseniz, siz, aileniz ve komşularınız daha mutlu olacaksınız.
 • Kızgınlık dönemindeki köpekler | Hill's Pet

  Pek çok ırkta, köpekler yaklaşık 6 aylık olduklarında ilk kızgınlık dönemine girmektedir ancak bunun daha erken ya da daha geç olması da mümkündür.
 • Kazı yapan köpekler | Hill's Pet

  Köpeğiniz bahçenizi yavaş yavaş kraterlerle dolu bir ay manzarasına dönüştürüyorsa, umutsuzluğa kapılmanın çünkü kazı yapmak, onlara doğal gelen bir davranıştır.