Köpeklerin Tuhaf Davranışları: Uykuda Koşmaları ve Daha Fazlası

$authorText
$readingTime

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Bir köpek ebeveyni iseniz büyük ihtimalle köpeğinizin uykusunda koştuğunu görmüş ve nasıl olup da o uykudaki ayakların bu kadar çok hareket ettiğini merak etmişsinizdir. Gelin merakınızı giderelim! Köpeğin uykusunda koşmasının ve diğer acayip uyku davranışlarının nedenlerini biliyoruz.

Koşma, Seğirme ve Havlama

Her ne kadar köpeğin uykusunda koşması, seğirme, havlama ve bazen uykularında çıkardıkları seslerden farklı bir davranış gibi görünse de işin doğrusu tüm bu davranışlar birbiriyle bağlantılıdır, bu yüzden genellikle hepsi aynı anda görülür. Köpeğiniz ister uykusunda koşsun, isterseniz seğirsin, havlasın, inlesin veya bunların hepsini yapsın, aslında köpeğiniz rüya görüyordur.

Psychology Today'e göre köpeklerin beyni yapısal olarak insanların beynine benzerdir ve uyku döngüleri sırasında insan beyni ile aynı elektriksel yapılardan geçerler. Buna, rüyaların görüldüğü REM uykusu olarak da bilinen hızlı göz hareketi de dahildir. Birçok köpek, çoğunlukla o gün yaptıklarının hatıralarını içeren rüyalarını fiziksel olarak canlandırmaya çalışır, işte bu da uykularında koşmalarının, havlamalarının ve seğirmelerinin sebebidir.

Uyku Pozisyonu

White and brown fluffy dog asleep on her back on the couchHava soğuk olmasa bile köpeğinizin neden yattığında bir top gibi kıvrıldığını merak etmiş olabilirsiniz. Vetstreet'e göre bu davranış, atalarından kalan evrimsel bir mirastır. Doğada kurtlar ve vahşi köpekler, savunmasız organlarını bir saldırıdan korumak için uykularında kıvrılırlar.

Peki ama durum buysa, neden bazı köpekler sırtları üzerinde göbeklerini açıp uyuyor? Köpeklerin küçük bir yüzdesi bu şekilde uyurken rahattır - Vetstreet bu rakamın yüzde beş ile on arasında olduğunu tahmin ediyor. Huyları kurt kuzenlerinden ve atalarından epey uzak olan uysal, iyi sosyalleşmiş köpekler bu pozisyonu tercih edebilir. Can dostunuz sırtüstü uyumayı seviyorsa, size güvendiğinin ve çevrenizde kendilerini emniyette ve güvende hissettiklerinin bir işaretidir.

Daireler Çizme ve Kazma

Köpeğinizin uyku saati geldiğinde gözlemleyebileceğiniz bir diğer tuhaf davranış, yatak ya da yastık gibi yumuşak bir yüzeyde bile yatmadan önce zemini tırmalama veya daireler çizme alışkanlığıdır. Bu davranış, köpeklerin uyumak için kıvrılmalarına neden olan aynı eski yuvalanma içgüdüsüne dayanır. Doğada, köpek ataları yumuşak zemini kazıp içinde yatacakları yuvalar yaratırlardı, bu yuvalar ek koruma sağlar ve vücut ısılarını düzenlemeye yardımcı olurdu. Ayrıca yatacakları yerdeki toprağı, yaprakları veya çimenleri ezip sıkıştırarak yatacakları yeri daha konforlu hale getirmek için daireler çizerlerdi. Bu içgüdünün binlerce yıl boyunca neden kaybolmadığı ve ev köpeklerinde neden hâlâ güçlü olduğu ise gizemini korumaktadır.

Horlama

Birçok köpeğin bazen uykusunda horladığı duyulabilir. Ancak bazıları daha çok horlar. Köpekler, insanlarla aynı sebepten horlar - çünkü hava yollarında bir tıkanıklık vardır. Bu tıkanıklığın sebepleri arasında alerjiler veya solunum sistemi rahatsızlıkları, obezite ya da burnun şekli yer alabilir. Örneğin bulldog'lar, kompakt burunları yüzünden horlamaları ile ünlüdür.

Arada bir horlama endişe edilecek bir durum olmasa da kronik horlama, köpeğinizde daha ciddi bir sorun olduğu anlamına gelebilir. PetMD, bir köpek uykusunda çok horluyorsa büyük olasılıkla uyanıkken de solunum güçlüğü çekiyordur diye uyarıyor. Köpekler, vücut ısılarını düzenlemeye yardımcı olma noktasında hızlı soluma yetilerini kullandığı için bunu yapamamak, sağlıkları açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden kronik olarak horlayan bir köpeğiniz varsa, sebebini belirlemek için veteriner hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.

Köpekler gün içinde saatlerce uyur, böylece bu değişik davranışlarını gözlemlemeniz için size pek çok fırsat yaratır. Bu nedenle köpeğinizin uykusunda koştuğunu tekrar fark ettiğinizde, hayallerinde sincap kovalayarak veya koşup oynayarak çok eğlendiklerini bilerek gülümseyebilirsiniz.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus, Tulsa, Oklahoma'da yaşayan ve yazılarını bir dizi tüylü dostunun gözetimi altında yazan bir evcil hayvan ebeveyni ve evcil hayvan blogger'ıdır.

 

Related Articles

 • Ayrılık kaygısı

  Dogs running Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir. Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır.
 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi

  Dogs running Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Çiğnerken zararlı olabilir

  Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.
 • Ergen yavru köpekler güçlük oluşturabilir

  Korkunç ergen' sendromunun yalnızca insanlara ait olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Yavru köpekler yaklaşık altı aylık olduklarında ergenliğe ulaşırlar ve sınırları test etmeleri, bağısızlıklarını savunmaları nedeniyle, bu dönemde sıklıkla oldukça inatçı olacaktır.

Related products