Küçük Köpek Sendromu Nedir?

dk okuma süresi

Küçük, beyaz köpek ebeveyninin kollarında uzanmış, parlak ve mutlu bir ifadeye sahip

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Küçük köpeğiniz yaramazlık yapıyor ve sizi dinlemiyor mu? Arkadaşlarınız küçük dostunuzla ilgili "küçük bir vücutta sıkışmış büyük bir karakter" esprisi yapıyor mu? Yapıyorlarsa bu, minik dostunuzda "küçük köpek sendromu" olduğunu söylemenin kibar bir yolu olabilir. Küçük köpek sendromu bilimsel olarak kanıtlanmamış bir şey olsa da veteriner hekimler olarak bizim, birçok bu minik köpek ebeveyni gibi, klinikte kesinlikle farkına vardığımız bir durumdur.

Küçük köpek sendromu, aşağıdakiler gibi özellikleri içeren bir davranışlar kümesidir:

  • İnsanların üzerine atlama.

  • İnsanlara, diğer köpeklere ve bebek arabası gibi nesnelere saldırma ve havlama.

  • Ebeveynlerine itaat etmeme ve onları yok sayma.

  • Kapma, hırlama veya ısırma gibi agresyon.

  • Mobilyalara atlama.

  • Tasmayla yürümek istememe.

Çoğu insan, küçük köpeklerden gelen bu davranışları tolere eder ve hatta bunların olmasını bekler, ancak bu davranışları büyük köpeklerde tolere etmeyiz. Bu nedenle, bu davranışların çoğu, ebeveynler olarak bizim fark etmeden pekiştirdiğimiz davranışlar olabilir çünkü küçük köpeklerimize büyük köpeklere davrandığımız şekilde davranmayız. Bunun nasıl olabileceğiyle ilgili birkaç örnek verelim…

Dışarıda yürüyüş yaparken daha büyük bir köpek gördüğünüzü düşünelim. Yaralanması ihtimaline karşılık küçük köpeğinizi kucağınıza alma dürtünüz olabilir ancak köpeğiniz endişenizi hisseder ve daha büyük bir köpekle karşılaşmanın endişe nedeni olduğunu öğrenir. Sürekli pekiştirme, bu durum her oluştuğunda korku ve saldırganlık oluşturabilir ve bu düşünce hızlı bir şekilde yerleşik hale gelebilir. Zaman içinde küçük köpek, hiçbir şey olmadan bile hırlamaya ve havlamaya başlayarak bu durumları öncesinden önlemeye başlar.

Bir de "minik ve şirin" etkeni var! Büyük köpek insanların üzerine atlarsa veya insanlara saldırırsa bu korkutucu olur ve köpek dostça davranıyor olsa bile tehlikeli olarak algılanabilir. Yani davranışın erken yaşlardan itibaren düzeltilmesi gerekir. Peki ya bileklerinize minik dişleriyle dokunan şirin bir köpek? Bu, sıklıkla son derece zararsız bir durum olarak görünür ve böylece küçük köpek, daha büyük bir köpeğin kurtulamayacağı şeylerden kolayca kurtulur. Şımarık bir çocuk gibi, ne isterse yapabileceklerini ve karşılığında tepki almayacaklarını öğrenirler.

Küçük köpek sendromu konusunda ne yapabilirsiniz?

Yaşamdaki birçok konuda olduğu gibi, önlemek tedaviden daha kolaydır. Köpeğinizi akıllıca seçin ve ebeveynlerinin davranışlarını ve yavru köpeklerin genç yaşta size nasıl tepki verdiğini yakından inceleyin. Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde sosyalleştirme dersleri hakkında veteriner hekiminizle konuşun, böylece yavru köpeğiniz her boyuttan köpekle ve her türlü insanla güvenle karşılaşabilir ve onlarla etkileşime girmenin bir endişe kaynağı olmadığını öğrenir. Köpeğinizin Labrador büyüklüğümde olduğunu düşünün. Kucağınıza zıplamasını veya yolda yürürken yerinden fırlayıp birine saldırmaya çalışmasını ya da çağırdığınızda gelmemesini ister miydiniz? Hayır!

İyi eğitim, sosyalleştirme ve alıştırma, tüm köpek dostlarımız için esastır; böylece büyüklükleri ne olursa olsun, ailelerimizin mutlu ve iyi eğitimli üyeleri olabilirler. Köpeğiniz için de iyidir. En başından itibaren tutarlı kurallar ve sınırlar olduğunda, uzun vadede daha sakin ve daha az endişeli hissederler. Ancak istemediğiniz davranışları cezalandırmak yerine, her zaman istediğiniz davranışları teşvik etmek için olumlu ödüllendirmeye dayalı eğitimi kullanmayı ihmal etmeyin.

Küçük dostunuz zaten küçük köpek sendromu işaretleri göstermeye başladıysa en kısa sürede yardım alın. Davranışsal sorunlar düzeltilebilir ancak ne kadar uzun süre devam ederse düzeltmek o kadar zor olur. Her zaman veteriner hekiminizden nitelikli bir hayvan davranış bilimcisi tavsiyesi alın. Bu alan, çoğu ülkede düzenlemelere tabi olmadığı için bir uzmanla görüştüğünüzden emin olun ve asla olumsuz, cezaya dayalı eğitim tavsiyelerine uymayın.

Minik köpeklerde küçük köpek sendromu olmak zorunda değildir ve mükemmel dostlar ve ailenizin sevimli üyeleri olabilirler. Evcil hayvan ebeveyni ve bakım sağlayanı olarak siz, bunun gerçekleşmesinde büyük bir rol oynayabilirsiniz.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA