Köpekler niçin çim yer?

Köpeğiniz, heybetli bir avcı ve kendini kanıtlanmış güçlü, etobur kurdun akrabasıdır. Ona mümkün olan en kaliteli besinleri veriyorsunuz; o halde niçin çim yemekte ısrar ediyor?

Hiç kimse köpeklerin çim yemesinin nedeninden tam olarak emin olmamakla birlikte, evcil hayvan sezgileri alanında uzman olan kişiler, bunun normal ve kesinlikle endişe gerektirmeyen bir köpek davranışı olduğundan oldukça emindir.

Ot yeme

Köpeklerde başlıca iki çim yeme türü vardır. Bunların ilki, köpeğinizin çimleri neşeyle kıtırdatarak yediği ve herhangi bir rahatsız edici etkinin görülmediği ot yeme türüdür.

Bazı veteriner hekimler, köpeklerin bir besin eksikliği nedeniyle çimen yediğini ileri sürmektedir; ancak iyi, dengeli beslenen köpekler dahi çim yemektedir. Yalnızca lezzetini sevmeleri olasıdır. Onlar için salata gibidir. O halde, köpeğinizi iyi besleseniz bile, hala biraz çim isteyebilir!

İçgüdüsel davranış

Diğer çim yeme türü, köpeğin bir miktar çim yemesi ve ardından kusmasıdır. Bu çim yeme türünün, köpeğin kendisini rahatsız eden bir şey yuttuktan sonra, kasıtlı olarak yapılan içgüdüsel bir kusmayı başlatma girişimi olduğu düşünülmektedir.

Kendilerini kusturmak için yiyen köpekler, çoğunlukla çimi mümkün olduğunca çabuk, hatta çok az çiğneyerek yutar. Uzun, çiğnenmemiş çim parçalarının, kurma reaksiyonuna neden olacak şekilde boğazlarında gıcılanma oluşturduğu düşünülmektedir.

Köpeğiniz çim yedikten sonra kusuyor ve iyi görünüyorsa, muhtemelen onu rahatsız eden şeye dikkat edilmelidir. Öğürmeye devam ediyor ve kusamıyor ya da çim yemeye devam ediyor ve kusması da sürüyorsa, köpeğinizi veteriner hekime götürmelisiniz.

Yemek için güvenli mi?

Tüm çim yeme davranışlarında, köpeğinizin yediği çim türünü dikkatle incelemelisiniz. Böcek ilacı ya da gübre uygulanmış olan herhangi bir şeyi yemesine izin vermeyin. Çim bakım ürünlerinin çoğunda, evcil hayvanlar için güvenli olup olmadığı belirtilecektir.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Yavru köpeğinizin, kızgınlık dönemindeki bir dişi yavru köpek etraftayken idare edilmesi | Hill's Pet

  Yavru köpeğiniz yaklaşık altı aylık olduğunda, çocukluktan ergenliğe geçecektir. Büyümenin yavaşlaması ve vücudunun dolgunlaşmaya başlaması nedeniyle, ergenlik vücut şeklinde değişikliklere neden olabilmektedir.
 • Yavru köpek psikolojisi | Hill's Pet

  Yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, muhtemelen onun psikolojisi konusunda bir şeyler öğrenmektir. Köpek psikolojisini öğrenmeniz, köpeğinizle mutlu ve uyumlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olabilir.
 • Yavru köpeğiniz niçin havlıyor? | Hill's Pet

  Havlama tamamen normal bir köpek davranışıdır ve yavru köpeğinizin büyüyüp havlayan bir köpek olması beklenen bir durum olmalıdır. Köpeğinize havlamayı bırakma eğitimi verebileceğinizi düşünmeniz gerçek dışıdır ve hatta adil değildir ancak havlamayı kontrol altına almayı başarabilirseniz, siz, aileniz ve komşularınız daha mutlu olacaksınız.
 • Kızgınlık dönemindeki köpekler | Hill's Pet

  Pek çok ırkta, köpekler yaklaşık 6 aylık olduklarında ilk kızgınlık dönemine girmektedir ancak bunun daha erken ya da daha geç olması da mümkündür.
 • Kazı yapan köpekler | Hill's Pet

  Köpeğiniz bahçenizi yavaş yavaş kraterlerle dolu bir ay manzarasına dönüştürüyorsa, umutsuzluğa kapılmanın çünkü kazı yapmak, onlara doğal gelen bir davranıştır.
 • Çiğnerken zararlı olabilir | Hill's Pet

  Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.